Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Systemy Bag-in/Bag-out – jak działają? Co gwarantuje ich skuteczność?

Zostały zaprojektowane w celu bezpiecznej wymiany filtrów w krytycznych środowiskach. Sprawdzają się wszędzie tam, gdzie wymagane jest zapewnienie wysokiej czystości powietrza – w pomieszczeniach czystych, laboratoriach badawczych czy pomieszczeniach produkcyjnych.

Jednym z krytycznych aspektów produkcji farmaceutycznej i biotechnologicznej jest zapewnienie wysokiej czystości powietrza w celu zapobiegania zanieczyszczeniom oraz utrzymania integralności produktu. System Bag-in/Bag-out został stworzony do bezpiecznej wymiany zużytych filtrów cząstek stałych bez narażenia personelu lub środowiska na wychwycone zanieczyszczenia.

Jak działa system Bag-in/Bag-out?

Systemy te są wyposażone w drzwi dostępowe, które umożliwiają wyjęcie zanieczyszczonych filtrów bezpośrednio do worka na odpady. Bardzo ważnym elementem w tym przypadku jest kołnierz pozwalający na przymocowanie worka, który pozostaje na miejscu po uszczelnieniu drzwi. Podczas zamiany filtra drzwi są usuwane. Wymiana zużytego układu filtrującego następuje wewnątrz zamkniętego systemu. Worek wraz z filtrem jest skręcany, uszczelniany, a następnie przecinany na pół. Ten proces pozostawia połowę worka nadal przymocowaną do obudowy, podczas gdy druga połowa jest uszczelniona z zanieczyszczonym filtrem w środku. Nowy worek jest instalowany do kołnierza obudowy z zewnątrz i dociskany z obudową.

Obudowy filtrów – klucz do sukcesu

W systemach filtracji powietrza obudowy, wewnątrz których instalowane są filtry, odgrywają kluczową rolę w zapewnieniu rygorystycznych standardów branżowych dotyczących bezpieczeństwa i czystości. Obudowy zwykle wykonywane są ze stali szlachetnej, nierdzewnej lub wytrzymałej blachy walcowanej na zimno. Taka konstrukcja nie tylko jest solidna, ale także zapewnia trwałość oraz odporność na korozję. Dzięki spawom ciągłym we wszystkich połączeniach spełniają najwyższe wymagania w zakresie szczelności. Konstrukcja zapewnia tolerancję na różnice ciśnień osiągające +/- 2500 Pa. Gwarantuje to bezpieczną pracę w różnych warunkach środowiskowych. Integralną częścią obudowy jest worek służący do bezpiecznej wymiany filtra. Połączony jest z pierścieniem mocowanym na specjalnym kołnierzu. Za pomocą automatycznych, samonapinających mechanizmów dociskany jest do powierzchni, gwarantując wysoką szczelność. Ponadto dostępnych jest wiele opcji niestandardowych. Jedną z nich jest zintegrowany system skanowania. Dane generowane są w czasie rzeczywistym. Dostarczają informacji na temat skuteczności filtracji oraz stopnia zanieczyszczenia materiału filtracyjnego. Dodatkowo monitorowane są ciśnienie i temperatura w celu wyłapywania wszelkich nieszczelności. W przypadku pomieszczeń, w których muszą być zatrzymywane niebezpieczne mikroorganizmy (laboratoriów o wysokim ryzyku biologicznym), obudowa jest wyposażona w porty i oprzyrządowanie umożliwiające dekontaminację. W tym przypadku możliwość bezdotykowej wymiany filtra jest szczególnie pożądana dla większej ochrony pracownika.

Jak zwiększyć efektywność systemu Bag-in/Bag-out?

* Budowanie wyspecjalizowanego zespołu – wymianę filtra powinien wykonywać wyłącznie doświadczony personel, ponieważ obsługa zanieczyszczonych komponentów wymaga specjalistycznej wiedzy, aby zapewnić bezpieczną utylizację. Szkolenie powinno obejmować obsługę systemu, procedury awaryjne oraz rozwiązywanie problemów.

* Konserwacja zapobiegawcza – regularne, planowane kontrole konserwacyjne są niezbędne, aby zapobiegać awariom systemu. Prace obejmują sprawdzenie uszczelnień, worków i obudowy pod kątem oznak zużycia lub uszkodzenia.

* Systemy alarmowe – wdrożenie systemów alarmowych, które powiadamiają pracowników o potencjalnych naruszeniach, jest niezwykle ważne dla zagwarantowania bezpiecznej pracy.

* Integracja z nowymi technologiami – rosnący trend wdrażania rozwiązań m.in. sztucznej inteligencji z systemami filtracji (takich jak czujniki z obsługą IoT do monitorowania wydajności filtrów, narzędzia do gromadzenia i zarządzania danymi) zwiększa wydajność i atrakcyjność całego systemu.

* Skupienie się na zrównoważonym rozwoju – rosnący nacisk na zrównoważony rozwój wymusza wdrażanie przyjaznych dla środowiska rozwiązań. Opierają się one głównie na redukcji odpadów czy poprawie efektywności energetycznej.

Źródła

1. Hosseini, S.M.; Sahebi, S. Evaluation of effective operation parameter on High Efficiency Particulate Air and Ultra Low Particulate Air filters. J. Civ. Eng. Res. 2023, 5, 55-60, doi:10.61186/jcer.5.2.55.

2. www.camfil.com

3. www.youthfilter.com

4. www.lengecleanroom.com

Fot. https://pixabay.com/pl/illustrations/laboratorium-medyczny-technologia-8760345/

KOMENTARZE
news

<Maj 2025>

pnwtśrczptsbnd
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
Newsletter