Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Specjalistyczna diagnostyka medyczna w smartwatchu? Polscy inżynierowie mają na to sposób!
Specjalistyczna diagnostyka medyczna w smartwatchu? Polscy inżynierowie mają na to sposób!

Miniaturyzacja układów elektronicznych sprawiła, że mieszczące się w kieszeni smartfony zastąpiły komputery stacjonarne, a w miejscu prostej Frani stanęły pralki wykorzystujące AI. Po przełomie w dziedzinie mikroelektroniki czas na kolejny – tym razem w fotonice. – Rewolucja w fotonice już trwa, a polscy inżynierowie stoją na jej czele! – mówi Maciej J. Nowakowski z Polskiej Platformy Technologicznej Fotoniki.

 

 

Fotonika jest niewątpliwie jedną z kluczowych technologii przyszłości, lecz w dynamicznym rozwoju branży elektronicznej partycypują także specjaliści z innych dziedzin, m.in automatyki, robotyki, sztucznej inteligencji, elektromobilności, automatycznej inspekcji optycznej, projektowania urządzeń elektronicznych oraz branży kosmicznej. – Fotonika i mikroelektronika są jak dwie strony tej samej monety – obydwie towarzyszą nam w każdej dziedzinie życia. Fotonika, czyli dziedzina bazująca na ruchu cząstek światła, już teraz pozwala skutecznie wykrywać i leczyć choroby, m.in. dzięki wykorzystaniu chirurgii laserowej. Dostarcza nam rozrywki za sprawą wyświetlaczy OLED i LED, a niedługo może zrewolucjonizować rynek autonomicznych pojazdów – wymienia Maciej J. Nowakowski. 

Zastosowanie specjalistycznych sensorów fotonicznych w motoryzacji pozwoli skuteczniej wykrywać przeszkody oraz zwiększyć bezpieczeństwo przechodniów i pasażerów w pojazdach autonomicznych. Wykorzystanie technologii przyszłości już niedługo odegra też kluczową rolę w profilaktyce zdrowotnej, umożliwiając każdemu posiadaczowi smartwatcha samodzielne monitorowanie parametrów diagnostycznych na poziomie dostępnym dziś wyłącznie w laboratoriach. Rewolucja w ułatwieniu dostępu do specjalistycznych danych medycznych może stać się zasługą polskich inżynierów. – Polska myśl technologiczna odgrywa istotną rolę w światowej fotonice. Przykładem może być przełomowe zastosowanie światłowodów do precyzyjnego wykrywania raka piersi w ciągu kilkunastu minut. Służące do tego urządzenie właśnie przechodzi próby kliniczne. Prawdziwą rewolucją może być jednak powstanie pierwszej na świecie fabryki fotonicznych układów scalonych na podczerwień, nad czym pracuje obecnie polska firma VIGO Photonics. To będzie milowy krok na drodze do miniaturyzacji układów fotonicznych, które dzięki temu staną się tańsze i powszechnie dostępne – podsumowuje Nowakowski.

Źródła

Fot. https://pixabay.com/pl/photos/zegarek-smartwatch-aktywno%C5%9B%C4%87-1236735/

Źródło informacji prasowej: Evertiq oraz Agencję InnerValue

KOMENTARZE
news

<Czerwiec 2024>

pnwtśrczptsbnd
30
31
2
3
4
8
9
10
12
14
15
16
19
PCI Days
2024-06-19 do 2024-06-20
20
21
22
23
24
25
26
28
29
30
Newsletter