Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Skąd brać czyste powietrze? Polska innowacja na pierwszym CEHE

O problemie najwięcej mówimy teraz, ale wiosną on nie zniknie wraz z końcem sezonu grzewczego. Każdego roku w Europie aż 790 000 osób umiera z powodu nadmiernego zanieczyszczenia powietrza. Zawały, udary, ostre ataki astmy… Rozwiązania potrzebne są szybko. Polscy wynalazcy opracowują koncepcję modułowych stref czystego powietrza, które po raz pierwszy zaprezentują w maju na pierwszym Central European Healthcare Expo. Już teraz zdradzają pierwsze szczegóły.

 

Żyjemy w blokowiskach, pracujemy w biurowcach, leczymy się w pozbawionych zieleni betonowych kolosach szpitali. Powietrze zanieczyszczone tlenkami węgla, siarki i azotu oraz sadzą i pyłami staje się cichym zabójcą. Do pogorszenia zdrowia Polek i Polaków dodać można siedzący tryb pracy, czasem nawet po kilkanaście godzin w zamkniętych pomieszczeniach rozbudowanych kompleksów biurowych. Na szkodliwe działanie powietrza szczególnie narażone są dzieci i osoby starsze, których w Polsce jest coraz więcej, a do 2040 r. będą stanowić już ponad połowę polskiego społeczeństwa.

Według danych zawartych w najnowszym raporcie badawczym uniwersytetu King’s College of London, wysoki poziom zanieczyszczenia powietrza w Polsce zwiększa ryzyko zatrzymania akcji serca. Z raportu płyną trzeźwiące wnioski. Na przykład w Warszawie w czasie dni o wysokim zanieczyszczeniu powietrza występuje średnio każdego roku o 81 więcej przypadków zatrzymania akcji serca poza szpitalem, niż w dniach o czystym powietrzu. – Tymczasem czyste powietrze poprawia stan zdrowia, przyspiesza rekonwalescencję czy poprawę kondycji – mówi Piotr Przymusiała, ekspert do spraw innowacji Central European Healthcare Expo. – Badacze zadali sobie pytanie, jak je dostarczać ludziom w ich bezpośrednim otoczeniu i znaleźli sposób: specjalne strefy, zapewniające nie tylko dostęp do czystego powietrza, ale też zachęcające do aktywności i profilaktyki zdrowotnej. Właśnie to rozwiązanie zaprezentujemy na CEHE – wyjaśnia i dodaje, że chociaż autorzy rozwiązania nie chcą jeszcze odkrywać wszystkich kart, to zdradzają już pierwsze szczegóły.

W modułowych strefach, które mogą zostać zainstalowane wewnątrz budynków albo w przestrzeni miejskiej jako wolnostojące designerskie konstrukcje znajdą się zielone ściany i kokosowe minitężnie. O jakość powietrza zadbają nie tylko rośliny, ale też nowoczesne urządzenia usuwające wszelkie zanieczyszczenia i dezintegrujące drobnoustroje. Ale oddychanie świeżym powietrzem to tylko jedno z zastosowań stref, które naszpikowane urządzaniami pozwalającymi na łatwe pomiary podstawowych parametrów, miałyby zachęcać do monitorowania stanu własnego zdrowia i profilaktyki. Z kolei urządzenia sportowe skłaniać mają do większej aktywności i oddychania pełną piersią. – Takie strefy mogłyby pojawić się na przykład w wielu szpitalach, które obecnie nie są przestrzeniami w pełni sprzyjającymi leczeniu albo w tak zwanych Mordorach – dodaje Przymusiała. Jak się okazuje w samej tylko Warszawie zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza już o 20% pozwoliłoby ograniczyć liczbę nowych przypadków choroby wieńcowej serca aż o 542! Ograniczenie smogu o 1/5 to także 430 pierwszych udarów mniej w stolicy. Twórcy innowacyjnego podejścia swoje pomysły zaprezentują podczas pierwszego Central European Healthcare Expo, w dniach 20-21 maja 2020 r. w Global Expo Warsaw. Targi, które się wtedy odbędą to tylko część rozbudowanego programu CEHE, tworzonego przez międzynarodowe grono ekspertów. Podczas wydarzenia ponad tysiąc uczestników będzie mogło skorzystać z branżowej strefy B2B Partnering i wydarzeń towarzyszących.

Central European Healthcare Expo będzie pierwszym takim wydarzeniem w Polsce, które jest nakierowane na zmiany, jakie zachodzą w sektorze opieki zdrowotnej. – Bardzo potrzebna jest platforma, która dawałaby szansę na spotkanie osób z różnych państw i różnych środowisk z branży medycznej i jej pokrewnych. Do współtworzenia programu zaprosiliśmy światowych ekspertów, reprezentujących różne dziedziny – podkreślają organizatorzy CEHE. W Radzie Programowej znaleźli się uznani naukowcy jak prof. dr hab. Andrzej Ruciński, który wdraża przełomowe technologie dla ekosystemów cyfrowych, prof. dr hab. n. med. Radzisław Kordek – rektor Uniwersytetu Medycznego w Łodzi czy dr Michael Czekajlo i Marcin Hańczaruk – doświadczeni inwestorzy z amerykańsko-polskiego Alliance for Innovation.

KOMENTARZE
news

<Grudzień 2025>

pnwtśrczptsbnd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
Newsletter