Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Proteza ręki – wynalazek z "ciągiem dalszym"

MindHand to bioniczna proteza ręki, która powstaje, aby ułatwić życie niepełnosprawnym i osobom po amputacji. Naukowcy z Politechniki Białostockiej, twórcy wielokrotnie nagradzanej na forum międzynarodowym konstrukcji, podpisali umowę inkubacyjną w ramach programu "Hub of Talents 2 – platformy startowe dla nowych pomysłów w Polsce Wschodniej". To jedna z 34 spółek wspieranych przez Białostocki Park Naukowo-Technologiczny.

 

 

Jak informuje Politechnika Białostocka, projekt MindHand zainicjował indywidualnie Sławomir Grycuk, student Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej. Technologię rozwijał nieformalny, międzywydziałowy zespół studentów pod opieką naukową dr. hab. inż. Jarosława Siduna.

MindHand odtwarza podstawowe chwyty naturalnej ręki. Proteza jest sterowana przy pomocy sygnałów EMG pochodzących z mięśni, czyli z tzw. kikuta ręki. W projekcie zastosowano autorskie rozwiązanie mechanizmu przeniesienia momentu obrotowego. Sygnał z mięśni jest odbierany, a następnie wysyłany przez elektrody do sterownika, który analizuje sygnały oraz pracę ruchomych części protezy ręki.

– Algorytm wybiera konkretny chwyt, zależnie od mięśnia, z którego pochodził sygnał. Nasz projekt wyróżnia się na tle innych, ponieważ używamy najnowszej technologii, korzystając z tańszych komponentów. W projekcie zastosowaliśmy autorskie rozwiązanie mechanizmu ruchu poprzez umieszczenie jarzm, które poruszają poszczególne paliczki palca, redukując ilość napędów – powiedział dr hab. inż. Sidun.

Model ludzkiej dłoni uzyskano za pomocą skanowania trójwymiarowego, a do stworzenia prototypu wykorzystano różne techniki modelowania, np. modelowanie hybrydowe oraz technologię druku 3D. Konstruktorzy za cel stawiali sobie zbudowanie protezy łączącej wysoką funkcjonalność ze stosunkowo przystępną ceną. Ma być kilkakrotnie tańsza od urządzeń dostępnych na rynku.

Prototyp protezy zyskał uznanie i poparcie Stowarzyszenia Odkrywców Diamentów. Zajął pierwsze miejsce w Konkursie Konstrukcji Studenckich KOKOS w 2017 r. i zakwalifikował się do finałów konkursu Technotalent 2017. Funkcjonalny prototyp protezy z użyciem nowoczesnego druku 3D zdobył jeden ze złotych medali na Targach iENA w Norymberdze w 2018 r. Wyjazd na targi w Norymberdze został dofinansowany przez prezydenta Białegostoku w ramach umowy dotyczącej promocji miasta. Dzieło młodych polskich naukowców znalazło się w gronie 800 wynalazków prezentowanych przez wystawców z 30 krajów.

Dr hab. inż. Sidun podkreślił, że wykorzystanie protezy MindHand w praktyce jest uzależnione od wielu testów. Wszyscy zaangażowani w projekt mogą liczyć na wsparcie naukowców pracujących na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej. Obecnie projekt wesprze również Białostocki Park Naukowo-Technologiczny. Zakończył się nabór do programu, który pozwoli najbardziej rokującym spółkom rozwinąć swoją działalność i przekształcić ją w dochodowy biznes.

Do programu Hub of Talents mogą dołączyć pomysłodawcy, którzy założą działalność gospodarczą w jednym z województw: lubelskim, podkarpackim, podlaskim, świętokrzyskim i warmińsko-mazurskim. Po pozytywnym zakończeniu procesu inkubacyjnego i uzyskaniu rekomendacji, mogą starać się o milion złotych dofinansowania w ramach konkursu "Rozwój start-upów w Polsce Wschodniej".

W pierwszej rundzie do procesu inkubacji przystąpiły 34 spółki (wyłonione spośród 64 zgłoszeń). 23 firmy reprezentują branże IT/ICT, 6 działa w sektorze metalowo-maszynowym, 5 w innych obszarach. Obok technologii MindHand pojawiły się koncepcje platformy zwiększającej zadowolenie pracowników, aplikacja mobilna skierowana do gości restauracji, projekt nowoczesnej tkaniny czy też innowacyjna koncepcja budowy domów. Do końca listopada br. można składać wnioski w kolejnej turze inkubacji.

 

Źródło: PAP - Nauka w Polsce

Grafika: MindHand

KOMENTARZE
news

<Czerwiec 2024>

pnwtśrczptsbnd
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Newsletter