Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Powstały lizaki... wykrywające raka jamy ustnej!
Powstały lizaki... wykrywające raka jamy ustnej!

Diagnozowanie raka jamy ustnej często wiąże się z inwazyjnymi i niewygodnymi procedurami, takimi jak biopsje i nasofiberoskopia (wprowadzanie elastycznej rurki z kamerą do nosa lub ust). Naukowcy z Uniwersytetu w Birmingham torują jednak drogę dla bardziej przyjaznego pacjentom podejścia  smakowych lizaków, które mogą potencjalnie wykrywać raka jamy ustnej! Te innowacyjne badania uzyskały znaczące wsparcie, na które organizacja charytatywna Cancer Research UK i agencja rządowa Engineering and Physical Sciences Research Council zapewniły finansowanie w wysokości 350 tys. funtów.

 

Trzonem tego projektu jest niezwykły materiał znany jako inteligentny hydrożel, z którego wykonany jest lizak. Podczas ssania hydrożel działa jak miniaturowa sieć rybacka. Wyłapuje specyficzne białka w ślinie, a niektóre z nich mogą działać jako biomarkery – wskaźniki potencjalnego raka. Następnie naukowcy mogą przeanalizować wychwycone białka w laboratorium w celu wyszukania charakterystycznych znaczników. Dr Ruchi Gupta, prof. nadzw. zajmujący się biosensorami na Uniwersytecie w Birmingham, wyraża podekscytowanie zespołu: – Inteligentne hydrożele mają naprawdę ekscytujący potencjał w diagnozowaniu raka jamy ustnej. Mamy nadzieję, że jako pierwsi stworzymy urządzenie, które będzie znacznie łagodniejsze w diagnozowaniu raka jamy ustnej u pacjentów i łatwiejsze w użyciu dla lekarzy pierwszego kontaktu.

Ta nowa metoda może zmienić doświadczenia pacjentów i zrewolucjonizować wykrywanie raka. Adaptowalna konstrukcja hydrożelu oznacza, że może być stosowany do identyfikacji różnych nowotworów, o ile istnieje biomarker białkowy. Przyszły rozwój może rozszerzyć jego zastosowanie na większe objętości próbek, a nawet różne ich rodzaje, takie jak mocz. Metoda stanowi nieinwazyjną alternatywę dla tradycyjnych procedur. Co więcej, może usprawnić proces diagnostyczny, potencjalnie umożliwiając przeprowadzanie testów w placówkach podstawowej opieki zdrowotnej, takich jak gabinety lekarskie. Doprowadziłoby to do wcześniejszych diagnoz i zmniejszyłoby zależność od endoskopistów, których specjalistyczne umiejętności obsługi są często poszukiwane. – W ciągu najbliższych trzech lat skupimy się na wykazaniu skuteczności żelu w warunkach laboratoryjnych z rzeczywistymi próbkami. Następnie testy na zwierzętach mogłyby ocenić potencjalne skutki uboczne, ale to wykracza poza bezpośredni zakres naszych badań […] Cieszymy się, że możemy kontynuować ten projekt. Mamy nadzieję stworzyć przełomowe narzędzie diagnostyczne – łagodniejsze dla pacjentów z rakiem jamy ustnej i prostsze w użyciu dla lekarzy – mówi Gupta.

Źródła

https://www.independent.co.uk/news/science/lollipops-detect-mouth-cancer-b2516833.html

Fot. https://unsplash.com/photos/bunch-of-lollipops-61rFb1qnu1k

KOMENTARZE
Newsletter