Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Poruszanie się za pomocą myśli. Czy to już jest możliwe?
Redakcja portalu, 11.03.2016 , Tagi: eksperyment, neurony
Świat przedstawiany niegdyś w filmach science-fiction coraz wyraźniej wydaje się stykać z rzeczywistością, stając się tym samym bardziej ‘science’ niż ‘fiction’. Z pewnością nie jeden z nas marzył kiedyś choćby o tym, by za pomocą myśli sterować poruszaniem się rzeczy materialnych. Wydaje się, że właśnie nadszedł czas, w którym będzie to możliwe.

 

Amerykańscy naukowcy z Duke Health stworzyli technikę umożliwiającą dokonanie połączenia pomiędzy mózgiem a urządzeniem, które może być nim sterowane.  Grupa naukowców oraz dr Miguel Nicolelis przeprowadziła doświadczenia na makakach królewskich (makak rezus) o dość dużym podobieństwie genetycznym i fizjologicznym do człowieka. Analizie poddano neurony z tych regionów mózgu, które zaangażowane są w ruch i odczuwanie bodźców. Za pomocą techniki  Brain-Machine Interface (BMI) przesyłano sygnały pochodzące z mózgu do komputera, który następnie przekształcał sygnał aktywności mózgu na rzeczywisty ruch wózka, w którym znajdowała się małpa. Bodźcem do wygenerowania sygnału nerwowego była miska ze świeżymi winogronami, które miały zachęcić zwierzęta do poruszenia się w ich kierunku.                       

Naukowcy rozpoczęli swoje doświadczenia już w roku 2012, kiedy wszczepili tysiące mikroskopijnych filamentów w somatosensoryczne rejony mózgu dwóch osobników. Zwierzęta następnie poddawano treningowi, starając się uzyskać efekt pasywnego (kierowanego tylko myślami)  poruszenia się wózka w kierunku celu. Przeprowadzany trening pozwolił naukowcom scharakteryzować pełną, elektryczną aktywność mózgu, która miała miejsce w czasie doświadczenia. Kolejnym krokiem było przeniesienie i przekonwertowanie sygnałów wysyłanych przez mózg na system sterujący wózkiem. Eksperyment objął analizę aktywności prawie 300 neuronów w każdym z dwóch testowanych osobników. Kolejnym celem naukowców jest doświadczenie obejmujące jeszcze większe ilości neuronów i wysyłanych przez nie sygnałów, zwiększając tym samym dokładność i zbieżność do mózgu ludzkiego. Technologia opisana 3 marca 2016 roku na łamach "Scientific Report",  wydaje się być niewyobrażalną możliwością dla osób, które straciły zdolność poruszania się i cierpią na choroby neurozwyrodnieniowe takie jak np.  stwardnienie zanikowe boczne (ang. Amyotrophic Lateral Sclerosis, ALS).

Joanna Wojsiat 

Źródła

Sankaranarayani  Rajangam, Po-He Tseng, Allen Yin, Gary Lehew, David Schwarz, Mikhail A. Lebedev & Miguel A. L. Nicolelis. Wireless Cortical Brain-Machine Interface for Whole-Body Navigation in Primates. Scientific Reports, 2016 DOI: 10.1038/srep22170

KOMENTARZE
news

<Marzec 2024>

pnwtśrczptsbnd
26
27
29
1
2
3
4
8
9
10
11
12
16
17
18
20
22
23
24
25
28
29
30
31
Newsletter