Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Polskie pomysły na rewolucje w medycynie
Polskie pomysły na rewolucje w medycynie
Smartfon zamiast igły dla cukrzyka, implant do operacji przepukliny, słuchawki leczące szumy uszne, płyn do transportu narządów oraz domowy sprzęt do wykrywania raka piersi – za tymi cudami medycyny nie stoją nobliści. Wyszły spod rąk polskich naukowców. Do końca lutego można na nie głosować w plebiscycie SOCZEWKI FOCUSA 2015.

 

Poznajcie pięć polskich wynalazków medycznych, które ubiegają się o miano najważniejszego wydarzenia naukowego minionego roku. Zostały nominowane w plebiscycie SOCZEWKI FOCUSA 2015 w kategorii "innowacje medyczne". Każda z nich jest na innym etapie rozwoju – od fazy eksperymentów aż do gotowego produktu. Wszystkie te pomysły łączy jedno – pracują nad nimi jedni z najzdolniejszych naukowców w Polsce, a nikt inny na świecie nie wpadł na nie wcześniej.

„Magiczna” gąbka na przepuklinę

W Polsce codziennie wykonuje się prawie 200 operacji przepukliny. Najczęściej chirurdzy stosują specjalną siatkę, która jednak po zabiegu na zawsze pozostaje w organizmie i może być przyczyną infekcji. Naukowcy ze Szczecina wymyślili płyn polimerowy, który po wstrzyknięciu do organizmu zamienia się w elastyczną gąbkę. Można ją dowolnie formować, by wypełnić przestrzenie w organizmie. Co najważniejsze – elastyczny materiał z czasem się wchłania, a cała operacja przepukliny trwa tylko pół godziny.

Smartfon nadzieją dla cukrzyków

Ręka gospodarstwa Zdejmowany silny telefonDzięki młodym naukowcom z Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie chorujący na cukrzycę nie będą musieli używać igły, by zbadać poziom glukozy we krwi. Pomiar dokonywany jest z wykorzystaniem światła. Służy do tego opaska podobna do tych, z których korzystają miłośnicy fitnessu. Dane o organizmie zebrane przez taką opaskę analizuje potem aplikacja na smartfona. Przypomina też choremu o konieczności zażycia leku czy zjedzenia pokarmu.  

Płyn życia dla transplantologii

Zanim wątroba, nerka czy trzustka trafią od dawcy do biorcy trzeba je przemyć i przetransportować w specjalnym płynie. Do tej pory polskie szpitale korzystały z zagranicznych płynów. Śląscy naukowcy z firmy Biochefa odkryli jednak alternatywę. Płyn ich pomysłu został sprawdzony przez transplantologów ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jest równie skuteczny jak zagraniczne odpowiedniki, a przede wszystkim – o wiele tańszy.

Terapia w słuchawkach zamiast muzyki

słuchawki

Specjaliści z warszawskiej kliniki Kinetic – Centrum Nowoczesnej Audiologii opracowali nową metodę leczenia szumów usznych. Zamiast leków lub operacji wystarczy założyć słuchawki połączone z urządzeniem przypominającym odtwarzacz mp3. To neuroprocesor, który zamiast muzyki emituje zastępczy sygnał o specjalnie dobranej dla chorego częstotliwości. Dźwięki z czasem zmniejszają aktywność części kory mózgowej odpowiedzialnej za powstawanie szumu usznego.

Domowy tester raka piersi

Naukowcy pracujący w firmie Braster z Ożarowa Mazowieckiego skonstruowali urządzenie, dzięki któremu każda kobieta może zbadać piersi w domu. Ogniska zmiany nowotworowej mają wyższą temperaturę. Dlatego ciekłokrystaliczne matryce w zetknięciu z badaną piersią pozwalają na wykrycie zagrożenia nowotworem. Metoda badania zwana termografią jest uzupełnieniem mammografii i ultrasonografii. Jest prosta w użyciu, bezbolesna i bezpieczna.

Głosowanie trwa, nagrody czekają

Plebiscyt SOCZEWKI FOCUSA to najważniejsze wydarzenie naukowe tego rodzaju w Polsce. Od kilku lat organizuje je redakcja miesięcznika „Focus”. W poprzednich edycjach plebiscytu w kategorii „innowacje medyczne” wygrały Luna EMG – robot, który towarzyszy pacjentowi w rehabilitacji ruchowe oraz nanomateriał – dodatek do tworzyw sztucznych mający właściwości przeciwbakteryjne, który można zastosować w sprzęcie medycznym.

W głosowaniu udział wziąć może każdy. Swoich faworytów można wybierać do 29 lutego na stronie www.soczewki.focus.pl. Uczestnicy plebiscytu, którzy poza oddaniem głosu zostawią na stronie uzasadnienie wyboru, mogą wygrać nagrody. Laureatów SOCZEWEK FOCUSA 2015 poznamy w kwietniu. Więcej informacji o nominowanych i głosowanie na stronie konkursu.  

Źródła

Informacja prasowa,

Warszawa, 03.02.2016 r. 

KOMENTARZE
news

<Październik 2021>

pnwtśrczptsbnd
28
30
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
PORT for Health: Neuroscience
2021-10-13 do 2021-10-15
16
17
18
21
22
23
24
26
27
Impact’21
2021-10-27 do 2021-10-28
28
29
30
31
Newsletter