Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Polski start-up pozyskał kolejne finansowanie i wprowadza na rynek opaskę wykorzystywaną w leczeniu choroby wieńcowej
Polski start-up pozyskał kolejne finansowanie i wprowadza na rynek opaskę wykorzystywaną w

Opaska SimpliRadial służy do zamykania tętnicy promieniowej po cewnikowaniu serca w trakcie leczenia jednej z najpoważniejszych chorób serca, jaką jest choroba wieńcowa. Choroba ta jest jedną z głównych przyczyn zawału i z jej powodu co roku w Polsce umiera ok. 40 tys. osób. Twórca tej opaski, firma SimpliCardiac, pozyskała od inwestorów finansowanie na spłatę pożyczki z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju i przystąpienie do rynkowej ofensywy.

 

 

– Choroba wieńcowa to niedokrwienie mięśnia sercowego, a co za tym idzie jego niedotlenienie i martwica. W przypadku nieleczenia może ona bardzo szybko doprowadzić np. do zawału. Specjaliści podkreślają, że preferowaną metodą leczenia jest tu przede wszystkim leczenie interwencyjne polegające na udrożnieniu zablokowanej tętnicy doprowadzającej krew do serca za pomocą cewnika. Ostatnim etapem takiego zabiegu jest zatamowanie krwi tętniczej. Do tej pory stosowano w tym celu opaski uciskające tętnicę pośrednio – nasza opaska SimpliRadial wprowadza pionierskie podejście i uciska tętnicę bezpośrednio, co daje dużo lepsze efekty i mniej powikłań – mówi prof. Mariusz Kruk, współzałożyciel firmy SimpliCardiac, która opracowała i opatentowała opaskę.

 

Wsparcie dla leczenia globalnego problemu

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) liczba zgonów w ujęciu globalnym z powodu choroby wieńcowej wzrośnie z 7,1 mln w 2002 r. do aż 11,1 mln w 2020 r. Optymalizacja jej leczenia jest więc jednym z największych wyzwań współczesnej kardiologii i medycyny. Polscy lekarze i liderzy w konsultingu biomedycznym na czele z prof. Mariuszem Krukiem oraz Andrzejem Białkowskim-Milerem opracowali innowacyjne rozwiązanie w tym obszarze.

– Już w 2015 r. pozyskaliśmy 1,2 mln zł finansowania z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach pilotażowego programu Bridge Classic. Przeznaczyliśmy te pieniądze na prace badawczo-rozwojowe nad opaską uciskową oraz na finansowanie procedur patentowych i obecnie nasze rozwiązanie opatentowane jest m.in. w Polsce, USA i Chinach. Pozyskane właśnie kolejne finansowanie i spłata pożyczki z NCBR wraz z 260 tys. zł odsetek pozwoli nam wejść na kolejny etap rynkowej ekspansji – jesteśmy już w trakcie rozmów z kilkudziesięcioma firmami z całego świata zainteresowanymi naszą technologią, a w najbliższych miesiącach uruchamiamy prace nad kolejnymi urządzeniami medycznymi. Można powiedzieć, że nasz projekt z sukcesem przetarł szlak zwrotnych instrumentów finansujących R&D w Polsce – dodaje Andrzej Białkowski-Miler, prezes zarządu SimpliCardiac.

Cewnikowanie przez tętnicę promieniową generuje mniej powikłań i niższe koszty niż alternatywna metoda przez tętnicę udową. Jest też preferowane przez pacjentów, gdyż oznacza krótszy pobyt w szpitalu. Rozwiązanie SimpliRadial optymalizuje jeden z kluczowych elementów takiego zabiegu, jest więc odpowiedzią na potrzeby i oczekiwania zarówno pacjentów, jak i lekarzy czy globalnych firm medycznych obecnych na rynku kardiologii interwencyjnej.

KOMENTARZE
Newsletter