Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Polska spółka rozpoczyna kolejny etap prac nad nowoczesnymi biomateriałami do rekonstrukcji tkanek miękkich
Polska spółka rozpoczyna kolejny etap prac nad nowoczesnymi biomateriałami do rekonstrukcji

PolTiss to spółka technologiczna, wywodząca się ze Szczecina, która rozwija technologię PhotoBioCure, czyli generację zupełnie nowych biomateriałów zaprojektowanych do rekonstrukcji tkanek miękkich. – Materiał w postaci ciekłej wstrzykuje do tkanek, a następnie naświetla bezpiecznym światłem UV. Po kilku minutach powstaje elastyczna łatka, którą przykleja się do ubytków tkankowych, tworząc tzw. scaffold – tłumaczy prof. Mirosława El Fray, główny wynalazca technologii i prezes zarządu PolTiss.

 

Materiał powstał dla celów zaopatrywania przepuklin, czyli jednych z najczęściej wykonywanych zabiegów chirurgicznych na świecie, gdzie dotychczas powszechnie stosowane są niedoskonałe siatki z tworzyw sztucznych. – Nasz materiał istotnie upraszcza zabieg, a biozgodność materiału i jego resorbowalność, czyli powolne rozpuszczanie, powoduje, że w dłuższym okresie nie pozostaje w ciele człowieka ciało obce – wyjaśnia prof. El Fray. Proponowane rozwiązanie niesie ze sobą szereg korzyści związanych ze skutecznością zabiegu, poprawą bezpieczeństwa, skróceniem czasu trwania interwencji oraz poprawą komfortu pacjenta.

Technologia oparta jest o przyznane już m.in. w USA patenty. Firma znalazła się w gronie laureatów pierwszej edycji programu MIT Enterprise Forum Poland. – Dzięki wyjazdom do USA i Wielkiej Brytanii oraz spotkaniom z dużymi koncernami utwierdziliśmy się w przekonaniu, że podążamy właściwą drogą – wskazuje Tomasz Łasecki, współzałożyciel i członek zarządu PolTiss. – Dwa tygodnie temu znaleźliśmy się w gronie 15 najbardziej innowacyjnych firm wybranych przez Europejski Instytut Innowacji i Technologii – EIT Health.

W 2018 r. w PolTiss zainwestował 2 mln zł fundusz YouNick Mint z Poznania. – Do inwestycji przekonało nas zarówno samo rozwiązanie, które adresuje niezaspokojoną potrzebę medyczną na rynku globalnym, jak i ambitny zespół, który łączy ekspercką wiedzę technologiczną z kompetencjami w zakresie komercjalizacji – mówi Aleksander Kłósek, menadżer inwestycyjny YouNick Mint. – Dzięki tym środkom zakończyliśmy badania przedkliniczne przeprowadzone w renomowanym polskim ośrodku – Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii w Zabrzu. Wyniki są bardzo dobre, dlatego jeszcze w tym roku rozpoczynamy badania bezpieczeństwa u ludzi – zapewnia Mirosława El Fray.

Teraz w spółkę zainwestował Wojciech Faszczewski, Anioł Biznesu, inwestor i mentor, który na co dzień zarządza oddziałem międzynarodowego koncernu medycznego. Równolegle PolTiss pozyskał grant badawczy z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego, który pozwoli przeprowadzić badanie bezpieczeństwa biomateriałów u ludzi, tzw. badanie first-in-man oraz udoskonalić materiał w kierunku kolejnych zastosowań m.in. druku 3D. Potencjalnie materiał będzie świetnym nośnikiem dla innych substancji bioaktywnych, można z niego tworzyć złożone trójwymiarowe kształty, a także bardzo dobrze spełnia wymogi niezbędne dla przeprowadzania zabiegów małoinwazyjnych.

– Pomimo bardzo wielu potencjalnych zastosowań trzymamy się jasno wytyczonego planu działania. Mamy przyjemność współpracować z najlepszymi chirurgami w Polsce, którzy widzą w materiale duży potencjał. Jesteśmy przekonani, że pozytywne wyniki badań first-in-man pozwolą rozpocząć etap komercjalizowania technologii. W następnej kolejności spółka będzie pracować nad kolejnymi zastosowaniami technologii w chirurgii oraz ortopedii i komercjalizować je już z naszymi partnerami – kończy Tomasz Łasecki. 

KOMENTARZE
Newsletter