Firma Ardigen korzysta z najnowszych osiągnięć sztucznej inteligencji i bioinformatyki. Dzięki nim stworzyła platformę, która umożliwia analizę danego przypadku nowotworu i wskazanie, jaki zestaw celów molekularnych może być najbardziej skuteczny w immunoterapii pacjenta. Dobrane, w wyniku analizy, neoantygeny mogą zostać wykorzystane w tworzeniu np. szczepionek przeciwnowotworowych czy w adoptywnej terapii komórkowej (ang. adoptive cell therapy – ACT).
Sercem platformy jest autorski algorytm naukowców firmy Ardigen – „ArdImmune Rank”, który pozwala na określenie z dużym prawdopodobieństwem, czy dany neoantygen wywoła odpowiedź immunologiczną. Jednocześnie platforma umożliwia wykluczenie spośród nich takich antygenów, które mogłyby wywołać niespecyficzną odpowiedź immunologiczną czy wpływać na mechanizmy centralnej tolerancji.
– Unikalne podejście firmy Ardigen do wdrożenia sztucznej inteligencji w tym temacie znacznie poprawiło dokładną identyfikację immunogennych neoantygenów. Może to umożliwić stworzenie bardziej skutecznych spersonalizowanych szczepionek przeciwnowotworowych i adoptywnych terapii komórkowych. W ten sposób przyczyni się do zwiększenia liczby pacjentów pozytywnie odpowiadających na immunoterapię. Naszym celem jest, aby w przyszłości jak najwięcej osób z chorobą nowotworową mogło skutecznie z niej korzystać – komentuje Prezes Ardigenu, Janusz Homa.
Ardigen jest polską firmą bioinformatyczną skupiającą światowej klasy ekspertów w dziedzinie bioinformatyki, matematyki, statystyki i data science. W swojej działalności łączy zaawansowane technologie oraz osiągnięcia z dziedziny sztucznej inteligencji i IT z tematami dotyczącymi medycyny i biotechnologii. Firma skupia się szczególnie na wsparciu organizacji z branży Life Science w tematach spersonalizowanej medycyny i immunoterapii w chorobach nowotworowych, a także badaniach nad mikrobiomem. Ardigen pełni także kompleksowe usługi w dziedzinie bioinformatyki, uczenia maszynowego i programowania.
KOMENTARZE