Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Polscy chirurdzy opanowali Toruń – za nami jubileuszowy Kongres TChP
Polscy chirurdzy opanowali Toruń – za nami jubileuszowy Kongres TChP

Za nami 70. jubileuszowy Kongres Towarzystwa Chirurgów Polskich, który odbył się w Toruniu w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w dniach 15-18 września br. Choć rozwój nowych technologii wykorzystywanych w chirurgii postępuje bardzo dynamicznie, organizatorzy wydarzenia akcentują duże przywiązanie do tradycji i historii spotkań medyków z tejże specjalizacji, których geneza sięga końca XIX w. W 1889 r. w Krakowie z inicjatywy Ludwika Rydygiera – jednego z najwybitniejszych polskich i światowych chirurgów – odbył się 1. Zjazd Chirurgów Ziem Polskich, jak przypomina prof. dr hab. n. med. Marek Jackowski, prezes Towarzystwa Chirurgów Polskich i przewodniczący Komitetu Naukowego i Organizacyjnego Kongresu.

Sama ewolucja standardów pracy lekarzy oraz sytuacji pacjentów była zresztą przedmiotem debat podczas największego i najważniejszego w roku spotkania dla polskich chirurgów. Nawiązał do tego w swoim wystąpieniu inauguracyjnym prof. dr hab. n. med. Piotr Richter, czołowy klinicysta w zakresie inwazyjnego leczenia nowotworów przewodu pokarmowego, ekspert przede wszystkim w laparoskopowej chirurgii jelita grubego, jeden z nielicznych chirurgów w Krakowie, który zajął się również operacyjnym leczeniem otyłości. Prof. Richter poznał nie tylko polskie realia, jako kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Gastroenterologicznej Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum, ale doświadczenia zbierał również w zagranicznych klinikach, m.in. w USA, Szwajcarii, Niemczech czy Holandii.

Kongres był doskonałą okazją do wymiany spostrzeżeń i praktyk zarówno przez polskich, jak i zagranicznych specjalistów, tuz światowej chirurgii. Ci drudzy zaprezentowali się w sesji międzynarodowej „gwiazd”. Podczas tych kilku dni spędzonych w mieście słynącym z piernika, Mikołaja Kopernika i jednej z najpiękniejszych starówek zaproszeni goście mieli możliwość skorzystania z bogatego programu naukowego, na który składały się wykłady, kursy i warsztaty będące szansą do pozyskania najlepszej wiedzy teoretycznej oraz nauki konkretnych umiejętności. Pokazały one, jak szeroką i interdyscyplinarną dziedziną jest chirurgia, jak wielu narządów i schorzeń dotyczy. W ramach wykładów odbyły się bowiem sesje na temat oparzeń i zakażeń, przepukliny pachwinowej i brzusznej, leczenia żywieniowego, chirurgii jelita grubego, żołądka, wątroby i dróg żółciowych, trzustki, endokrynologicznej, endoskopowej, metabolicznej i bariatrycznej, wojskowej i urazowej, rekonstrukcyjnej, wideochirurgii itp.

Warsztaty praktyczne i szkolenia natomiast skupiły się w tym roku na zabiegach operacyjnego zaopatrywania przepuklin z użyciem nowoczesnych materiałów syntetycznych oraz metod zabiegowych, wsparciu żywieniowym w chorobach układu pokarmowego oraz w okresie okołooperacyjnym, zaawansowanych technikach endoskopowych w leczeniu chorób z zakresu pola żółciowo-trzustkowego, a także wykorzystaniu terapii podciśnieniowej w chirurgii. Dużo interesujących case studies z praktyki klinicznej, możliwie jak najwierniejsze odwzorowanie sytuacji zabiegowych czy w końcu innowacje i globalne premiery (w tym pierwsze na świecie wszczepienie spersonalizowanego, dostosowanego implantu herniologicznego Optomesh 3D ILAM [Inguinal Laparoskopic Anatomical Mesh] przez prof. dr. hab. n. med. Macieja Śmietańskiego) – tego wszystkiego zaznali uczestnicy Kongresu, spośród których niektórzy pierwszy raz zetknęli się z omawianymi metodami i technologiami.

Całość imprezy została uzupełniona wydarzeniami towarzyszącymi, które pozwoliły poznać unikatowość gotyckiego Torunia w dzień i w nocy, zagłębić się w wystawę średniowiecznych rękopisów i starodruków związanych z medycyną, a także porozmawiać między sobą w luźnej atmosferze bankietowej i koncertowej. Inicjatorom Kongresu gratulujemy wspaniałej organizacji, uczestnikom zaś życzymy sukcesywnego wykorzystania wiedzy i umiejętności w praktyce i kolejnych owocnych spotkań w równie znamienitym gronie za rok.

KOMENTARZE
news

<Październik 2021>

pnwtśrczptsbnd
28
30
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
PORT for Health: Neuroscience
2021-10-13 do 2021-10-15
16
17
18
21
22
23
24
26
27
Impact’21
2021-10-27 do 2021-10-28
28
29
30
31
Newsletter