Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Polpharma i AioCare wspólnie w walce z POChP
Mobilny system spirometryczny, stworzony przez polską firmę HealthUp, wchodzi na rynek pod nazwą AioCare. Od lipca 400 nowoczesnych urządzeń będzie wykorzystywanych przez lekarzy rodzinnych w całej Polsce, w ramach realizowanego przez Polpharmę Narodowego Programu Wykrywania POChP (przewlekłej obturacyjnej choroby płuc). To prowadzone w całej Polsce badania przesiewowe w kierunku POChP i edukacja dotycząca tej choroby.

 

 

Urządzenia AioCare znacząco poprawią i skrócą diagnostykę przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. Obecnie około 2/3 chorych nie jest właściwie diagnozowanych ze względu na brak łatwego dostępu do badania spirometrycznego. Problemem jest również dostępność lekarzy specjalistów, którzy rutynowo wykonują badanie spirometryczne u swoich pacjentów. Rozwiązaniem tej sytuacji jest ogłoszony przez Polpharmę Narodowy Program Wykrywania POChP i wykorzystanie w gabinetach lekarskich urządzeń AioCare. Współpracę obu firm zapoczątkował program pilotażowy, przeprowadzony wśród lekarzy rodzinnych. Do końca maja, za pomocą systemu AioCare, przebadano w nim ponad 360 pacjentów, wykrywając symptomy niezdiagnozowanej wcześniej choroby aż u 38% z nich.

Po sprzedaży partii urządzeń Polpharmie, kolejnym krokiem w rozwoju produktu będzie otwarcie na pacjentów. – Cieszymy się, że wejście na rynek naszego systemu możemy zacząć od współpracy z Polpharmą – stabilnym partnerem, który w swoim programie dostarczy lekarzom 400 urządzeń AioCare, wraz z dostępem do aplikacji AioCare PRO i panelu danych w chmurze internetowej. Jesienią zamierzamy wyjść z ofertą zakupu urządzenia i aplikacji do pacjenta, aby zapewnić mu kompleksową opiekę, łatwy kontakt z lekarzem i zdalne monitorowanie choroby, jaką jest POChP – mówi Łukasz Kołtowski, współzałożyciel firmy HealthUp, producenta AioCare.

System składa się z przenośnego spirometru, połączonego bezprzewodowo z dedykowaną aplikacją dla lekarza i aplikacją do ściągnięcia z AppleStore i Google Play dla pacjenta. Ponadto, system uzupełniają zaawansowane algorytmy i panel analityczny. AioCare umożliwia lekarzom oraz pacjentom chorym na astmę czy POChP stałe monitorowanie funkcji układu oddechowego. Urządzenie pozwala na wykonanie precyzyjnego badania w dowolnym czasie i miejscu, szybką diagnozę, zapisanie wyników oraz ich bezpośrednią konsultację z lekarzem. Badania kliniczne przeprowadzone przez spółkę potwierdziły dokładność i jakość badania z użyciem AioCare, identyczną ze spirometrami szpitalnymi. Lekarze chętni do wzięcia udziału w programie ambasadorskim i przetestowaniu spirometru, proszeni są o kontakt bezpośredni z producentem AioCare, firmą HealthUp, poprzez stronę internetową firmy. 

KOMENTARZE
Newsletter