Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Polak potrafi, ale potrzebuje pieniędzy, również na naukę
Polak potrafi, ale potrzebuje pieniędzy, również na naukę
Mamy nadzieję, że słyszeliście o platformie crowdfundingowej (crowdfunding to finansowanie społecznościowe) PolakPotrafi.pl! To pierwsza i z pewnością największa taka platforma, która umożliwia zebranie pieniędzy na rozwijanie własnego pomysłu. A pomysły są różne, również związane z nauką. To przykłady projektów, na które warto zwrócić uwagę i które możecie wesprzeć.

 

 


Nauka Emigrantka

Urszula Kaczorowska to dziennikarka, która kocha popularyzować naukę (m.in. przez ostatnie 2 lata to ona koordynowała międzynarodowy konkurs dla naukowców FameLab w Centrum Nauki Kopernik).  Pomysł, na który zbiera pieniądze to cykl krótkich filmów o polskich naukowcach, którzy wyjechali za granicę. Dzięki nim dowiemy się, jak im się tam żyje, nad czym obecnie pracują, jakimi otaczają się ludźmi, jaki mają obraz Polski z oddali i czy chcieliby do niej wrócić. To filmy, które oczywiście w głównej mierze zainteresują osoby, które same zmagają się z pytaniem – wyjechać, czy zostać w kraju i rozwijać polską naukę? Uzbierane pieniądze będą przeznaczone m.in. na bilety, wyżywienie na miejscu, nagrania oraz pokrycie kosztów związanych z produkcją filmu. Projekt wsparł już Marcin Rotkiewicz (dziennikarz, zastępca kierownika działu naukowego tygodnika "Polityka"), Roman Kurkiewicz (dziennikarz, wykładowca Collegium Civitas) oraz prof. Janusz Bujnicki (kierownik Laboratorium Bioinformatyki w IIMBC w Warszawie). Panią Urszulę wsparło 17 osób. Uzbierała 1601 zł z całkowitej kwoty 35000 zł.

 

Spotkania z Ekologią

Kolejnym pomysłem jest projekt Fundacji Instytut na rzecz Ekorozwoju, jednej z najdłużej działających organizacji non-profit w Polsce. Instytut działa na forum Europejskim w ramach European Environmental Bureau oraz w kraju w koalicjach organizacji społecznych, m.in. Klimatycznej, ds. Funduszy UE, Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich. Fundacja zbiera pieniądze na 30-minutowe zajęcia przygotowane z myślą o przedszkolakach w wieku od 3 do 5 lat. Podczas tych spotkań dzieci dowiedzą się m.in. co to segregacja odpadów, recykling, oszczędzanie energii, ochrona przyrody. Misja Fundacji brzmi: "W interesie przyszłych pokoleń". Podobny projekt był przeprowadzony w roku szkolnym 2015/2016 w 8 przedszkolach i spotkał się z dużym zainteresowaniem dzieci. Obecnie fundacja zbiera pieniądze, które pokryją koszty materiałów, transportu oraz wynagrodzenia dla osób prowadzących zajęcia. Projekt wsparło 16 osób. Uzbierał 513 zł z całkowitej kwoty 5000 zł.

 

Potwierdzić Teorię Einsteina! - Zaćmienie Słońca w USA

Celem powyższego projektu jest potwierdzenie Ogólnej Teorii Względności Einsteina. Pomysł należy do grupy studentów z Koła Naukowego Astronomów Uniwersytetu Warszawskiego. Planowany przez nich eksperyment korzysta z efektu zakrzywienia czasoprzestrzeni przez duże masy. Polega on na pomiarze pozornych odchyleń gwiazd od ich początkowych położeń, co jest spowodowane zakrzywieniem biegu promieni świetlnych przelatujących w pobliżu Słońca. Taki pomiar jest możliwy tylko przy całkowitym zaćmieniu, które w najbliższym czasie będzie miało miejsce 21 sierpnia 2017 i będzie widoczne tylko na obszarze Stanów Zjednoczonych. Projekt wymaga pokrycia kosztów sprzętu obserwacyjnego i właśnie na to są zbierane pieniądze – na dwa teleskopy wraz z montażami. Dotychczas projekt wsparło 7 osób. Autorzy uzbierali dzięki temu 795 zł z całkowitej potrzebnej kwoty 23000 zł. 

Źródła

https://polakpotrafi.pl

KOMENTARZE
news

<Lipiec 2020>

pnwtśrczptsbnd
29
30
NutraFood Poland
2020-06-30 do 2020-07-02
Oznaczanie probówek PCR
2020-06-30 do 2020-06-30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
Newsletter