Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Polacy opracowali rewolucyjną technologię do nieinwazyjnego monitorowania poziomu substancji biochemicznych w organizmie
Polacy opracowali rewolucyjną technologię do nieinwazyjnego monitorowania poziomu substancj

Fundusz venture capital VC Link zainwestował w spółkę IQ Biozoom – polską firmę opracowującą technologię do nieinwazyjnego monitorowania poziomu substancji biochemicznych w organizmie, takich jak np. glukoza, mleczany. Większość współczesnych glukometrów wymaga nakłucia palca i zwykle wiąże się z dyskomfortem pacjentów. Technologia IQ Biozoom umożliwia badanie poziomu biomarkerów z laboratoryjną dokładnością na podstawie analizy śliny, co sprawia, że jest to metoda całkowicie nieinwazyjna i bezbolesna. Spółka nie zamknęła jeszcze rundy inwestycyjnej. Trwają poszukiwania kolejnych inwestorów, by poszerzyć portfolio defekowanych substancji biochemicznych o hormony i wdrażać swoje rozwiązania na rynek wspólnie z partnerami medycznymi.

Monitorowanie biomarkerów

Najczęściej do monitorowania poziomu glukozy w organizmie stosuje się inwazyjne glukometry, które określają stężenie glukozy na podstawie pomiaru z krwi włośniczkowej. Według raportu „Polska rodzina z cukrzycą”, wydanego przez Stowarzyszenie Edukacji Diabetologicznej SED, 84% osób z cukrzycą typu 1 chce korzystać z nieinwazyjnych metod monitorowania poziomu glukozy, zaś 60% z nich pomija część codziennych badań ze względu na konieczność nakłuwania opuszków palców. Dodatkowo, poza odczuwanym dyskomfortem, przerwanie ciągłości skóry powoduje wzrost ryzyka wystąpienia zakażeń.

W 2021 r. IQ Biozoom rozpoczęło prace nad rozwojem innowacyjnej technologii, która służy do nieinwazyjnego monitorowania poziomu glukozy oraz innych biomarkerów, takich jak mleczany, cholesterol, hormony lub białka CRP w organizmie. W oparciu o technologię IQ Biozoom powstaje urządzenie, którego sercem jest biosensor, wytwarzany z użyciem druku strumieniowego, bazujący na autorskiej konstrukcji zaawansowanych przyrządów półprzewodnikowych, takich jak m.in. tranzystory cienkowarstwowe. Technologia nie jest jeszcze stosowana komercyjnie. – Rozwijane urządzenie pozwala określać stężenie wybranego biomarkera w oparciu o kontakt jednorazowego paska testowego z płynem ustrojowym, takim jak ślina, pot, mocz lub łzy. Według analiz, w przypadku pomiaru stężenia glukozy w ślinie technologię IQ Biozoom cechuje pomiar nawet dziesięć razy dokładniejszy niż obecne standardy rynkowe. Oznacza to, że możliwe jest oznaczanie z laboratoryjną dokładnością nawet bardzo niskich stężeń wybranych biomarkerów w analicie. Może to mieć szczególne zastosowanie w tych przypadkach, gdy fizjologiczne stężenie wybranej substancji jest bardzo niskie lub gdy sama obecność biomarkera w danym analicie świadczy o zaburzeniach zdrowotnych. Nasza technologia zwiększa dostępność do badań diagnostycznych w warunkach domowych i stanowi ważny krok w stronę medycyny spersonalizowanej. Ponadto retrospektywne analizy informacji medycznych pochodzących od wielu osób w istotny sposób przyczynią się do rozwoju diagnostyki medycznej – zapewnia dr inż. Jakub Kaczmarski, współzałożyciel i Chief Technology Officer w IQ Biozoom.

W trzecim kwartale 2023 r. spółka IQ Biozoom pozyskała finansowanie od funduszu VC Link, który wspiera polskie firmy rozwijające przełomowe technologie o globalnym potencjale. W swoim portfolio fundusz posiada głównie podmioty opracowujące wysoko zaawansowane innowacje dla sektora przemysłowego. Jego specjalnością są technologie dotyczące inżynierii materiałowej. – Technologia IQ Biozoom ma bardzo duży potencjał rynkowy. Nieinwazyjna diagnostyka i monitoring zaburzeń zdrowotnych – w szczególności monitoring glikemii – są dzisiaj przedmiotem wielu poszukiwań przemysłowych. Opracowywana przez firmę IQ Biozoom technologia to nie tylko szansa na większy komfort milionów pacjentów, ale również inwestycja w przyszłość nowoczesnej medycyny. Doceniamy także komplementarność i doświadczenie zespołu IQ Biozoom – stanowią one ważny czynnik potencjalnego sukcesu spółki – mówi Grzegorz Putynkowski, prezes VC Link.

Nowocześnie i uniwersalnie

Atutem technologii IQ Biozoom jest przystępny cenowo proces produkcyjny oraz jej matrycowy charakter. W założeniu, za pomocą jednego urządzenia oraz jednorazowych pasków testowych dedykowanych poszczególnym biomarkerom, pacjent, lekarz lub ratownik medyczny będzie mógł wykonać pomiar określonych parametrów organizmu. Paski testowe, stosowane do oznaczania poziomu glukozy, po modyfikacji w zaledwie jednym aspekcie technologicznym, mogą służyć do oznaczania poziomu innej substancji biochemicznej, np. białka CRP, kortyzolu lub mleczanów. Idea, jaka stoi za produktem, to jedno urządzenie pomiarowe oraz wiele różnych typów pasków testowych – każdy dla innego typu substancji biochemicznej. Taki kierunek rozwoju sprawia, że bariera wejścia w dodatkowe obszary diagnostyki i możliwość poszerzenia portfolio monitorowanych biomarkerów jest niska. – Technologia IQ Biozoom to światowa awangarda nowoczesnej medycyny. Dysponujemy świetnym zespołem B+R, a dodatkowo mamy możliwość współpracy z naukowcami m.in. z University of Cambridge, University of Surrey, Kochi University of Technology. Na współpracę z nami otwarte są także jednostki kliniczne, takie jak Instytut – Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie czy Addenbrooke’s Hospital w Cambridge. Technologia została zgłoszona do ochrony patentowej na terenie Europy, Chin i USA. Spółka jest obecnie w trakcie pierwszej rundy inwestycyjnej. Zamierzamy rozwijać prace nad detekcją kolejnych substancji biochemicznych i wdrażać rozwiązania z partnerami medycznymi – podkreśla Dorota Dardzińska, dyrektor generalna i współzałożyciel IQ Biozoom.

Perspektywy na przyszłość

W najbliższym czasie firma spodziewa się jeszcze szybszego tempa rozwoju. Rynek diagnostyki domowej rośnie o 5,6% r/r., a w 2033 r. jego wartość przekroczy 13,6 mld dol. (dane za Future Market Insight). IQ Biozoom jest w trakcie rundy seed. Za środki uzyskane z kolejnej inwestycji firma planuje osiągnięcie gotowości wdrożeniowej dla testów na glukozę i mleczany oraz certyfikację urządzeń.

Źródła

Fot. Materiały prasowe (PR Calling)

KOMENTARZE
Newsletter