Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Philips rozpoczął współpracę z PURE w obszarze pionierskiego programu w tele-ultrasonografii, łączącego specjalistów z całego świata z lekarzami w Rwandzie

Royal Philips, światowy lider w dziedzinie technologii medycznych oraz organizacja non-profit PURE (Point-of-care Ultrasound in Resource-limited Environments), zajmująca się edukacją lekarzy w obszarze ultrasonografii oraz upowszechnianiem tej metody obrazowania w krajach rozwijających się, zainaugurowali wyjątkowy program mentoringowy w zakresie tele-ultrasonografii. Program ma wspomóc pracowników ochrony zdrowia w Rwandzie w doskonaleniu umiejętności wykonywania diagnostyki USG. Szkolenie oraz opieka mentorska będzie wspierać zarówno personel podstawowej opieki medycznej, jak i ratownictwa medycznego w Rwandzie oraz poprawi dostęp do diagnostyki dla pacjentów.

Ultrasonografia uważana jest za jedną z najważniejszych technologii poprawiających dostęp do precyzyjnej diagnostyki medycznej w krajach o ograniczonych zasobach personelu medycznego. Jest ona szczególnie istotna w krajach afrykańskich, w których notuje się aż 25% ze wszystkich przypadków zachorowań na świecie, przy jednoczesnej mniejszej niż 2% liczbie pracowników służby zdrowia. Organizacja PURE od 2011 roku pracuje w Rwandzie, gdzie wdraża szkolenia z wykonywania diagnostyki USG. Jednak wdrażanie tego typu programów na obszarach o tak ograniczonych zasobach wiąże się z wieloma wyzwaniami.

Mobilne USG Philips Lumify wraz z platformą Reacts pomagają organizacji PURE pokonać niektóre z ograniczeń. Program mentoringowy, wykorzystując możliwości zdalnych konsultacji w czasie rzeczywistym poprzez platformę Reacts zintegrowaną z urządzeniem Philips Lumify, umożliwia połączenie zespołu lekarzy w Rwandzie ze specjalistami z Europy i Stanów Zjednoczonych. Podczas szkoleń, wielu europejskich i amerykańskich ekspertów w dziedzinie ultrasonografii dzieli odległość ponad 10 000 km z rezydentami medycyny ratunkowej ze szpitala uniwersyteckiego w Kigali.

Co więcej, Rwanda aktywnie walczy o zapewnienie dostępu do powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego swoim mieszkańcom oraz dąży do rozwoju medycyny ratunkowej jako specjalizacji w Afryce Wschodniej. Lekarze przeszkoleni przez PURE działają jako ambasadorowie ultrasonografii, którzy mogą szkolić pracowników podstawowej opieki zdrowotnej, a także ratowników medycznych.

– Rwandyjski system opieki zdrowotnej może pochwalić się szybko rozwijającą się infrastrukturą ratownictwa medycznego, jednakże nadal napotyka bariery związane z ograniczonymi możliwościami szybkiej diagnostyki. Tymczasem diagnostyka obrazowa jest niezbędna, jeśli chcemy zapewnić specjalistyczną opiekę pacjentom z chorobami o ostrym przebiegu czy z urazami – powiedział dr Trish Henwood, Prezes i Współzałożyciel PURE oraz specjalista medycyny ratunkowej i ultrasonografii. – Celem nowego programu mentoringowego w zakresie USG jest bardziej efektywne połączenie naszych mentorów z podopiecznymi, znaczne zwiększenie liczby lekarzy, których możemy wyszkolić oraz zrównoważone wdrażanie diagnostyki USG w ramach systemu Point-of-Care w całej Rwandzie – dodał dr Henwood.

– Rola diagnostyki obrazowej wykonywanej bezpośrednio na miejscu wypadku czy przy łóżku pacjenta jest niezwykle ważna dla doskonalenia medycyny ratunkowej w Rwandzie. Obecnie mamy ograniczoną liczbę radiologów, do których możemy skierować pacjentów. To oznacza długie oczekiwanie na trafną diagnozę, a więc opóźnienie we wdrożeniu odpowiedniego leczenia – powiedział dr Vincent Ndebwanimana, lekarz Medycyny Ratunkowej na Uniwersytecie w Rwandzie. – Teraz mogę samodzielnie wykonać diagnostykę ratunkową, a co za tym idzie, mogę znacznie lepiej wypełniać swoje obowiązki lekarza medycyny ratunkowej – podsumował dr Ndebwanimana.

– O mobilnym Philips Lumify mówi się obecnie, że jest to stetoskop XXI w. Ze względu na jego możliwości i jakość obrazowania, szczególnie chętnie korzystają z niego lekarze medycyny ratunkowej. Jednakże w Polsce Philips Lumify coraz częściej spotkać można także w gabinetach lekarzy medycyny rodzinnej, których urządzenie wspiera w stawianiu trafnej diagnozy przy pierwszej wizycie – powiedział Karol Wesołowski, ekspert ds. ultrasonografii w Philips w krajach Europy Środkowo-Wschodniej. – Coraz więcej lekarzy różnych specjalizacji chce poszerzać swoje kompetencje o wykonywanie diagnostyki USG. Nie jest to tylko nasza rodzima potrzeba, to światowy trend, który może znacząco wpłynąć na system opieki zdrowotnej, zwłaszcza w krajach rozwijających się, gdzie często brakuje kadry medycznej oraz środków finansowych – doprecyzował Wesołowski. 

Platforma Reacts zintegrowana z Philips Lumify (głowice USG podłączone do smartfona lub tableta) to rozwiązanie umożliwiające zdalne konsultacje w czasie rzeczywistym z innymi lekarzami bez względu na miejsce, w którym wykonywane jest badanie. To pierwsze na świecie ultramobilne urządzenie USG z zaawansowanymi możliwościami telemedycznymi. Jest to jednocześnie integralna część zestawu stworzonego przez Philips dla platformy Community Life Center. Platforma ma na celu poprawę zdrowia społeczności w Afryce poprzez zapewnienie kluczowych narzędzi i usług pracownikom ochrony zdrowia i położnym na tym kontynencie. Philips jest światowym liderem i pionierem w dostarczaniu placówkom medycznym zintegrowanych rozwiązań, które wspierają systemy opieki zdrowotnej oraz poprawiają dostęp do opieki medycznej dla milionów ludzi na całym świecie. Inne przełomowe rozwiązania z obszaru telemedycyny obejmują domowe systemy monitorowania pacjentów z chorobami przewlekłymi oraz monitorowanie pacjentów na oddziałach intensywnej terapii.

KOMENTARZE
news

<Marzec 2023>

pnwtśrczptsbnd
1
3
4
5
7
10
12
13
14
16
17
18
19
20
25
26
28
29
31
1
2
Newsletter