Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Ozonowanie krok po kroku. Wszystko, co musisz wiedzieć na temat ozonowania
Ozonowanie krok po kroku. Wszystko, co musisz wiedzieć na temat ozonowania

Jak sama nazwa wskazuje, proces ozonowania wywodzi się wprost od samego ozonu – gazu (często noszącego miano aktywnego tlenu), wchodzącego w reakcję z wybranymi związkami organicznymi typu grzyby, drobnoustroje czy pleśń. Jego zadaniem jest również eliminacja szkodliwych związków chemicznych, a przez to aktywna ochrona zdrowia osób przebywających w wybranym pomieszczeniu.

Fot. Ozonator Korona A 20 Zdrowy Dom – najchętniej kupowany ozonator firmy KoronaOzon

 

W jaki sposób działa ozonowanie? Gdzie sprawdza się najlepiej? Jakie efekty można dzięki niemu uzyskać? A przede wszystkim, czy jest to na pewno bezpieczne? Tego wszystkiego dowiesz się, czytając właśnie ten artykuł. Zapraszamy do lektury!

 

Na czym polega ozonowanie?

Do jego przeprowadzenia niezbędne jest specjalistyczne urządzenie, potocznie nazywane generatorem ozonu. To właśnie ono odpowiada za wytwarzanie gazu, który wtłaczany do wybranych pomieszczeń, oddziałuje na szkodliwe związki chemiczne oraz oczywiście drobnoustroje – jest gazem biobójczym. W skrócie, proces ten przedstawia się następująco: wtłaczany pod odpowiednim stężeniem ozonu, najpierw “odnajduje” niebezpieczne dla ludzkiego organizmu grzyby, pleśnie oraz drobnoustroje, aby następnie (uwalniając przy tym tlen), wejść z nimi w reakcję i spowodować ich neutralizację.

Dobór odpowiedniego ozonatora (przypomnijmy – urządzenia służącego do generowania ozonu) powinien być podyktowany przede wszystkim jego przeznaczeniem oraz charakterem pracy. W małych domach, mieszkaniach lub pomieszczeniach o stosunkowo niedużej powierzchni z powodzeniem można używać generatorów ozonu o mniejszych gabarytach, a co za tym idzie – także stosunkowo mniejszej mocy. Z kolei w dużych obiektach, pomieszczeniach, a nawet halach – sprawdzają się duże i wydajne urządzenia ozonujące o charakterze komercyjnym, przemysłowym.

 

Co i kiedy można ozonować?

Ze względu na specyfikę, ozonowanie powinno stosować się wyłącznie w pomieszczeniach zamkniętych, bowiem tylko w takich warunkach generowany przez ozonator gaz ma możliwość uzyskania potrzebnego stężenia, odpowiednio się rozprzestrzenić, a co za tym idzie – dotrzeć i wyeliminować wszelkie szkodliwe substancje. W związku z tym, proces dezynfekcji ozonem można przeprowadzać we wszelkich pomieszczeniach, w których przebywają na co dzień ludzie: mieszkaniach, domach, hotelach, szpitalach. Szczególnie wskazany jest w przypadku: obiektów, które przez długi czas nie były użytkowane, zagrzybionych pomieszczeń oraz miejsc po pożarze. Ozonowanie sprawdza się również w sytuacjach, gdy pokój ma zostać zamieszkany przez noworodka, alergika lub osobę cierpiącą na schorzenie, przy którym liczy się nieskazitelna czystość, jakość zarówno powietrza, jak i samego pomieszczenia. Regularnie przeprowadzana dezynfekcja ozonem pozwala uzyskać doskonałe i komfortowe warunki do życia, rozwoju i rekonwalescencji.

Ważne: Należy pamiętać, że ludzie lub zwierzęta nie mogą przebywać w ozonowanym pomieszczeniu. Ozon jest gazem biobójczym – dlatego spełnia swoją rolę. Pamiętaj, że aby dezynfekcja ozonem przyniosła oczekiwane rezultaty, przed jej rozpoczęciem, dane pomieszczenie powinno zostać dobrze posprzątane. W przeciwnym przypadku, po zabiegu, znowu zostanie skontaminowane.

 

Zalety ozonowania. Jakie korzyści daje dezynfekcja ozonem?

Najważniejszym celem, a zarazem efektem dobrze przeprowadzonego ozonowania jest oczyszczenie wybranego obiektu ze wszelkich znajdujących się w nim: bakterii, pierwotniaków, wirusów, roztoczy, zarodników oraz alergenów. Drugim, bardziej namacalnym i odczuwalnym, efektem jest zapach świeżego powietrza – zbliżony do tego, jakiego doświadczamy po przejściu burzy oraz deszczu. Stosowane regularnie pozwala na trwałe pozbycie się wszelkich substancji wpływających negatywnie na ludzkie życie oraz zdrowie. Opisywany zabieg jest szczególnie wskazany dla pomieszczeń, w których przebywają dzieci, osoby starsze oraz te posiadające osłabioną odporność. Systematyczna dezynfekcja ozonem pozwala na znaczne poprawienie komfortu ich życia, w tym ograniczenie męczących dolegliwości i licznych problemów zdrowotnych.

 

Czy ozonowanie jest bezpieczne?

Proces ten jest jak najbardziej bezpieczny, o ile trzymamy się pewnych z góry określonych zasad. Najważniejsza z nich mówi o tym, aby ozonowanie było przeprowadzane przy użyciu specjalistycznego sprzętu. Takiego, który produkuje ozon w oparciu o bezpieczną i sprawdzoną metodę. Jedynym zagrożeniem, o którym warto wspomnieć, może być zbyt wysoki poziom stężenia ozonu pozostałego po skończonym zabiegu. Właśnie dlatego, zaraz po procesie, należy odczekać dwie godziny lub przewietrzyć pomieszczenie.

Ważne: Ozonowanie za pośrednictwem amatorskich ozonatorów może przynieść więcej szkód niż pożytku – zniszczenie wyposażenia pomieszczeń, samochodów, uczulenia po przeprowadzonym zabiegu.

 

Wszystko o ozonowaniu – podsumowanie

Jak widzisz, proces ozonowania jest jednym z najbezpieczniejszych sposobów na wyeliminowanie z powietrza szkodliwych substancji, a co za tym idzie – zadbanie o bezpieczeństwo, zdrowie oraz życie ludzi przebywających w wybranych pomieszczeniach.

Dziękujemy Laboratorium naukowo-wdrożeniowemu Korona za pomoc merytoryczną. Należy zaznaczyć, że firma KoronaOzon jest najstarszym polskim producentem ozonatorów oraz jednym z najstarszych europejskich. Od ponad 20 lat dostarcza generatory ozonu do uczelni, usługodawców (firm z branży DDD), firm małych i tych największych oraz osób prywatnych. Są one oparte o autorską technologię lamp szklano-platynowych – dlatego są pozbawione wad występujących w powszechnie sprzedawanych ozonatorach – awaryjność, bezpieczeństwo dla użytkownika.

Więcej informacji na temat ozonowania można znaleźć na stronie producenta: https://www.koronaozon.pl/ozonowanie/.

KOMENTARZE
Newsletter