Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
NEOFECT - południowokoreański start-up rehabilitacyjny wkracza na polski rynek
Nowoczesna koreańska technologia, RAPAEL Smart Glove, która jest światową innowacją w rehabilitacji pacjentów po wylewie jest juz dostępna w Polsce. Południowokoreańska firma NEOFECT, która stworzyła “inteligentną rękawiczkę” oraz zajmuje się jej komercjalizacją, zdecydowała się rozpocząć działalność w Europie otwierając przedstawicielstwo w Polsce. Produkt otrzymał niedawno europejski certifikat ISO13485 oraz znak gwarancyjny CE. Trzy polskie placówki rehabilitacyjne są juz wyposażone w RAPAEL Smart Glove.

 

Jak funkcjonuje RAPAEL Smart Glove?

RAPAEL Smart Glove, inteligentna rękawiczka, jest rozwiązaniem medycznym stosowanym podczas rehabilitacji ręki i dłoni pacjentów, którzy przeszli udar mózgu lub cierpią z powodu innych zaburzeń centralnego układu nerwowego. Rękawiczka została wynaleziona przez założony w 2010 roku południowokoreański stratup NEOFECT z siedzibą w mieście Yongin w Korei Południowej. 

RAPAEL Smart Rehabilitation Solution jest systemem o biologicznym sprzężeniu zwrotnym, który składa się z wyposażonej w czujniki rękawicy oraz oprogramowania komputerowego. Poręczne urządzenie śledzi ruchy ręki pacjenta, rozpoznaje ustawienie przedramienia, ruchy nadgarstka i palców. Dane przesyłane są za pomocą technologii Bluetooth, a oprogramowanie proponuje gry komputerowe, które pozwalają na wirtualną manipulację przedmiotów przy użyciu rąk. Rehablitanci mogą ustalać indywidualny planning łączący różnego typu gry.

Gry są symulacją czynności z codziennego życia, a terapeuci mogą decydować o trudności treningu w zależności do indywidualnego poziomu każdego chorego i jego wyników. Każda z gier pobudza mięśnie, a także stymuluje zmysł wzroku i słuchu, co ulepsza ogólne funkcje poznawcze i wpływa na neuroplastyczność. - Nie można ożywić martwej komórki, ale poprzez odpowiednie trenowanie nieuszkodzonych komórek, można skutecznie poprawić ogólną neuroplastyczność mózgu, co jest kluczowe w rehabilitacji centralnego układu nerwowego - mówi Ho Young Ban z CEO NEOFECT-u.

Co więcej, dzięki grom komputerowym, RAPAEL Smart Glove gwarantuje urozmaicony trening, który w odróżnieniu od tradycyjnej rehabilitacji, skuteczniej motywuje pacjenta do czynienia postepów. Technologia RAPAEL Smart Glove została z powodzeniem wprowadzona przez wiele największych szpitali w Korei Południowej, w Stanach Zjednoczonych i Europie.

 

Europejskie biuro z siedzibą w Polsce

Pierwszym krokiem w wejściu na rynki europejskie było otwarcie biura w Warszawie. Biuro zajmie się koordynacją współpracy z lokalnymi dystrybutorami poszczególnych krajów w Unii Europejskiej. Do tej pory, oprócz Polski, taka wspołpraca została nawiązana z Wielką Brytanią, Belgią, Holandią, Danią, Czechami, Turcją, Włochami, Finlandią, Estonią i Rosją.

W Polsce już trzy ośrodki rehabilitacji są wyposażone w RAPAEL Smart Glove: Ośrodek Medyczny DMP w Lublinie, Sanatorium Włókniarz w Busku-Zdrój oraz ARTMED w Nowym Sączu.

- Zdecydowlismy się założyć nasze europejskie biuro koordynacyjne w Polsce z uwagi na przyjazne środowisko biznesowe, zdolnych pracowników i atrakcyjną lokalizację geograficzną, która zapewnia dostęp do wielu rynków europejskich – podkresla Ho Young Ban i dodaje – Liczymy, że w Polsce uda nam się nawiązać współpracę z zakresu badań klinicznych z ośrodkami medycznymi i uniwersytetami.

 

Normy i certyfikaty europejskie

W 2015 roku NEOFECT uzyskał europejską normę dla produktów medycznych ISO 13485 oraz prawo do znaku gwarancyjnego Wspólnoty Europejskiej (CE mark), co w przypadku wyrobów medycznych zaświadcza, że produkt jest bezpieczny w użytku.

- Chcemy, aby nasza technologia była stosowana na całym świecie, a nie tylko w Korei. Dzięki nowo nabytym normom NEOFECT został uznany za markę europejską, co pozwoli nam nawiązywac współpracę z systemami opieki zdrowotnej w całej Unii Europejskiej - zauważa Ho Young Ban.

Już wcześniej, technologia RAPAEL Smart Glove została dopuszczona do obrotu w Korei, a także w sierpniu 2014 roku w Stanach Zjednoczonych. Firma ma siedzibę w mieście Yongin w Południowej Korei, w San Francisco w USA, a teraz również w Polsce.

Teraz zobaczcie sami jak to działa: 

KOMENTARZE
Newsletter