Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
NCBR i NFOŚiGW razem dla zielonej transformacji

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podpisały 8 kwietnia br. umowę o współpracy na rzecz rozwoju w Polsce zielonych technologii. Wspólnie wypracowane idee będą weryfikowane i prezentowane przez NCBR, a następnie wdrażane i komercjalizowane w programach NFOŚiGW. Celem porozumienia są wspólne działania służące podnoszeniu efektywności gospodarowania zasobami, rozwojowi technologii proekologicznych i środowiskowych oraz transformacji w kierunku gospodarki niskoemisyjnej i neutralnej klimatycznie. Realizacja zadań opierać się będzie na współfinansowaniu badań naukowych, prac rozwojowych i wdrożeniowych. 

 

– Polska nauka będzie odgrywać kluczową rolę w procesie transformacji energetycznej, w której obliczu stoimy. Mamy zaplecze naukowe i środki, by wypracować innowacyjne rozwiązania, potrzeba jednak współpracy na szczeblu zarówno biznesowym, jak i administracji publicznej, aby te rozwiązania znalazły swoje zastosowanie w praktyce. Podpisana dziś umowa stanowi pierwszy krok do kompleksowego opracowania i wdrażania innowacji środowiskowych – podkreśla minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. – Współpraca Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska wpisuje się w realizację najważniejszych celów, jakie określiliśmy w Polityce Energetycznej Polski (PEP 2040). Wspólne inicjatywy naukowo-badawcze i wdrożeniowe w zakresie wspierania rozwoju zielonych technologii istotnie przyczynią się do transformacji w kierunku gospodarki niskoemisyjnej – dodaje Michał Kurtyka, minister klimatu i środowiska.

Dzięki podpisanej umowie między NCBR a NFOŚiGW możliwe będzie podejmowanie wspólnych działań instytucji w celu wdrożenia idei tzw. Organizacji Innowacji. Są to strukturalne i organizacyjne rozwiązania wspierające polskich naukowców oraz przedsiębiorców w procesie badań i wdrożeń innowacyjnych przedsięwzięć w obszarach największych wyzwań gospodarczych. – Innowacje dla środowiska stanowią wspólny element zainteresowania zarówno dla NCBR, jak i NFOŚiGW. Naturalne więc, że podejmujemy wspólną inicjatywę dla zielonej przyszłości. Razem będziemy identyfikować nowe ścieżki interwencji publicznej dla rozwoju innowacyjnych technologii na rzecz środowiska – wyjaśnia Wojciech Kamieniecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Współpraca przewiduje szereg działań służących rozwojowi polskich technologii środowiskowych przez finansowanie prac badawczo-rozwojowych oraz komercjalizację gotowych rozwiązań. –  Narodowy Fundusz stawia na innowacje m.in. w programie „Nowa Energia”, który wspiera wdrożenie innowacyjnych technologii. Współpraca z NCBR, w której wykorzystamy potencjał programu „Nowa Energia”, stwarza nam szerokie możliwości inicjowania i ukierunkowywania działań na najbardziej istotne z punktu widzenia gospodarki i ochrony środowiska rozwiązania –  tłumaczy Maciej Chorowski, prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

 

Dwie organizacje, jeden cel

W ramach wspólnych działań NCBR będzie przecierać szlaki dla nowych trendów i standardów, przez weryfikację zielonych technologii, zaś NFOŚiGW – również jako inicjator wspólnych idei –  informacje i doświadczenia zebrane przez NCBR będzie mógł wykorzystać w swojej działalności. Współpraca przewiduje, że NCBR dokona identyfikacji, w wyniku dialogu z rynkiem i ekspertami oraz w oparciu o własne analizy, konkretnych zielonych technologii. Następnie dzięki uzyskanym informacjom stworzy dla nich specyfikację techniczną danej technologii, która obejmie minimalne wymagania oraz oczekiwane innowacje. Następnie przeprowadzi weryfikację wyników prac uczestników inicjatywy. Zebrane informacje – dotyczące wypracowanego standardu oraz konkretnych rozwiązań – będą stanowić wkład merytoryczny do tworzonych przez NFOŚiGW programów priorytetowych. Dzięki umowie NFOŚiGW będzie miał wpływ na podejmowane przez NCBR działania i będzie mógł tworzyć kolejne instrumenty wsparcia nakierowane na konkretne zielone rozwiązania. Umożliwi to zwiększanie zasięgu rynkowego technologii powstałych z inicjatywy NCBR lub technologii z podobnego obszaru, jak również pomoże zapewnić finansowanie wdrożenia takich technologii potencjalnym odbiorcom.

O kolejnych etapach współpracy NCBR oraz NFOŚiGW będą informować na swoich stronach internetowych. Zapis uroczystości podpisania umowy znajduje się poniżej: 

 

Źródła

Fot. Gov.pl

KOMENTARZE
Newsletter