Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Naukowcy z Wrocławia odkrywają potencjał endofitycznych grzybów dla medycyny i przemysłu
Naukowcy z Wrocławia odkrywają potencjał endofitycznych grzybów dla medycyny i przemysłu

Projekt BioExplor, pod kierownictwem profesora wizytującego dr. El-Sayed R. El-Sayed’a, otwiera nowe perspektywy w badaniach nad mykobiomem flory leśnej. Prowadzone na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu badania w ramach wiodącego zespołu badawczego BioActiv WZB, którego liderem jest prof. Filip Boratyński, skupiają się na odkryciu potencjału endofitycznych grzybów – od opracowywania nowych antybiotyków, po produkcję naturalnych biopigmentów.

Fot. dr El-Sayed, źródło: UPWr

 

Odkrywanie bioaktywności grzybów endofitycznych

Prace badawcze zespołu rozpoczęły się od wyizolowania wielu unikatowych grzybów endofitycznych z roślin rosnących w Lesie Mokrzańskim położonym na obrzeżach Wrocławia. Te symbiotyczne organizmy zamieszkujące tkanki roślin zostały wyizolowane, aby otrzymać z nich związki, które następnie zostały poddane ocenie pod kątem ich właściwości biologicznych. Wyniki uzyskane we współpracy z zespołem z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu dostarczyły kandydatów o obiecujących właściwościach antybakteryjnych, przeciwgrzybiczych, antyoksydacyjnych i antynowotworowych. Odkrycia te nie ograniczają się jedynie do sfery akademickiej, a wskazują konkretną drogę do opracowania w przyszłości nowych leków przeciwko wielu chorobom, w tym nowotworom i infekcjom bakteryjnym.

Wraz z zespołem z Uniwersytetu Łódzkiego naukowcy ocenili również ekstrakty z grzybów pod kątem potencjalnych efektów terapeutycznych ich działania na wybrane enzymy, m.in. monoaminooksydazę, acetylocholinoesterazę i butylocholinesterazę, które głównie występują w mózgu. – Analizujemy potencjał hamowania działania wspomnianych enzymów, ponieważ ich niekontrolowane stężenie w ciele człowieka może być przyczyną chorób, takich jak Alzheimer. Z kolei hamowanie monoaminooksydazy wykazuje działanie antydepresyjne. Naszym celem jest więc wykrycie związków chemicznych, które odpowiadają za te efekty. Osiągnięte przez nas wyniki mogą stanowić podstawę do dalszych badań klinicznych – mówi dr El-Sayed, związany na stałe z Centrum Badań Nuklearnych Egipskiej Komisji Energii Atomowej, podkreślając, że badane ekstrakty zostały też ocenione pod kątem właściwości przeciwcukrzycowych i wykazały obiecujące wyniki. 

Od medycyny, po biotechnologię przemysłową

Projekt BioExplor sięga działaniami poza medycynę, wkraczając w obszar biotechnologii przemysłowej. Zespół zidentyfikował grzyby zdolne do produkcji m.in. beta-karotenu i melaniny – biopigmentów cieszących się dużym zainteresowaniem przemysłowym ze względu na zastosowania w żywności, kosmetykach i innych produktach. – Wyizolowaliśmy nowego grzyba, który produkuje melaninę. Nazywam go czarnym złotem, ponieważ ma duże znaczenie w przemyśle. Proces ekstrakcji melaniny z naturalnych źródeł jest skomplikowany i kosztowny. Nasz grzyb natomiast produkuje ten związek pozakomórkowo w znacznych ilościach, stanowiąc swoistą biofabrykę naturalnej melaniny – wyjaśnia dr El-Sayed. Taka produkcja pigmentów oferuje nie tylko tańszą alternatywę dla tradycyjnych metod, ale jest też zgodna z zasadami zrównoważonego rozwoju. Jako podłoże hodowlane dla mikroorganizmów można potencjalnie wykorzystać bioodpady przemysłowe. To wspiera gospodarkę obiegu zamkniętego, wpisując się w Cele Zrównoważonego Rozwoju Unii Europejskiej.

Fot. Zespół zidentyfikował grzyby zdolne do produkcji m.in. beta-karotenu i melaniny, źródło: dr El-Sayed

Innowacje w produkcji naturalnych biopigmentów

Wśród osiągnięć zespołu projektu BioExplor jest też rozwój badań nad grzybem Monascus odpowiedzialnym za produkcję czerwonego biopigmentu, znajdującego szerokie zastosowanie w przemyśle spożywczym. Grzyb ten produkuje pomarańczowy, żółty i jasno-czerwony pigment, ale dzięki zastosowaniu promieniowania gamma naukowcy zwiększyli jego zdolności do wytwarzania intensywnie czerwonego pigmentu, prezentując innowacyjną metodę udoskonalania procesów przemysłowych. Zespół BioExplor obecnie rozwija atrakcyjny dla konsumentów produkt – czerwony chleb – dzięki pigmentowi z grzyba, który po oczyszczeniu zostanie użyty jako barwnik do wyrobów piekarniczych.

Fot. Czerwony pigment z grzyba Monascus, źródło: dr El-Sayed

Wykorzystanie zielonej nanotechnologii

Ponadto zespół naukowców zainicjował użycie nanotechnologii, by udoskonalić właściwości pigmentów pozyskiwanych z grzybów. Ta innowacja może przyczynić się do opracowania bardziej efektywnych i trwalszych pigmentów dla różnorodnych branż. – We współpracy z zespołami z Katedry Fizyki i Biofizyki UPWr i Egipskiej Komisji Energii Atomowej rozwijamy nowe nanoprodukty z tych biopigmentów. Te innowacje mogą prowadzić do skuteczniejszych, stabilniejszych i ulepszonych funkcjonalnie pigmentów dla różnych gałęzi przemysłu. Dzięki wykorzystaniu tak innowacyjnych technologii dany pigment mógłby zostać całkowicie zmodyfikowany i zyskać ulepszone właściwości funkcjonalne – zdradza dr El-Sayed, akcentując, że jest wdzięczny prof. Amra El-Hag Ali, przewodniczącemu Rady Egipskiej Komisji Energii Atomowej, za wsparcie. W miarę rozwoju projektu otrzymane wyniki potwierdzają ogromny potencjał grzybów endofitycznych w rozwiązywaniu aktualnych wyzwań – od zdrowia, po zrównoważony rozwój. Sukces projektu nie tylko rzuca światło na nieodkryty dotąd potencjał grzybów, ale także zachęca do dalszych badań nad zastosowaniem tych niezwykłych mikroorganizmów. – Projekt BioExplor uwypukla znaczenie inwestowania w różnorodne inicjatywy naukowe, korzystając zarówno ze wsparcia Narodowego Centrum Nauki, jak i Unii Europejskiej w ramach programu Polonez Bis – dodaje naukowiec. 

Fot. Niektóre z wyizolowanych grzybów, źródło: Oliwia Pomarańska

– Pochodzę z Egiptu, gdzie większość obszarów zielonych jest uprawna, a krajobraz na tych terenach jest przeważnie rolniczy. Według mnie tutaj, w Europie natura jest bardziej dzika, nietknięta. To znaczny kontrast w porównaniu do tego, do czego jestem przyzwyczajony. Tak narodził się pomysł na nasze badania i projekt BioExplor. W europejskich lasach żyje niezliczona ilość organizmów, które tylko czekają na odkrycie – porównuje bioróżnorodność Egiptu i Polski dr El Sayed. Planując rozszerzenie badań poza ramy projektu BioExplor, dr El Sayed zamierza dalej badać potencjał społeczności grzybów endofitycznych, odkrywając nowe możliwości z niezagospodarowanego mykobiomu roślin leśnych w Europie.

KOMENTARZE
Newsletter