Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Najciekawsze start-upy z zakresu inżynierii biomedycznej zaprezentowały się w Poznaniu!
17. listopada br. w Centrum Wykładowym Politechniki Poznańskiej odbyła się II edycja Seminarium Inżynierii Biomedycznej, projektu, który ma na celu organizację prelekcji wraz z dyskusjami dla osób pragnących poszerzyć swoją wiedzę o postępie współczesnej inżynierii biomedycznej. Seminarium to jednak nie tylko wystąpienia autorytetów naukowych znanych wszystkim sympatykom tej dziedziny, ale także tych JESZCZE nieco mniej znanych twarzy, stojących za różnego rodzaju start-upami, wdrażających pomysły od kieszonkowego laboratorium, przez inteligentny stetoskop, po rozwiązania z zakresu e-Zdrowia. Przyjrzyjmy się im bliżej.

 

*GENOMTEC – to przenośne laboratorium, które mieści się w kieszeni, łączące mobilność, łatwość obsługi i szybkość analizy z profesjonalną amplifikacją i detekcją specyficznych fragmentów DNA i RNA, nie wymagające dodatkowo specjalisty do jego obsługi. Zostało stworzone w odpowiedzi na pewien problem, który zauważyli twórcy start-upu, mianowicie przepaści między tym, czym dysponują laboratoria a tym, co na co dzień jest dostępne dla tysięcy właścicieli przychodni, lekarzy i personelu medycznego. Naukowcy mają bieżący dostęp do najnowszej diagnostyki molekularnej, techniki diagnostycznej służącej do określania, wykrywania i analizy krótkich fragmentów kwasów nukleinowych pochodzących z próbek, w celu np. wykrywania obecności bakterii, wirusów, grzybów czy pasożytów. Z tym, że świat medycyny także potrzebuje rozpoznawać patogeny szybciej, taniej i na miejscu! Stąd analizator oferowany przez GENOMTEC zaledwie w przeciągu 20 minut jest w stanie ze 100% skutecznością stwierdzić obecność poszukiwanego DNA lub RNA w materiale biologicznym. Pomysłodawcy używają w tym przypadku autorskiej metody detekcji SNAAT (Streamlined Nucleic Acid Aplification Technology), która podobnie jak samo urządzenie jest chroniona międzynarodowym zgłoszeniem patentowym. Jest to alternatywa do dobrze znanej metody real time PCR (ang. polymerase chain reaction – łańcuchowa reakcja polimerazy) – reakcji służącej do namnożenia wybranego fragmentu DNA in vitro, umożliwiającej syntezę milionów kopii każdej sekwencji genomowego DNA w czasie krótszym niż kilka godzin (reakcja cykliczna, zawierająca zwykle co najmniej 30 powtórzeń cykli temperaturowych; zmiany temperatur w obrębie każdego cyklu powodują wydłużenie czasu reakcji, a konieczność naprzemiennego grzania oraz chłodzenia próbki wymaga rozbudowanych systemów wentylacji). Urządzenie od GENOMTEC zatem nie dość, że gwarantuje rzeczoną oszczędność czasu i 100% specyficzność, dodatkowo zyskuje w oczach przełomową łatwością obsługi (wystarczy nanieść kroplę materiału biologicznego) oraz radykalną oszczędnością (zakładany koszt +/- 1800 zł). W maju 2018 r. firma planuje mieć w zanadrzu gotową, skwalifikowaną listę odczynników, w czerwcu 2018 r. stworzyć prototyp, we wrześniu 2018 r. przekazać produkt klientom referencyjnym, rok później uzyskać już certyfikację i do końca 2019 r. wypuścić partię testową urządzenia, poddać go walidacji metodą referencyjną (vs. real time PCR) i ocenie klinicznej, tak aby już w lipcu 2020 r. zarejestrować wyrób medyczny, uruchomić sprzedaż i zdobywać w dalszych latach kolejne, atrakcyjne rynki.

 

Miron Tokarski, biolog molekularny, współzałożyciel Genomtec S.A.

 

*StethoMe – czyli inteligentny, bezprzewodowy stetoskop XXI w. Co prawda samo osłuchiwanie płuc jest tanią, nieinwazyjną, prostą w przeprowadzeniu, znaną od wieków metodą diagnostyki świstów, rzężeń, zapalenia płuc, oskrzeli, oskrzelików, astmy, to może spotkać się też z pewnymi zakłóceniami, np. hałasem, mimo wszystko niedostatecznym wyszkoleniem lub pośpiechem lekarzy czy niespokojnymi zachowaniami pacjentów. Właśnie na te ograniczenia odpowiedź stanowi stetoskop elektroniczny, gwarantujący wizualizację dźwięku, zapis nagrań, a także redukcję zakłóceń. Automatyczna analiza dźwięku pozwala wykryć te nieprawidłowe, po czym nagranie jest wysyłane do lekarza, a co więcej – także rodzice zostają automatycznie zaalarmowani. StethoMe umożliwi samodzielne i precyzyjne badanie w warunkach domowych. Wystarczy przyłożyć urządzenie w punktach wskazanych na ekranie telefonu, resztę zrobi już urządzenie. Dodatkowo produkt wyposażony będzie w specjalistyczne algorytmy, które zasygnalizują pojawienie się dźwięków patologicznych. StethoMe to przykład urządzenia, w którym wdrożona została technologia uczenia maszynowego, która jest konsekwencją rozwoju idei sztucznej inteligencji, bardzo widocznej w świecie medycyny w mijającym roku, czego przykład stanowią takie pomysły jak: plan leczenia raka mózgu na podstawie DNA (IBM Watson), diagnostyka czerniaka na podstawie zdjęć (Stanford) czy diagnostyka choroby Alzheimera na podstawie fMRI (Harvard i Huazhong University of Science and Technology).

 

Mgr inż. Jakub Wojciechowski, członek zespołu StethoMe™

 

*Fit4Work – przykład tego, jak budować rozwiązania w dziedzinie e-Zdrowia z udziałem pacjentów. Jest to bardziej prewencja niż leczenie, projekt zwracający uwagę na możliwe destrukcyjne działanie takich czynników jak: brak aktywności fizycznej, długotrwały stres psychiczny, zależności funkcjonalne, syndrom „chorego budynku”. Zanim opiszemy po raz kolejny zastosowanie technologii machine learning, zobaczmy co wiedzieli pomysłodawcy przed stworzeniem odpowiednich algorytmów. W kwestii aktywności fizycznej, twórcy zapoznali się z aktualnymi rekomendacjami Światowej Organizacji Zdrowia, dzięki czemu wiedzieli, że minimum 200 kcal zużytej energii dziennie powinno wynikać z aktywności fizycznej wykraczającej poza standardowe funkcjonowanie, a w skali tygodnia – człowiek powinien przeznaczać co najmniej 150 minut na średni lub 75 minut na intensywny wysiłek fizyczny. Jeżeli chodzi o aspekt stresu psychicznego, można go obserwować w reakcjach fizjologicznych, np. zmianie częstości skurczów serca i ich rytmu, zmianie temperatury ciała, poceniu się. Redukcję tego stresu mogą zapewnić nam powszechnie stosowane proste ćwiczenia relaksacyjne, znane ludzkości od ponad wieku. Co do środowiska pracy, znane są dokładnie pewne normy dotyczące zakresów, w jakich parametry środowiskowe, takie jak temperatura i wilgotność powietrza czy stężenia dwutlenku węgla w powietrzu, są „zdrowe” dla pracownika. Z tą wiedzą pracownicy Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego, czyli centrum europejskiej e-infrastruktury i centrum B+R w zakresie cyfrowej nauki i cyfrowego przemysłu, przystąpili do opracowania trzech precyzyjnych algorytmów opartych o metodą uczenia maszynowego. Pierwszy rozpoznaje aktualną aktywność użytkownika z dokładnością do 95% (siedzenie, leżenie, spacerowanie, bieganie, jazda na rowerze itp.). Drugi identyfikuje zmiany parametrów fizjologicznych jako zdarzenia stresujące z dokładnością do 92%. Trzeci przewiduje najlepszą strategię zmian w środowisku pracy (otwarcie/zamknięcie okna, włączenie/wyłącznie klimatyzacji itp.). Dzięki temu konsument uzyskuje innowacyjne, łatwy i dyskretny w użyciu system dla starszych pracowników, pozwalający samemu zarządzać poziomem swojej kondycji fizycznej i psychicznej podczas rutyny dnia codziennego. System zostanie zaprojektowany jako elastyczna platforma obsługująca większość, jeśli nie wszystkie, scenariusze robocze. Główną grupą docelową programu pilotażowego są osoby w wieku 55 lat i starsze w sektorze opieki zdrowotnej i społecznej.

 

Michał Kosiedowski, kierownik Działu Usług Internetu Przyszłości Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego 

 

*medVC – interaktywna platforma zdalnej współpracy medycznej, umożliwiająca komunikację audio-wideo w czasie rzeczywistym pomiędzy salami operacyjnymi, salami konferencyjnymi i gabinetami lekarskimi. medVC umożliwia przesyłanie wielu równoległych strumieni wideo pochodzących z kamer, mikroskopów, endoskopów, robotów operacyjnych i innych urządzeń obrazowania medycznego, również stereoskopowych (3D) z robotów operacyjnych (np. da Vinci) i endoskopów 3D (Storz, Olympus itp.). Ponadto oferuje narzędzia ułatwiające zdalną współpracę lekarzy, takie jak: zatrzymywanie strumienia wideo, oznaczanie punktów i rysowanie na obrazie, zapisywanie klatek obrazu do repozytorium, zdalne sterowanie oprogramowaniem medycznym, nagrywanie i publikowanie nagrań na portalu medycznym, streaming na żywo do Internetu. Pokazuje nową jakość w telemedycynie podczas takich wydarzeń jak kongresy medyczne czy sesje pokazowe chirurgii na żywo, jednak jego prawdziwa siła leży w możliwości codziennego zastosowania w edukacji medycznej, zdalnej współpracy lekarzy czy łączenia ze sobą partnerskich szpitali i przychodni lekarskich.

 

Piotr Szymaniak, programista, członek zespołu medVC

 

*ALVO MEDICAL – na koniec firma, z której modelu biznesowego powinny czerpać wszystkie powyższe, gdyż dziś jest to już duże, sprawdzone i doświadczone przedsiębiorstwo. Produkuje wyposażenie dla bloków operacyjnych: higieniczne panele ścienne i sufitowe, stoły operacyjne, śluzy transferu pacjenta, meble medyczne, system zarządzania salą operacyjną i w konsekwencji – zintegrowaną salę operacyjną. Oferuje technologię jutra w kompletnym, zintegrowanym rozwiązaniu dla bloków operacyjnych, opartym na takich elementach jak: intuicyjnym, ergonomicznym interfejsie użytkownika, transmisji strumieniowa „na żywo”, płynnej, wysokiej rozdzielczości QUAD HD, UHD, 4K, bez opóźnień i artefaktów, światłowodowej infrastrukturze sieciowej, transmisji IP, a także otwartości na przyszłość oraz na współpracę i integrację z producentami innych urządzeń medycznych czy dostawcami technologii. Z racji, że najlepiej na wyobraźnię działają liczby, dość powiedzieć, że ma już 25 lat doświadczenia, zatrudnia 250 pracowników w siedzibie w Śmiglu, prowadzi 9 centrów doświadczeń klienta (Szwecja, Dania, Niemcy, Polska, Arabia Saudyjska, Dubaj, RPA, Malezja, Indonezja), rozwinęła projekty w 60 krajach, oddziałuje handlowo m.in. Katarze, Zjednoczonych Emiratach Arabskich czy Indonezji, zainstalowała ponad 1450 sal operacyjnych na świecie.

 

Konrad Staniewski, dyrektor pionu projektów i rozwiązań elektronicznych firmy ALVO

 

Na koniec chcemy pokazać Wam ile radości i uśmiechu mogą wywołać nowoczesne technologie – na poniższej fotografii widziecie uczestników konfernecji machających do drona :) 

 

 

KOMENTARZE
Newsletter