Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Mobilna Śluza od TKM Projekt – nowoczesne rozwiązania dla placówek medycznych i instytucji publicznych
Mobilna Śluza od TKM Projekt – nowoczesne rozwiązania dla placówek medycznych i instytucji

Bezpieczeństwo epidemiologiczne w placówkach medycznych i instytucjach publicznych nie bez przyczyny uznaje się za jedno z najważniejszych wyzwań. Pandemia COVID-19, która do połowy 2023 r. doprowadziła do blisko 770 mln potwierdzonych przypadków i 7 mln zgonów na całym świecie, ujawniła luki w systemie ochrony zdrowia i pokazała, jak istotne jest skuteczne zarządzanie ryzykiem przenoszenia drobnoustrojów. Tradycyjne izolatki w wielu sytuacjach często okazują się niewystarczające. 

 

Na dynamiczne zarządzanie przestrzenią i skuteczną izolację pozwala Mobilna Śluza – innowacyjne rozwiązanie od TKM Projekt. Dowiedz się, jak za pomocą tego urządzenia zwiększyć bezpieczeństwo w szpitalach i innych instytucjach publicznych, przyczyniając się do minimalizacji ryzyka zakażeń.

Wyzwania bezpieczeństwa epidemiologicznego w placówkach medycznych i publicznych

Zapewnienie odpowiednich warunków izolacji i ochrony w szpitalach oraz instytucjach publicznych, biorąc pod uwagę wiele zmiennych, również epidemiologicznych, to ogromne wyzwanie. Tradycyjne środki, takie jak izolatki, często nie są w stanie sprostać pojawiającym się nieoczekiwanym wymaganiom, zwłaszcza jeśli sytuacja dotyczy nagłego wzrostu liczby pacjentów zakaźnych. Największy problem stanowi konieczność izolacji pacjentów z różnymi rodzajami zakażeń. Brakuje wówczas nie tylko wystarczającej liczby odpowiednio wyposażonych pomieszczeń, ale i możliwości elastycznego dostosowania przestrzeni, a to wszystko prowadzi do zwiększenia ryzyka transmisji drobnoustrojów.

Pandemia COVID-19 zmusiła podmioty działające w branży medycznej do szybkiej adaptacji i często wprowadzania prowizorycznych rozwiązań, które umożliwiłyby skuteczną izolację. W tamtym momencie ujawniały się kolejne problemy, w tym przede wszystkim brak odpowiedniej infrastruktury do ochrony personelu medycznego oraz samych pacjentów. Wiele placówek poszukiwało alternatywnych sposobów na oddzielenie poszczególnych stref. Z podobnymi trudnościami zmagały się instytucje publiczne – w takich miejscach infrastrukturalne zasoby izolacji okazały się niewystarczające. Warto wyraźnie podkreślić, że potrzeba hospitalizacji pacjentów zakaźnych z przyczyny innej niż choroba zakaźna występuje nie tylko w trakcie pandemii. Konieczne okazało się wprowadzenie technologii, która pozwoliłaby na szybkie dostosowanie pomieszczeń w sposób umożliwiający kontrolowanie rozprzestrzeniania się patogenów.

Mobilna Śluza – innowacyjna propozycja od TKM Projekt

Mobilna Śluza TKM Projekt tworzy przestrzeń separującą dwie strefy o różnym poziomie ryzyka epidemiologicznego i stanowi skuteczną barierę dla drobnoustrojów. Można zamontować ją w dowolnym miejscu, osiągając tym samym przenośną strefę izolacji. Uzyskana w ten sposób kontrolowana przestrzeń czyni przemieszczanie się między poszczególnymi strefami bezpiecznym. Konstrukcja została wyposażona w automatyczne systemy filtracji i dezynfekcji powietrza. Śluzę można nie tylko w prosty sposób transportować, ale i rozkładać bez użycia narzędzi prawie w pełni automatycznie, dzięki zastosowaniu napędów elektrycznych i sensoryki.

Testy skuteczności przeprowadzone przez naukowców z Politechniki Wrocławskiej i opisane w artykule „Effect of Buffer Room Configuration on Isolation of Bacteriophage phi6 and Micrococcus Luteus Emissions” wykazały, że Mobilna Śluza może znacząco ograniczać transmisję mikroorganizmów. W analizie porównano efektywność dwóch wariantów konstrukcji – śluzy jednokomorowej bezpośrednio oddzielającej konkretną strefę izolowaną oraz dwukomorowej, która wykorzystuje istniejącą infrastrukturę budynku do stworzenia dodatkowej strefy buforowej w formie przedsionka umieszczonego przed wejściem do izolowanego pomieszczenia.

Fot. Porównanie śluzy jednokomorowej (a) i dwukomorowej (b). Źródło: Wróbel, R.; Andrych-Zalewska, M.; Matla, J.; Molska, J.; Sierzputowski, G.; Szulak, A.; Włostowski, R.; Włóka, A.; Rutkowska-Gorczyca, M. Effect of Buffer Room Configuration on Isolation of Bacteriophage phi6 and Micrococcus Luteus Emissions. Microbiol. Res. 2024, 15, 1099-1109.

Testy wykazały, że śluza jednokomorowa osiągnęła skuteczność izolacji przy przechodzeniu na poziomie 95,15% dla bakterii M. luteus i 95,22% dla bakteriofaga phi6, natomiast dwukomorowa – odpowiednio 98,17% i 98,37%.

Zastosowanie Mobilnej Śluzy

Mobilna Śluza w swojej finalnej formie powstała po zakończeniu pandemii COVID-19, jednak już w jej trakcie zebrano doświadczenie poprzez realizację śluz tymczasowych ze skręcanych profili aluminiowych, do których przyklejono płyty z poliwęglanu komorowego. Konstrukcja w takiej formie została umieszczona w szpitalu w Legnicy oraz Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu. Urządzenie skutecznie chroniło personel i pacjentów, jednakże poprzez ograniczenia technologiczne i trudności montażowe nie pozwalało na szybkie tworzenie stref izolacyjnych na oddziałach, które nie były pierwotnie przystosowane do leczenia przypadków zakaźnych. – Mobilna Śluza mogłaby być bardzo przydatna w miejscach, gdzie występuje potrzeba okresowej izolacji, np. na oddzieleniu modułu dla pacjentów izolowanych. Przenośne rozwiązanie, które można łatwo zaadaptować w dowolnym miejscu, to duża zaleta – mówi Urszula Nowakowska, specjalistka pielęgniarstwa chirurgicznego.

Elastyczność Mobilnej Śluzy czyni ją idealnym narzędziem w sytuacjach kryzysowych, w codziennej pracy placówek medycznych, a także podmiotów z innych branż, które potrzebują sprawnego rozdzielenia poszczególnych przestrzeni. – Możliwość przenoszenia Mobilnej Śluzy pomiędzy oddziałami to ciekawa opcja. Urządzenie może być umieszczane tam, gdzie aktualnie pojawia się taka potrzeba – zauważa pielęgniarka epidemiologiczna Iwona Matuszczak. Konstrukcja nie ogranicza się jedynie do zastosowań medycznych. Ze względu na swoją wszechstronność może być wykorzystywana również w przestrzeniach produkcyjnych o wysokich wymaganiach względem czystości.

TKM Projekt – partner w dostarczaniu nowatorskich rozwiązań

Mobilna Śluza stanowi jedno z wielu innowacyjnych rozwiązań oferowanych przez TKM Projekt, firmę z 20-letnim doświadczeniem w dostarczaniu zaawansowanych technologii dla różnych branż – w tym czasie zespół zrealizował ponad 250 projektów. TKM Projekt specjalizuje się w projektowaniu i produkcji zautomatyzowanych urządzeń. Jednym z takich rozwiązań jest Bactomatic – nowatorskie urządzenie do automatyzacji prac mikrobiologicznych. Każdy projekt jest starannie realizowany zgodnie z międzynarodowymi standardami, skutecznie łącząc możliwości nowoczesnych technologii z najwyższej jakości komponentami od zaufanych producentów.

Źródła

Fot. TKM Projekt

1. Falzon, D.; Zignol, M.; Bastard, M.; Floyd, K.; Kasaeva, T. (2023). The impact of the COVID-19 pandemic on the global tuberculosis epidemic. Frontiers in immunology, 14, 1234785. https://doi.org/10.3389/fimmu.2023.1234785

2. Politechnika Wrocławska zamontowała w USK śluzy ochronne: http://www.usk.wroc.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=2481:politechnika-wrocawska-zamontowaa-w-usk-luzy-ochronne&catid=41:zostatniejchwili&Itemid=64 [dostęp: 03.10.2024].

3. Wróbel, R.; Andrych-Zalewska, M.; Matla, J.; Molska, J.; Sierzputowski, G.; Szulak, A.; Włostowski, R.; Włóka, A.; Rutkowska-Gorczyca, M. Effect of Buffer Room Configuration on Isolation of Bacteriophage phi6 and Micrococcus Luteus Emissions. Microbiol. Res. 2024, 15, 1099-1109.

KOMENTARZE
news

<Grudzień 2023>

pnwtśrczptsbnd
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Newsletter