Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
MIT Enterprise Forum CEE rozpoczyna nabór do jesiennej edycji programu akceleracyjnego
Choć dopiero niedawno rozpoczęła się wiosna, MIT Enterprise Forum CEE, akcelerator adresowany do start-upów technologicznych z Polski oraz czternastu krajów Europy Środkowo-Wschodniej, już otwiera rekrutację do jesiennej edycji programu. Młodzi przedsiębiorcy zainteresowani udziałem w projekcie mogą składać aplikacje za pośrednictwem strony internetowej mitefcee.org do 30 czerwca 2019 roku. Około 25 najlepszych start-upów, wyłonionych do udziału w programie, przejdzie kompleksowy, trzymiesięczny proces akceleracji, otrzyma dofinansowanie na rozwój działalności w kwocie nawet do 200 tysięcy złotych, a także zyska szansę na nawiązanie komercyjnej współpracy z czołowymi polskimi i międzynarodowymi przedsiębiorstwami.

Celem akceleratora MIT Enterprise Forum CEE jest wsparcie najbardziej innowacyjnych start-upów naukowo-technologicznych z Polski i Europy Środkowo-Wschodniej poprzez połączenie ich potencjału z wiedzą i zasobami dużych przedsiębiorstw,  a także doświadczeniem mentorów, którzy osiągnęli spektakularne sukcesy w biznesie międzynarodowym. Partnerami  programu są tacy rynkowi giganci jak m.in. Adamed, PZU, Nationale-Nederlanden. Projekt wspiera Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, która przyznała grant na realizację programu w wysokości 15 milionów złotych.

 

Start-upy z Europy Środkowo-Wschodniej chcą się rozwijać w Polsce

Organizatorem programu jest Fundacja Przedsiębiorczości Technologicznej, która z sukcesem zrealizowała dotychczas pięć edycji programu MIT Enterprise Forum Poland, a obecnie przygotowuje się do startu pierwszej rundy akceleracji dla start-upów z regionu CEE. 

– Oceniamy właśnie aplikacje, które wpłynęły do nas w związku z naborem do pierwszej rundy programu MIT Enterprise Forum CEE. Wkrótce ogłosimy start-upy, które zakwalifikowały się do udziału w akceleracji, a w maju rozpoczną  się pierwsze warsztaty oraz spotkania z mentorami i przedstawicielami dużych korporacji – mówi Łukasz Owczarek, Head of Acceleration w Fundacji Przedsiębiorczości Technologicznej. – Otrzymaliśmy kilkaset zgłoszeń, z czego niemal połowę od start-upów z krajów Europy Środkowo-Wschodniej, w tym m.in. z Ukrainy, Rumunii, Węgier, Estonii i Bułgarii. Jesteśmy już po pierwszych rozmowach z ich przedstawicielami. Są to zespoły mocno zmotywowane do tego, aby rozpocząć swoją działalność na rynku polskim – dostrzegają bowiem nie tylko bardzo sprzyjający klimat dla rozwoju biznesu panujący obecnie w naszym kraju, ale również coraz większą otwartość dużych przedsiębiorstw na współpracę ze start-upami – dodaje Owczarek. 

W związku z dużym zainteresowaniem akceleracją, MIT Enterprise Forum CEE już otworzył rekrutację do kolejnej edycji programu, która wystartuje w listopadzie 2019 roku. Przez trzy miesiące młodzi przedsiębiorcy, którzy się do niej zakwalifikują, będą dopracowywali swoje modele biznesowe pod okiem polskich i międzynarodowych mentorów, uzyskają dostęp do unikalnego know-how, zaplecza technicznego i technologicznego partnerów programu, a także dofinansowanie na rozwój działalności i przeprowadzenie pilotażu w kwocie nawet do 200 tysięcy złotych. Startupom z krajów CEE zostanie dedykowany specjalny zespół wspierający je w rozwijaniu działalności na rynku polskim. 

- Do aplikowania do programu zapraszamy start-upy technologiczne z Polski i krajów CEE, które rozwijają technologie mogące znaleźć zastosowanie m.in. w przemyśle farmaceutycznym i Industry 4.0, a także w sektorze energetycznym, ubezpieczeniowym,  finansowym czy w branży Smart Buildings. Specjalnie już teraz uruchamiamy nabór do edycji jesiennej, aby dać zespołom więcej czasu na przesyłanie swoich zgłoszeń. Znacznie uprościliśmy też samą formułę aplikowania, przez co jest ona o wiele szybsza i bardziej intuicyjna – podkreśla Owczarek. 

 

Polska to dopiero początek drogi

Program MIT Enterprise Forum CEE jest częścią globalnej sieci MIT Enterprise Forum, która posiada swoje oddziały w kilkunastu stanach USA, a także m.in. w Grecji, Hiszpanii, Izraelu, Turcji i Pakistanie. Swoim zasięgiem obejmuje Polskę oraz czternaście państw: Czechy, Słowację, Węgry, Austrię, Rumunię, Słowenię, Chorwację, Serbię, Bułgarię, Ukrainę, Białoruś, Litwę, Łotwę oraz Estonię. Projekt ukierunkowany jest nie tylko na rozwój na rynku polskim, ale również na szeroko rozumianą internacjonalizację. 

– Naszym celem jest przyspieszenie rozwoju firm, które chcą się rozwijać na rynkach międzynarodowych, w tym przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych. W ramach każdej edycji akceleracji pięć najlepszych start-upów otrzymuje szansę uczestnictwa w tygodniowym bootcampie w Bostonie. W trakcie wyjazdu mają one nie tylko możliwość poznania ekosystemu innowacji skupionego wokół Massachusetts Institute of Technology, uczelni z którą afiliowany jest nasz program, ale również okazję nawiązania ważnych relacji biznesowych z tamtejszymi przedsiębiorcami oraz  zaprezentowania swojej technologii przed inwestorami z USA. Dla wielu z nich to pierwszy poważny krok do rozwoju biznesu na rynku amerykańskim – mówi Łukasz Owczarek. – Nawiązujemy również coraz więcej relacji z czołowymi przedsiębiorstwami na Dalekim Wschodzie, które są zainteresowane współpracą ze start-upami z Europy Środkowo-Wschodniej. Udział w programie MIT Enterprise Forum CEE może stać się więc dla młodych przedsiębiorców również szansą na ekspansję na tamtejsze rynki – dodaje. 

Start-upy, które zakwalifikują się do projektu przejdą akcelerację zgodnie z modelem 24 kroków zdyscyplinowanej przedsiębiorczości rozwiniętym przez Williama Aulet’a, profesora  Massachusetts Institute of Technology (MIT), a także otrzymają możliwość globalnego networkingu, w tym nawiązania relacji biznesowych z potencjalnymi partnerami oraz inwestorami. W agendzie programu przewidziano ponadto konsultacje z prawnikami, rzecznikami patentowymi, coachami sprzedaży czy specjalistami z zakresu HR. 

Partnerami głównymi programu są Adamed – firma farmaceutyczno-biotechnologiczna, która powstała na bazie polskiej myśli naukowej i własnych patentów oraz MCX – trzon silnej grupy wyspecjalizowanych spółek, w skład której wchodzą m.in. spółki z obszaru rozwiązań teleinformatycznych oraz energii odnawialnej.

Partnerami wspierającymi są LINK4, Nationale-Nederlanden, MDI Energia SA, Sollers Consulting, PZU oraz Vetasi, Partnerami merytorycznymi – Autoryzowane Centrum Szkoleniowe Sandler Training – Twarowski & Posmyk, CRIDO, kancelaria patentowa EUPATENT.PL, Extended Tools, Novismo, TaxLab oraz Hasik Rheims & Partners. Organizacjami wspierającymi akcelerację są CMS Law.Tax, Fundacja na rzecz Nauki Polskiej oraz Stowarzyszenie Organizatorów Ośrodków Innowacji i Przedsiębiorczości w Polsce (SOOIPP).

Realizacja programu wspierana jest grantem przyznanym Fundacji Przedsiębiorczości Technologicznej przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości w ramach Działania 2.5 POIR Programy Akceleracyjne. 

 

KOMENTARZE
news

<Czerwiec 2025>

pnwtśrczptsbnd
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
Newsletter