Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Miliony euro dla polskich startupów
Miliony euro dla polskich startupów
Komisja Europejska wyraziła zgodę na odblokowanie 180 mln euro na działania platform startowych w Programie Polska Wschodnia. Nabór wniosków ruszy już w marcu 2018 roku.

Podczas spotkania przeglądowego z Komisją Europejską, które odbyło się 23-24 listopada 2017 roku, Minister Rozwoju Adam Hamryszczak przedstawił wnioski z pilotażowego projektu Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) – Platformy startowe. Program przeznaczony był dla nowych pomysłów, które mają potencjał na zaistnienie na rynku. Program oferował kompleksowe wsparcie startupów. Kontrakcja Platformy wyniosła 62% całkowitej alokacji, co sytuuje ją w czołówce wszystkich Programów Operacyjnych realizowanych na terenie całej Unii Europejskiej. Sukces Programu doceniła Komisja Europejska i wyraziła zgodę na kontynuację działania Platformy.

Program realizowany jest na terenie województw: lubelskiego, podlaskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego. Celem projektu jest zwiększenie konkurencyjności województw oraz rozwój innowacji. Z programu mogą skorzystać projekty nastawione na biznes, rozwój, innowacyjność.

W ramach działania pilotażowego Platformy zarejestrowano 2293 pomysły, z czego 210 przeszło do etapu inkubacji. Pomysłodawcy mogli liczyć na pomoc ze strony opiekunów oraz mentorów biznesowych przy pracach nad rozwojem projektu. Wsparcie finansowe na dalszy rozwój otrzymały 103 startupy, co umożliwiło im wejście na rynek i rozpoczęcie działalności, sprzedaży produktów i usług.

Harmonogram działania przedstawia się następująco:

* Luty 2018 – określenie warunków i kryteriów przystąpienia do programu.

* Marzec 2018 – ogłoszenie konkursu i nabór wniosków.

* III kwartał 2018 – wybór Platform startowych.

* IV kwartał 2018 – inkubacja.

Z Platformy będą mogły skorzystać także najlepsze startupy programu pilotażowego, m.in. Plantalux czy Sundose.

Sukces pilotażowego projektu potwierdził, że Polska Wschodnia dysponuje ogromnym potencjałem do rozwoju innowacyjnych pomysłów i rozwiązań. Problemem z wdrożeniem startupu jest zazwyczaj blokada finansowa, której większość pomysłodawców nie jest w stanie przeskoczyć. Brak odpowiedniej wiedzy z zakresu zarządzania, prawa, finansów czy marketingu negatywnie wpływa na ich rozwój. Uruchomienie programów wspomagających, które na samym początku weryfikują plany oraz założenia firm oraz oferują wsparcie mentorskie, mają ogromne znaczenie i pozytywnie wpływają na dalsze losy projektu.

 

KOMENTARZE
Newsletter