Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
MedTrends 2017 zakończone!
W ostatnim czasie, w dniach 16-17 maja 2017 roku, odbyło się w Zabrzu III Europejskie Forum Nowoczesnej Ochrony Zdrowia - MedTrends 2017. Konferencja podobnie jak w poprzednich edycjach zakończyła się sukcesem, a portal Biotechnologia.pl miał przyjemność uczestniczyć we wspomnianym wydarzeniu w charakterze patrona medialnego. Organizowane od 2015 roku MedTrends jest pierwszą w Polsce międzynarodową, interdyscyplinarną konferencją nastawioną na rozwój innowacyjnych rozwiązań w ochronie zdrowia. Wspomniane wydarzenie skupia przedstawicieli różnych sektorów nauki m.in. medycyny, bioinżynierii, informatyki, nowych technologii, a także świat biznesu – przedsiębiorców oraz inwestorów. Konferencja jest szczególnie skierowana to młodych ambitnych osób, studentów m.in. przyszłych lekarzy, informatyków, naukowców, przedsiębiorców i wszystkich osób, które chcą uczestniczyć w dyskusji na temat innowacyjnych rozwiązań w ochronie zdrowia.

Podczas konferencji uczestnicy mogli brać udział w niezwykle ciekawych wykładach tematycznych, które miały na celu wymianę wiedzy oraz doświadczeń pomiędzy uczestnikami stanowiącymi przedstawicieli różnych obszarów nauki.

Podczas tegorocznej, trzeciej edycji MedTrends tematy przewodnie stanowiły m.in.: innowacje w ochronie zdrowia, e-Zdrowie, m-Zdrowie, zastosowanie druku 3D w medycynie, a także aspekty medyczne, ekonomiczne, prawne, organizacyjne oraz technologiczne systemy ochrony zdrowia w kraju.

Wspomniane wykłady miały miejsce w drugim dniu konferencji. Pierwsza sesja dotyczyła e-zdrowia oraz zarządzania i finansowania innowacji w ochronie zdrowia, które to tematy zostały zaprezentowane przez specjalistów z całej Polski.

Z kolei druga sesja była poświęcona ocenie oraz przyszłości aplikacji mobilnych jako narzędzi do prewencji, diagnozowania oraz leczenia we współczesnej medycynie. Podczas sesji zaprezentowane zostało także innowacyjne narzędzie - Pelvifly - służące do treningu mięśni dna miednicy przez kobiety. Pelvifly składa się ze specjalnego urządzenia, aplikacji mobilnej oraz platformy telemedycyny, przez co możliwy jest monitoring prawidłowości treningu oraz postępów z wizualizacją, a także weryfikacja i porady specjalistów współpracujących z platformą.

Tematyka kolejnej sesji tematycznej dotyczyła druku 3D. Zaprezentowane zostały zarówno obawy związane ze szkodliwością polimerów stosowanych do druku, jak i pozytywne aspekty takie jak wykorzystanie druku 3D do tworzenia modeli narządów na podstawie obrazów radiologicznych czy drukowanie dedykowanych implantów na przykładzie implantu stawu biodrowego.

Kolejnym niezwykle ciekawym krokiem w metodzie druku 3D zaprezentowanym podczas konferencji jest drukowanie wysp trzustkowych, do którego jest wykorzystywany specjalny tusz zawierający komórki wysp trzustkowych oraz materiał tkankowy pozwalający na jak najlepszego odwzorowanie naturalnych warunków. Dzięki tej metodzie prawdopodobnie w przyszłości będzie możliwe rozwiązanie problemu odrzucania przeszczepów oraz zbyt małej liczby dawców narządów.

W kolejnej, IV sesji uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z najnowszymi rozwiązaniami telemedycyny w ochronie zdrowia. Wykłady dotyczyły m.in. zastosowania innowacyjnych systemów telemedycznych w ratownictwie medycznym oraz stworzenia systemu monitorującego Smart City, co przyczynia się do znacznego skrócenia czasu od zgłoszenia zdarzenia do udzielenia specjalistycznej pomocy, a także dostępu do dokumentacji pacjenta już w drodze do pacjenta.

Ostatnia sesja dotyczyła profilaktyki, diagnostyki i leczenia chorób cywilizacyjnych i wieku podeszłego wraz z prezentacją nowoczesnych systemów monitorowania pracy serca oraz wykrywania migotania przedsionków. Podczas wykładów zostały zaprezentowane dwa rozwiązania – rejestrator kamizelkowy COMARCH oraz rejestrator nadgarstkowy ITAM. Zostało także przybliżone trwające badanie epidemiologiczne dotyczące prewencji i leczenia migotanie przedsionków -NOMED-AF. Do badania zastosowano innowacyjny rejestrator kamizelkowy EKG, który pozwala na 30-dniowy zapis sygnału EKG, a dzięki wykonaniu z wygodnego, dopasowującego się do ciała materiału oraz specjalnych materiałowych elektrod, charakteryzuje się zarazem wygodą użytkowania jak i dobrą jakością sygnału.

Podczas wykładów zostały także przedstawione innowacyjne terapie w leczeniu nadciśnienia tętniczego oraz możliwości terapii przeciwkrzepliwej.

W pierwszym dniu konferencji dzięki współpracy z MEDmeetsTECH zostały zorganizowane ciekawe warsztaty, których celem było zaznajomienie młodych naukowców ze zwyczajami, aspektami prawnymi, poszukiwaniem inwestorów, a także sztuką komunikacji i prezentacji. Wszystkie te aspekty są niezwykle istotne dla osób wkraczających ze swym pomysłem w świat biznesu i mają na celu wskazanie drogi tym młodym, ambitnym osobom w celu realizacji swoich projektów, aby mogły uczyć się na błędach swoich poprzedników i dzięki temu zminimalizować ryzyko swoich.

Dzięki współpracy z takimi firmami jak ADAMED, MedApp, SpeedUp Group, kancelarią KRK Kieszkowska Rutkowska Kolasiński, a także You&Me Communication wspomniane warsztaty zawierały cenne wskazówki i możliwość weryfikacji dla młodych StartUpowców dotyczące projektowania biznesu, odpowiedniego podejścia do rozmów z inwestorem, ochrony własności intelektualnej, a także umiejętnego przekazania informacji i prezentacji, tak aby informacje zostały odpowiednio odebrane przez adresata.

Z kolei w drugim dniu po raz pierwszy zostały zorganizowane warsztaty MedTrends-USG kierowane do studentów oraz przedstawicieli zawodów medycznych. Podczas warsztatów uczestnicy mieli okazję poznać nowoczesne rozwiązania technologiczne stosowane w ultrasonografii, a także aspekty prawna badania USG.

Zwieńczeniem całości, podobnie jak w poprzednich edycjach był konkurs na najlepszy start-up w ochronie zdrowia – TopTrends. Do finału zostało zakwalifikowanych 7 projektów, które miały możliwość 5-minutowej prezentacji oraz krótkiej dyskusji.

Zaprezentowane start-upy dotyczyły m.in. druku 3D modeli narządów na podstawie obrazów radiologicznych, które mają umożliwić lepsze przygotowanie do planowanych operacji (RADIC 3D oraz CHIRURGIA 3D). Kolejnym projektem był GENOMTEC, czyli kieszonkowe molekularne laboratorium z zastosowaniem technologii mikroprzepływów zamiast dotychczas powszechnie stosowanej PCR, co pozwala na zwiększenie mobilności, łatwości oraz detekcji materiału genetycznego m.in. bakterii opornych na antybiotyki (MRSA), wirusa HBV, HPV czy Chlamydia trachomatis oraz Borrelia burgdorferi.

Wśród projektów zaprezentowana została również platforma dla lekarzy www.icodalej.pl, której ideą jest pomoc w skutecznym diagnozowaniu i leczeniu dolegliwości takich jak bóle kręgosłupa.

Nie mogło także zabraknąć pomysłu dotyczącego symulacji medycznej – w tym przypadku zostało zaprezentowane narzędzie firmy LAPARO, które stanowi symulator laparoskopii, co pozwala na doskonalenie techniki zabiegów przez młodych lekarzy.

Inny pomysł dotyczył natomiast rozwiązania w dziedzinie telemedycyny, a konkretnie bezprzewodowego stetoskopu - Stethome. Projekt pozwala na badanie w każdej sytuacji przy użyciu odpowiedniej aplikacji mobilnej wraz z konsultacją ze specjalistą.

Ostatnim zaprezentowany start-up dotyczył innowacyjnej, zautomatyzowanej apteki szpitalnej - UnitDoseOne, która odpowiada za automatyczne przygotowanie spersonalizowanych pod konkretnego pacjenta dawek leków zawartych w zaleceniach lekarza. Dzięki zastosowaniu systemu monitorującego i nadzoru minimalizowane jest ryzyko pomyłek, a dodatkowo zastosowanie takiego systemu dystrybucji umożliwia przygotowanie leków z zachowaniem wysokiej higieny.

Wszystkim uczestnikom gratulujemy świetnych pomysłów i mamy nadzieję, że kolejne edycje MedTrends odniosą jeszcze większy sukces i staną się idealnym miejscem do merytorycznej dyskusji na temat trendów innowacji w medycynie.

Jak udało nam się dowiedzieć, w przyszłym roku planowane jest włączenie w ramy konferencji także sesji studenckiej, co mamy nadzieję jeszcze bardziej podniesie atrakcyjność imprezy oraz pozwoli na podzielenie się swoimi innowacyjnymi pomysłami oraz włączenie do dyskusji młodych naukowców - studentów, którzy w przyszłości prawdopodobnie będą ustanawiać trendy medycyny.

KOMENTARZE
news

<Luty 2026>

pnwtśrczptsbnd
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
1
Newsletter