Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Kopiowanie natury. O druku 3D w medycynie
W szeroko rozumianej medycynie druk 3D znajduje zastosowanie od dawna. Precyzja wykonania, jednostkowe i bardzo zindywidualizowane obiekty, biokompatybilne materiały, łatwość wytwarzania – technologie addytywne odpowiadają na wszystkie te wymagania.

 

 

 

Wydrukujmy protezę

Jednym z najszybciej rozwijających się obszarów, związanych z drukiem 3D, jest protetyka. Nic w tym dziwnego, gdyż wszelkiego rodzaju “rekonstrukcje natury” wymagają ogromnej precyzji i dokładności - czyli tego, z czego słyną nowoczesne drukarki 3D.

Nowoczesne protezy da się wydrukować nawet w ciągu kilkunastu godzin, a jednocześnie są one o wiele tańsze niż tradycyjne. Druk 3D nie tylko doskonale dostosowuje protezę do konkretnego przypadku medycznego, ale również pozwala na spersonalizowanie jej wyglądu. Istnieje niemal pełna dowolność w doborze materiału, kształtu, koloru i wielkości, dzięki czemu udaje się osiągać niesamowite efekty.

Wiele międzynarodowych firm doceniło już potęgę druku 3D w zakresie protetyki i korzystają z niego na co dzień. Jednym z przykładów może być charytatywna organizacja E-nable, która wytwarza z pomocą drukarek 3D protezy rąk dla potrzebujących. W Polsce tę organizację wspierają m.in. studenci z Koła Naukowego Druku 3D na Politechnice Warszawskiej.

 

Serce jak dzwon

Drukarki 3D sprawdzają się dobrze również w celu wydruku organów i tkanek, które mogą być wykorzystane przez lekarzy w celach badawczych. W lutym tego roku na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym dr Piotr Lodziński wraz z zespołem wykonali zabieg ablacji podłoża częstoskurczu komorowego u pacjentki z wrodzoną wadą serca. Bardzo pomocnym w przygotowaniu do tego zabiegu okazał się wydruk serca pacjentki, który umożliwił bardzo dokładne zaplanowanie nawigowania cewnikami w trakcie ablacji. Do tej pory lekarze mogli symulować taki zabieg mając do dyspozycji jedynie trójwymiarowy obraz serca na komputerze. Przećwiczenie i zasymulowanie zabiegu na sercu naturalnej wielkości, będącym wiernym odwzorowaniem, znacznie ułatwiło przeprowadzenie zabiegu i wyeliminowanie potencjalnych błędów.

 

Tajemnice ludzkiego mózgu

- W medycynie niezwykle ważne jest “kopiowanie natury” a nie jedynie tworzenie podobnych struktur i narządów. Tylko w taki sposób jesteśmy w stanie lepiej poznać i zrozumieć funkcjonowanie ludzkiego ciała i tym samym pomóc w rozwiązywaniu złożonych medycznie problemów - podkreśla dr Krzysztof Nowak, dyrektor ds. sprzedaży w firmie 3D Center Polska.

Najlepszą egzemplifikacją są badania nad najbardziej złożonym i najmniej rozpoznanym ludzkim narządem, czyli mózgiem. Laboratoryjna hodowla komórek odbywała się do tej pory na płaskich powierzchniach, niewiele mających wspólnego z trójwymiarowymi amorficznymi kształtami występującym w ludzkim ciele. Drukowanie modeli narządów umożliwia badania nad rzeczywistymi, a nie tylko analogicznymi strukturami. Obecnie prace takie prowadzone są między innymi w szwedzkim Instytucie Karolinska w Solnie, gdzie naukowcy próbują wydrukować ludzki mózg w miniaturze (jego strukturę, mającą nie więcej niż kilka milimetrów), aby badać mechanizm powstawania chorób neurodegeneracyjnych. Jednocześnie trwają prace nad idealnym materiałem do druku 3D, który najlepiej odda struktury występujące w ludzkim ciele. Doktorant wspomnianego Instytutu Jakub Lewicki w zrozumiałych dla laika słowach wyjaśnia założenia koncepcji, przy rozwoju które bierze udział. - Możemy pobierać komórki od pacjentów z chorobami neurodegeneracyjnymi: Parkinsonem, Alzheimerem, zespołem Downa. Dzięki ich komórkom można wydrukować „chory mózg” i zobaczyć, co dzieje się w takim modelu, jak porozumiewają się w nim komórki między sobą i co jest nie tak w porównaniu ze zdrową tkanką - zaznacza dr Nowak.

To oczywiście dopiero początek. Nie trzeba być wizjonerem, na miarę Stanisława Lema, aby rozumieć, że już dzisiaj naukowcy myślą o drukowaniu w przyszłości najbardziej skomplikowanych narządów, tkanek i uszkodzonych części ciała. Nie ma wątpliwości, że druk 3D będzie dalej rozwijać się w ekspresowym tempie, pozytywnie zaskakując zarówno lekarzy, jak i pacjentów.

 

Autor: 3D Center Polska

www.3dcenterpolska.pl

Zdjęcia: Fotolia

KOMENTARZE
news

<Grudzień 2024>

pnwtśrczptsbnd
25
26
27
28
LSOS Summit 2024
2024-11-28 do 2024-11-29
1
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
Newsletter