Spółka spodziewa się do końca marca 2018 r. uzyskania certyfikacji Food&Drug Administration (FDA), umożliwiającej użytkowanie urządzenia MED Recorder w USA. Wcześniej jednak firma chce zlecić produkcję pierwszej partii urządzeń, aby być gotowym do zaoferowania pierwszych komercyjnych badań zaraz po otrzymaniu zgody na działalność. – Proces produkcji urządzeń zajmuje około dwa miesiące, dlatego jeśli chcemy mieć gotowość operacyjną w USA w drugim kwartale, to o część finansowania musimy zadbać odpowiednio wcześniej. Procedura w FDA przebiega zgodnie z planem więc zakładamy, że już na przełomie kwietnia i maja będziemy w stanie wystartować z działalnością w Stanach Zjednoczonych. Kolejne rundy finansowania dłużnego będziemy organizować już po wejściu do USA i uzyskaniu pierwszych przychodów z tego rynku – tłumaczy Jacek Gnich, Prezes Infoscan S.A.
Obecnie spółka przeprowadza pilotaże urządzenia we współpracy z dwoma sieciami klinik snu w Stanach Zjednoczonych. – Otrzymujemy pozytywne sygnały dotyczące urządzenia MED Recorder. Nasz system w USA działa sprawnie, a pierwsze raporty na temat opinii medycznej w kwestii badań MED Recorderem otrzymamy w lutym. W najbliższych tygodniach planujemy rozpocząć pilotaże w kolejnych amerykańskich klinikach snu – informuje Bartosz Turczynowicz, Członek Zarządu Infoscan S.A.
Docelowym największym odbiorcą usług spółki w USA mają być właśnie kliniku snu, które specjalizują się w diagnostyce i leczeniu bezdechu sennego. Obecnie w Stanach Zjednoczonych działa ok. 2800 placówek zarządzanych przez blisko 100 podmiotów. Rocznie na tamtym rynku przeprowadzanych jest 4 mln procedur diagnostyki bezdechu sennego. Spółka zakłada, że w pierwszym roku działalności zrealizuje 20 tys. badań, a w 2019 r. 80 tys. badań.
KOMENTARZE