Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Grzyby wysyłają serie impulsów elektrycznych, które wykazują podobieństwo do ludzkich słów
Grzyby wysyłają serie impulsów elektrycznych, które wykazują podobieństwo do ludzkich słów

Prof. Andrew Adamatzky z University of the West of England opisał hipotezę, że grzyby poprzez strzępki przekazują sobie informacje przypominające słowa za pomocą serii impulsów elektrycznych. Sygnały te wykazują pewne cechy charakteryzujące ludzką mowę. Badacz opisał aż 50 „słów”, którymi posługują się badane przez niego gatunki grzybów.

 

 

Analiza matematyczna sygnałów elektrycznych wysyłanych przez grzyby pozwoliła zidentyfikować wzorce, które wykazują uderzające podobieństwo strukturalne do ludzkiej mowy. Wyniki badań, opublikowanych w „Royal Society Open Science”, wskazują na to, że te impulsy elektryczne często łączyły się w ciągi, przypominając słowa, a ich rozkład ściśle odpowiadał rozkładowi w językach ludzkich. To nie pierwsza praca naukowa, która pokazuje złożoność komunikacji grzybów. Wcześniejsze badania sugerowały, że organizmy te przewodzą impulsy elektryczne przez długie, podziemne struktury nitkowate zwane strzępkami, podobnie jak komórki nerwowe przekazują informacje w mózgu człowieka.

W celu zbadanie „języka” grzybów prof. Adamatzky przeanalizował wzorce impulsów elektrycznych generowanych przez cztery różne gatunki grzybów. Udało mu się to dzięki wstawieniu mikroelektrod do podłoża skolonizowanego przez ich grzybnię. Najbardziej prawdopodobną przyczyną zaobserwowanych fal aktywności elektrycznej jest utrzymanie integralności skupisk grzybów. Badacz porównuje je do wycia wilków, nawołujących stado. Przyznaje jednak, że możliwe jest również, iż grzyby nic nie „mówią”, a wyładowania są w przypadkowy sposób generowane przez naładowane elektrycznie, rozmnażające się końcówki grzybni.

Prof. Adamatzky jest naukowcem znanym ze swoich niekonwencjonalnych badań nad komputerami. Pracował m.in. nad wykorzystaniem śluzowców do planowania potencjalnych tras dla systemów drogowych. W innych badaniach zastosował te prymitywne organizmy jako elementy nanorobotów. Obecnie środowisko akademickie jest sceptycznie nastawione do entuzjazmu badacza dotyczącego „języka” grzybów, jednak nie podważa wartości i zasadności prowadzonych przez niego badań.

Źródła

https://www.theguardian.com/science/2022/apr/06/fungi-electrical-impulses-human-language-study?fbclid=IwAR33b54wMSSeA9GcXIr2WMQDqtyalQ6ei5Na2t2qEf2CPT3TJfP_bpKNUwk

https://www.economist.com/science-and-technology/2010/01/21/a-life-of-slime

Fot. Bob Blaylock, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons

KOMENTARZE
Newsletter