Milionowe innowacje powstają na uczelniach
Założyciele spółki MAB Robotics: Łukasz Antczak, Jakub Bartoszek i Jakub Matyszczak prace nad budową robotów kroczących rozpoczęli już w trakcie studiów. Początkowo był to projekt rozwijany w ramach działalności w kole naukowym. – Po zbudowaniu pierwszego robota zobaczyliśmy, że ma znacznie większe możliwości ruchowe niż dotychczas najpopularniejsze roboty jeżdżące. Wtedy też poznaliśmy dr inż. Krzysztofa Walasa, który zainspirował nas do dalszych prac nad technologią – opisuje Łukasz Antczak, prezes spółki. Projekty robotyczne zespołu zdobyły dotychczas wiele nagród i wyróżnień. Do ważniejszych z pewnością należy dwukrotnie zdobycie 3. miejsca w zawodach Robot Challenge w Pekinie.
Fot. Zespół MAB Robotics – materiały prasowe spółki
Wizja rozwoju NK Tech również narodziła się w akademickich murach. W toku prac prowadzonych na Politechnice Lubelskiej, zespół prof. Tomasza Klepki, współzałożyciela i wiceprezesa spółki, opracował nowe powłoki do cewników medycznych o ulepszonych właściwościach. – Zaproponowałem wtedy, aby powłoki te spróbować opracować także do zastosowania w wyrobach ortopedycznych, gdzie istnieje zapotrzebowanie na poprawę funkcjonalności i bezpieczeństwa lejów protetycznych – mówi Krzysztof Nazar, Prezes NK Tech.
Fot. Zespół NK Tech – materiały prasowe spółki
Od pomysłu do przełomowego prototypu
Zespół NK Tech wsparło Centrum Transferu Technologii Politechniki Lubelskiej. – Wraz z Pollub-Invest powołaliśmy spółkę, opracowaliśmy plan i rozpoczęliśmy rozmowy z inwestorami. Zaproponowałem spotkanie z funduszem YouNick Mint – jak się okazało, był to dobry pomysł – mówi Paweł Chrapowicki, Dyrektor Centrum. – Zespół NK Tech jasno zdefiniował zakres przedsięwzięcia, adresującego istotną potrzebę medyczną, jednocześnie posiadając niezbędne kompetencje w obszarze technologicznym i biznesowym, aby z sukcesem wprowadzić rozwiązanie na rynek – dodaje Aleksander Kłósek, menadżer inwestycyjny YouNick Mint. Wkrótce do zespołu dołączył ostatni wspólnik Maciej Karpiński – technolog i protetyk z wieloletnim doświadczeniem.
Z kolei pierwsze prototypy robotów kroczących MAB Robotics powstawały przy współpracy Akademickim Inkubatorem Politechniki Poznańskiej. Efektem współpracy było utworzenie spółki. – To ambitny projekt, zespołu ambitnych ludzi i o ile dalsze prace nad robotem i próbami jego sprzedaży jeszcze przed spółką, o tyle rozwiązania technologiczne powstające w toku prac są już dzisiaj komercjalizowane – mówi o MAB Robotics Piotr Danielewicz, menadżer inwestycyjny YouNick Mint.
Fot. Robot MAB Robotics – materiały prasowe spółki
Rozwój R&D procentujący wzrostem wartości
W efekcie inwestycji w MAB Robotics, powstanie konstrukcja mechaniczna robota kroczącego połączonego z systemami łączności i sterowania. Planuje się, że jego pierwszym zastosowaniem będą systemy inspekcyjne do kontroli infrastruktury podziemnej miast. – Awaria oczyszczalni “Czajka” w Warszawie pokazuje, jak istotnym wyzwaniem stojącym przed miastami jest dzisiaj utrzymanie ciągłości dostaw oraz jakości mediów takich jak woda, ciepło czy kanalizacja – podkreśla Jakub Matyszczak, współzałożyciel MAB Robotics.
Misją NK Tech jest poprawa jakości życia osób niepełnosprawnych i powrót do mobilności po amputacjach. – Aby proteza spełniła swoją rolę, jej elementy muszą być odpowiednio dopasowane, a najważniejsze jest połączenie protezy z ciałem pacjenta – wskazują założyciele NK Tech. Inwestycja funduszu umożliwi opracowanie silikonowych lejów protetycznych, wyposażonych w system pozwalający na lepsze dopasowanie jej do kikuta amputowanej kończyny.
W efekcie inwestycji YouNick Mint powstaną innowacyjne rozwiązania z obszaru robotyki i bioinżynierii medycznej. Inwestycja stanowi kamień milowy dla rozwoju obu spółek oraz przykład udanej współpracy instytucji, które ten proces wspierały. W tym roku Younick Mint dokonał z dużym sukcesem wyjścia z inwestycji w spółkę Smart Pharma, w którą zainwestował na podobnie wczesnym etapie. Przedstawiciele funduszu liczą na podobny wzrost wartości w efekcie inwestycji w spółki MAB Robotics i NK Tech.
KOMENTARZE