Wyniki Badania zaprezentowała Anna Trząsalska, przedstawicielka Kantar Public, która była odpowiedzialna za realizację badania. Przybliżyła ona obecną sytuację mieszkańców Polski, wskazała najważniejsze kwestie dotyczące świadomości na temat budownictwa energooszczędnego, a także zmierzyła się z przedstawieniem aspiracji mieszkańców Polski w kwestii ich wymarzonego domu.
Budownictwo energooszczędne a zdrowie
Od przytoczenia anegdoty o zdrowych domach w krajach Europy Zachodniej swoje wystąpienie rozpoczął prof. Tadeusz Zielonka, lekarz pulmonolog i wykładowca akademicki. – Bardzo się cieszę, że mamy okazję spotkać się tutaj i w kontekście premiery raportu „Budownictwo energooszczędne oczami Polaków” porozmawiać o wpływie tego, jak mieszkamy, na nasze zdrowie. Uczestniczyłem we Francji w podobnej dyskusji, która odbyła się 25 lat temu. W Polsce w tamtym czasie kwestia „zdrowych domów” była abstrakcją, teraz się to zmienia, co zresztą pokazują wyniki badania – mówił profesor.
Prawie 3/4 badanych wskazało, że energooszczędne rozwiązania nie są jedynie przemijającą modą. Znaczna część respondentów jest świadoma, że to, w jaki sposób budujemy domy ma bezpośrednie przełożenie na nasze zdrowie. Z badania wynika, że 84 proc. Polaków wie, że budownictwo energooszczędne wpływa na zmniejszenie smogu. – Na budynek energooszczędny powinniśmy spojrzeć jak na żywy organizm, w którym każde rozwiązanie pełni określoną funkcję. Jedynie współdziałanie poszczególnych elementów budynku: odpowiedniego materiału ściennego, izolacji, okien o standardzie niskoenergetycznym, dobrze dobranego źródła ciepła oraz optymalnie działającego systemu ogrzewania, a przede wszystkim rzetelnego i prawidłowego wykonawstwa, potrafi zapewnić prawidłowy bilans energetyczny i odpowiedni komfort – tłumaczyła Aleksandra Stępniak ekspert kampanii z firmy Danfoss Poland.
Robert Janiak, ekspert kampanii "Nie trać energii" z firmy H+H zmierzył się z mitem dotyczącym trudności w budowie domu energooszczędnego. – Prawie połowa Polaków stwierdziła, że wykorzystanie rozwiązań energooszczędnych jest trudniejsze niż rozwiązań tradycyjnych. Jest to oczywiście mit. Ściany zewnętrzne z elementów murowych i systemów izolacji termicznych charakteryzujących się bardzo wysokimi parametrami wykonuje się tak samo, jak typowe, standardowe ściany. To samo dotyczy montażu energooszczędnej stolarki okiennej, a także automatycznych systemów instalacji grzewczej. Jedynym wymagającym elementem jest świadomość inwestorów i kompleksowe podejście – przekonywał.
Polacy zwracają uwagę na rachunki
88 proc. Polaków stwierdziło, że chce mieć dom energooszczędny, jednak wśród barier najczęściej pojawia się wyższy koszt budowy. – Polaków stać na budowę domu energooszczędnego, ponieważ wyższy o około 20 proc. koszt budowy rekompensowany jest przez niższy długoletni koszt eksploatacji budynku, a także pozytywny wpływ na zdrowie i komfort mieszkańców. Dużo o kosztach niebezpośrednich, czyli konsekwencjach oddychania zanieczyszczonym powietrzem czy mieszkania w domach o złym mikroklimacie, mówił prof. Zielonka. Nie bagatelizowałbym jednak aspektu finansowego, a więc oszczędności, co – jak pokazuje badanie – najbardziej działa na wyobraźnię Polaków. Nie powinno to dziwić, w końcu kto z nas wie, ile średnio miesięcznie zużywamy paliwa do ogrzania pomieszczeń? A kto, jak wysoki rachunek za to ogrzewanie płaci? – pytał uczestników konferencji Piotr Pawlak, ekspert kampanii "Nie trać energii" z firmy ROCKWOOL.
Na konferencji wiele czasu poświęcono tematom smogu i złej jakości powietrza. Agnieszka Kamińska, ekspert kampanii "Nie trać energii" z firmy VELUX, zwróciła uwagę na to, że odpowiedzią na smog nie może być zamykanie okien. – W przypadku zanieczyszczonego powietrza należy pamiętać, że nawet przy zamkniętych oknach jest ono prawie tak samo zanieczyszczone na zewnątrz, jak i wewnątrz. Dodatkowo brak wentylowania pomieszczeń może być brzemienny w skutkach. Nieodpowiedni mikroklimat powoduje zawilgocenia i zagrzybienia ścian, co ma negatywny wpływ na układ oddechowy człowieka. Lepiej zapobiegać powstawaniu smogu budując i remontując domy energooszczędnie m.in. poprzez zastosowanie energooszczędnych okien, materiałów ściennych, izolacji, niskoemisyjnych źródeł ciepła oraz efektywnych systemów ogrzewania, niż szukać sposobów na walkę z nim, gdy już powstanie – wyjaśniła.
Energooszczędność to obecnie standard
W raporcie „Budownictwo energooszczędne oczami Polaków” pojawiły się również wątki dotyczące sylwetki inwestora. Jednym z poruszonych tematów były różnice w podejściu do efektywności energetycznej w zależności od płci. – To zazwyczaj kobiety są osobami, z którymi najczęściej się kontaktuję. Interesują się każdym etapem budowy, czynnie uczestniczą w podejmowaniu decyzji, również tych dotyczących zastosowania energooszczędnych rozwiązań czy wystroju wnętrz. Kobiety mają coraz większą świadomość kwestii technicznych, szczegółowo analizują projekty, przyjęte rozwiązania techniczne, zadają trudne pytania i proponują trafne rozwiązania funkcjonalno-przestrzenne. Zgodnie z badaniami i naszą praktyką mężczyźni częściej zwracają uwagę na „rozwiązania inteligentne” w budynkach, wciąż jednak ze względu na dodatkowe koszty jest to mało popularne rozwiązanie. Stosowanie rozwiązań energooszczędnych i odnawialnych źródeł energii nie jest już w tej chwili ekstrawagancją, ale staje się dostępnym dla klientów standardem – opowiadała o swoich doświadczeniach Katarzyna Rokicka-Muller, architekt z pracowni MamArchitekci.
Debata i premiera raportu „Budownictwo energooszczędne oczami Polaków” odbyły się 9 listopada 2017 r. w Centrum Prasowym PAP w Warszawie. Organizatorami konferencji były firmy Danfoss Poland, H+H Polska, ROCKWOOL i VELUX, inicjatorzy kampanii edukacyjnej Nie trać energii, mającej na celu popularyzację budownictwa energooszczędnego.
Z pełnymi wynikami raportu można zapoznać się na stronie - zapraszamy do lektury.
KOMENTARZE