Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Chirurgia robotyczna rewolucjonizuje leczenie raka trzonu macicy
Chirurgia robotyczna rewolucjonizuje leczenie raka trzonu macicy

Rak trzonu macicy, czyli nowotwór błony śluzowej macicy (rak endometrium), diagnozowany jest nawet u 6 tys. Polek rocznie, najczęściej po 50. roku życia. Alarmujące sygnały to przede wszystkim występujące krwawienia po menopauzie lub obfite i nieregularne miesiączki w okresie menopauzalnym. Diagnostykę umożliwiają badania histopatologiczne, sama cytologia w tym przypadku nie wystarczy. Co powinna zrobić pacjentka po rozpoznaniu choroby i jakie leczenie daje najlepsze efekty? Odpowiedzi udziela dr n. med. Maciej Olszewski, ginekolog-onkolog w LUX MED Onkologia.

 

Sprawdzaj niepokojące objawy

Rak trzonu macicy to jeden z najczęściej występujących złośliwych nowotworów ginekologicznych, a do głównych czynników ryzyka należą m.in. otyłość, nadciśnienie tętnicze oraz cukrzyca. W leczeniu kluczowa jest wczesna diagnostyka, a im szybciej choroba zostanie wykryta, tym większa szansa na powrót do zdrowia. W przeciwieństwie do innych nowotworów dość szybko daje o sobie znać, a najwięcej zachorowań przypada między 55. a 70. rokiem życia. – Jednym z objawów raka endometrium są krwawienia z dróg rodnych. Szczególnie u kobiet po menopauzie są sygnałem alarmowym, gdyż w tym okresie życia takie objawy nie powinny występować. Innym objawem raka endometrium mogą być również bóle w podbrzuszu. Pierwszym etapem diagnostycznym jest wykonanie badania ultrasonograficznego przezpochwowego (transwaginalnego) oceniającego narząd rodny, w tym szerokość błony śluzowej macicy. W przypadku nieprawidłowości w badaniu USG wskazana jest weryfikacja histopatologiczna błony śluzowej macicy. Uzyskanie materiału z jamy macicy, czyli mikroskopowa ocena błony śluzowej macicy, jest możliwe na drodze histeroskopii, wyłyżeczkowania jamy macicy lub biopsji aspiracyjnej endometrium – wyjaśnia dr n. med. Maciej Olszewski.

Warto pamiętać, że jest to nowotwór występujący w jamie macicy, bo wywodzi się z błony śluzowej, która wyściela jamę macicy, dlatego standardowe badanie cytologiczne nie jest badaniem dedykowanym jako badanie przesiewowe raka trzonu macicy. Pacjentka z rozpoznaniem raka endometrium powinna zgłosić się na konsultację do ginekologa-onkologa z wynikiem badania histopatologicznego. W zależności od rokowania, a także typu nowotworu dobierane jest odpowiednie leczenie. Najczęściej stosowane – chirurgiczne – polega na wycięciu macicy z przydatkami, czyli jajnikami i jajowodami po obu stronach. W zależności od typu choroby zabieg może być rozszerzony o wycięcie węzłów wartowniczych obustronnie lub węzłów chłonnych biodrowo-zasłonowych i okołoaortalnych. W zależności od wyniku histopatologicznego wskazane może być także leczenie uzupełniające.

Chirurgia robotyczna poszerza możliwości

Pacjentki z rozpoznaniem raka endometrium to często pacjentki z licznymi obciążeniami internistycznymi, jak otyłość, nadciśnienie tętnicze czy cukrzyca. Chirurgia robotyczna, która stała się integralną częścią rozwoju medycyny, daje pacjentom i lekarzom coraz więcej możliwości. Małoinwazyjność niweluje problem związany z gojeniem się rozległych ran pooperacyjnych, który jest niezwykle częsty w przypadku pacjentek z otyłością lub cukrzycą. Choć operację wykonuje robot, to o jego ruchach decyduje doświadczony ginekolog-onkolog. Inwestowanie w nowoczesne technologie przez placówki medyczne przekłada się na poprawę jakości usług medycznych, w tym skuteczności leczenia nowotworów. Małoinwazyjna i nowoczesna chirurgia robotyczna to narzędzie w rękach eksperta, które umożliwia niebywałą precyzję ruchów dzięki wysokiej jakości obrazu w czasie rzeczywistym, trójwymiarowemu obrazowi widzianemu przez operatora w konsoli chirurgicznej oraz kilkunastokrotnemu powiększeniu. Dodatkowo stabilne ramiona robota niwelują drżenia rąk lekarza operującego i asystującego. 

– Operacja przeprowadzona w asyście robota umożliwia większą precyzję ruchów, a kilkunastokrotne powiększenie obrazu pozwala dotrzeć w trudno dostępne miejsca w obrębie miednicy mniejszej, co jest niemożliwe przy zastosowaniu innych technik operacyjnych. Niebywale dokładna preparatyka tkanek zmniejsza ryzyko powikłań, a w konsekwencji – skraca hospitalizację i umożliwia pacjentce wcześniejsze rozpoczęcie ewentualnego leczenia uzupełniającego. Jest to metoda małoinwazyjna, a dodatkowo niezwykle dokładna. Końcówki narzędzi robotycznych umieszczone w ramionach robota obracają się nawet o 560 stopni wokół własnej osi, co umożliwia dotarcie do struktur niedostępnych np. dla laparoskopii. Na skórze wykonuje się jedynie małe nacięcia, a utrata krwi to tylko kilkanaście mililitrów. Ogromną zaletą jest też fakt, że stabilne ramiona robota eliminują drgania ludzkiej ręki, które przy zastosowaniu innych technik operacyjnych są niestety obecne – tłumaczy dr. n. med. Maciej Olszewski. Ostateczną decyzję o zastosowaniu metody leczenia podejmuje jednak ginekolog-onkolog w oparciu o typ choroby oraz stan kliniczny pacjentki.

Do głównych korzyści stosowania chirurgii robotycznej należą przede wszystkim:

· krótszy okres hospitalizacji i rekonwalescencji,

· mniejsza utrata krwi, a ze względu na jedynie małe nacięcia na skórze – także mniejsze blizny,

· większa dokładność i precyzja,

· zminimalizowanie dolegliwości bólowych i ryzyka powikłań,

· możliwość szybszego wdrożenia leczenia uzupełniającego, np. radioterapii, chemioterapii.

– Od chirurgii robotycznej nie ma odwrotu – w krajach o wysokim zaawansowaniu technologicznym ponad 80% operacji w raku endometrium odbywa się w ramach chirurgii małoinwazyjnej, w tym oczywiście także robotycznej – kończy ekspert. 

Źródła

Fot. Licencja 38 Content Communication

KOMENTARZE
news

<Czerwiec 2024>

pnwtśrczptsbnd
30
31
2
3
4
8
9
10
12
14
15
16
19
PCI Days
2024-06-19 do 2024-06-20
20
21
22
23
24
25
26
28
29
30
Newsletter