Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Biotts ma kontrakt z amerykańskim Balanced Biotech – polska technologia walczy z rakiem piersi
Biotts ma kontrakt z amerykańskim Balanced Biotech – polska technologia walczy z rakiem pie

Biotts podpisał wartą miliony USD umowę licencyjną z amerykańskim Balanced Biotech. Cel firmy biotechnologicznej zza Oceanu? Leczenie raka piersi z pomocą unikalnej technologii, opracowanej przez naukowców z Wrocławia. Skuteczność nośnika Biotts, który zostanie wykorzystany w innowacyjnej terapii, potwierdziły badania przedkliniczne, a badania in vitro i drążenia są jednoznaczne – nośnik jest w 100% bezpieczny. 

Fot. Materiały prasowe

 

Głęboko penetrujący system transdermalny wrocławskiej spółki, działający bezpośrednio na chorobowo zmienione tkanki, pozwala uzyskać silniejszy efekt terapeutyczny, zwiększając znacznie komfort pacjenta i równocześnie obniżyć koszty jego leczenia. Autorski nośnik MTC-Y od Biotts jest jedynym na świecie systemem umożliwiającym przenoszenie przez skórę substancji hydrofilowych, przeciwciał, dużych cząsteczkę oraz białek.

– Dlaczego wybraliśmy technologię Biotts? Z naszej perspektywy to jest game changer na rynku transdermalnym. Ostatnie 10 lat spędziliśmy na dostosowywaniu naszych nośników API, tak aby pasowały do transdermalnego systemu dostarczania substancji czynnej ograniczonego obecnie wieloma limitami. Najnowocześniejsza technologia transdermalna Biotts otwiera nam drzwi do pracy na wielu stanach chorobowych. Oferuje bezpieczniejsze i skuteczniejsze rozwiązania dla pacjentów, otrzymujących leki ratujące życie. Zastosowanie technologii Biotts w leczeniu raka piersi zmieni rynek leków onkologicznych, a to dopiero początek. Chcemy zastosować technologię MTC-Y dla kilku innych kandydatów na leki – mówi Raymond Kalmar, CEO Balanced Biotech.

– Do czego można porównać nasz system? Nasz nośnik działa podobnie do „korytarza życia” na autostradzie. Karetka przejeżdża, a ruch na drodze wraca do normy. Nasz system umożliwia identyczną procedurę: nośnik „zmiękcza” chwilowo cement międzykomórkowy, substancja aktywna przedostaje się do organizmu, bez bólu – mówi dr Paweł Biernat, jeden z założycieli spółki.

Kontrakt z amerykańską firmą dotyczy m.in. przeprowadzenia przez badania kliniczne leku MTC-U1, zawierającego nośnik MTC-Y i dwie substancje czynne. Naukowcy Biotts stworzyli tę mieszaninę w oparciu o naturalne substancje czynne, otrzymując wielofazową, półstałą postać leku o zwiększonej biodostępności i modyfikowanym profilu uwalniania. Efekt? Tani w produkcji preparat przeciwzapalny, przyspieszający regenerację zdrowych tkanek o szerokim spektrum zastosowania.

– To były twarde, ale zarazem bardzo szybkie negocjacje – podpisaliśmy umowę w niespełna trzy miesiące od pierwszego kontaktu. Od samego początku wiedzieliśmy, że nasza technologia jest idealnym rozwiązaniem dla onkologii. Jestem dumna z Biotts podwójnie. Dlaczego? Biznesowo: wynegocjowaliśmy bardzo dobre warunki kontraktu. To będzie jeden z pierwszych polskich leków procedowany przez FDA. I przede wszystkim po ludzku: walka z rakiem piersi to dla kobiet nierówny pojedynek. Statystyki są od lat bezlitosne: u 1 na 8 kobiet na świecie diagnozuje się raka piersi, co 29 sekund potwierdzany jest nowy przypadek – komentuje Karolina Buratyńska, menedżer generalna Biotts.

Technologia Biotts ma zastosowanie w wielu innych obszarach terapeutycznych, może być wykorzystana jako system transportujący nie tylko dla powszechnie stosowanych leków onkologicznych, ale również przeciwzapalnych, przeciwbólowych i innych. W ramach finansowania z NCBR spółka rozwija m.in. produkt do podania zewnętrznego: zawierający innowacyjny nośnik, dzięki niemu uda się przenieść przez skórę substancje przeciwcukrzycowe oraz kompozycje farmaceutyczne. Co więcej spółka jest w trakcie kolejnych negocjacji z (inną) amerykańską firmą dot. wykorzystania systemu transdermalnego w obszarze leków przeciwbólowych.

 

Potencjał rynku

Rynek transdermalnych systemów dostarczania leków osiągnie 7,1 mld USD do 2023 r. Rozwój ten napędza wzrost częstości występowania chorób przewlekłych i postęp technologiczny w systemach przezskórnego dostarczania leków (wg raportu Markets and Markets). Plastry transdermalne stanowią 84% tego segmentu, półstałe postacie leku – 16%. 91% pacjentów systemów transdermalnych stanowią użytkownicy domowi, 9% szpitale i kliniki (wg raportu Grand View Research). W 2018 r. światowy rynek leków na raka piersi był wart 13,4 mld USD, a w 2021 r. wyniesie 17,2 mld USD. Według raportu Global Newswire rynek leków onkologicznych na raka piersi do 2025 r. może nawet wzrosnąć do poziomu 28 mld USD.

KOMENTARZE
news

<Październik 2026>

pnwtśrczptsbnd
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
Newsletter