Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Biodegradowalne kompozycje na bazie skrobi ziemniaczanej mogą stać się alternatywą dla plastiku – technologia w duchu zero waste stworzona w Polsce
Biodegradowalne kompozycje na bazie skrobi ziemniaczanej mogą stać się alternatywą dla plas

Naukowcy z Politechniki Gdańskiej pod kierownictwem prof. Heleny Janik stworzyli nowy biomateriał, który może pomóc ludzkości uwolnić się od problemów związanych z plastikiem. Nowe tworzywo opiera się na kompozytach skrobi. Materiał ten może zostać wykorzystany do produkcji słomek, sztućców oraz naczyń jednorazowych.

 

 

Problem zanieczyszczenia środowiska tworzywami sztucznymi jest tematem niezwykle ważnym dla współczesnego społeczeństwa. Coraz popularniejsze stają się ruchy działające na rzecz całkowitej rezygnacji z plastiku. Osiągnięcie tego celu w pojedynczym gospodarstwie domowym jest możliwe, jednak stosunkowo trudne. W przypadku dużych przedsiębiorstw czy też całego społeczeństwa, w obecnym momencie, praktycznie niewykonalne. Wielką nadzieją są biotworzywa wykazujące podobne właściwości do plastiku.

Dużą zaletą biotworzyw jest ich zdolność do rozpadu na nietoksyczne cząsteczki. Są wykonywane z odnawialnych surowców roślinnych takich jak kukurydza, rośliny strączkowe czy ziemniaki. Ich produkcja na przemysłową skalę może okazać się stosunkowo tania. Z tego względu, przy rosnących cenach ropy naftowej, z której produkuje się plastik, wykorzystanie biotworzyw może być korzystne ekonomicznie dla przedsiębiorców.

W walce o przyszłość bez szkodliwych odpadów udział mają również polscy naukowcy. Zespół badawczy pod kierownictwem prof. Heleny Janik opracował nową technologię, której celem jest zminimalizowanie problemu zanieczyszczenia mórz i oceanów plastikiem. Stworzony przez naukowców materiał może zostać użyty do produkcji wielu przedmiotów wykonywanych do tej pory z plastiku. Może stanowić rozwiązanie dla nagłaśnianego w ostatnim czasie problemu słomek.

Polskie biotworzywo jest tańsze i prostsze w produkcji niż plastik. Ulega całkowitej biodegradacji w słonej wodzie. Przeprowadzone badania wskazują na to, że materiał ten jest bezpieczny dla środowiska morskiego. Użyte w testach próbki rozpadały się całkowicie w wodzie morskiej po 3 tygodniach. Biodegradacja materiału została również potwierdzona w teście z wykorzystaniem Pseudomonas augerinosa.

Ocenę wpływu otrzymanych materiałów na środowisko morskie przeprowadzono również za pomocą testów jego degradacji w obecności okrzemek (Phaeodactylum tricornutum). Wzrost komórek tych organizmów w środowisku wodnym, zawierającym produkty rozpadu biotworzywa, był tylko nieznacznie zahamowany.

Z punktu widzenia technologicznego nowe tworzywo zbudowane jest z biopolimerów. Głównym jego składnikiem jest skrobia termoplastyczna. Jest ona pozyskiwana z mąki ziemniaczanej, a następnie mieszana z innymi polimerami. Tak uzyskany materiał wykazuje właściwości plastyczne pod wpływem temperatury. Pozwala to na formowanie go oraz wytłaczanie do oczekiwanych kształtów. Po obróbce biotworzywo wykazuje dość dużą trwałość i sztywność. Dzięki temu nadaje się do produkcji jednorazowych sztućców. Po wykorzystaniu przedmioty wykonane z niego można poddać kompostowaniu.

Największą zaletą stworzonego materiału jest jego zdolność do całkowitej biodegradacji. Wprowadzenie go do przemysłu mogłoby rozwiązać problem toksycznych substancji powstających z plastiku, które mogą przedostać się do ludzkich oraz zwierzęcych organizmów. Oprócz zalet natury ekologicznej nowy materiał zyskuje przewagę nad plastikiem również dzięki swojej cenie. Biotworzywo będzie tańsze w produkcji niż klasyczne tworzywa syntetyczne. Będzie to możliwe dzięki produkcji biopolimerów z ziemniaków, które są ekonomiczne w hodowli, jednocześnie stanowiąc surowiec odnawialny.

Źródła

1. Novel Biodegradable Potato Starch-based Compositions as Candidates in Packaging Industry, Safe for Marine Environment, H. Janik, M. Sienkiewicz, A. Haryńska, A. Guzman-Sielicka, J. Kucińska-Lipka, A. Kosakowska, FIBERS AND POLYMERS, 2018. 

2. "Ta polska technologia może nas uwolnić od plastiku. Sekret: mąka ziemniaczana", "National Geographic", http://www.national-geographic.pl/nauka/ta-polska-technologia-moze-nas-uwolnic-od-plastiku-sekret-maka-ziemniaczana?fbclid=IwAR1iiHNyfndK_0Dz2zkOMFOBIad1_UQW0jivrMPt4P-gdEBqRnS--SetiJk

KOMENTARZE
news

<Grudzień 2021>

pnwtśrczptsbnd
29
30
1
2
Cleanroom Pass
2021-12-02 do 2021-12-02
3
4
5
7
BHP w pomieszczeniach Cleanroom
2021-12-07 do 2021-12-07
9
MEDmeetsTECH#12
2021-12-09 do 2021-12-09
BioTech Daily 2021
2021-12-09 do 2021-12-09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
Newsletter