Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
10 milionów złotych na rozwój terapii widzenia w wirtualnej rzeczywistości
10 milionów złotych na rozwój terapii widzenia w wirtualnej rzeczywistości
Leniwe oko i zez są zaburzeniami widzenia, które dotykają prawie 5% dzieci na całym świecie. Niestety prawidłowa i wczesna diagnostyka tego typu zaburzeń stanowi dziś bardzo duży problem. Część dzieci trafia do poradni pedagogicznych z zaburzeniami motoryki, problemami w nauce i zajęciach sportowych. Nieleczone stają się rozdrażnione lub wycofane. Takie objawy powinny być podstawą do kompleksowego badania widzenia obuocznego. Wskazane zaburzenia rozpoznane i leczone we wczesnym dzieciństwie wiążą się z wieloletnią pracą nad prawidłowym działaniem układu wzrokowego i koordynacją ruchową. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach projektu Szybka Ścieżka przyznało finansowanie innowacyjnego rozwiązania przenoszącego terapię widzenia w XXI wiek.

 

3i

Intensywność, immersja i interakcja z pacjentem to trzy cechy, które czynią z wirtualnej rzeczywistość idealną przestrzeń terapeutyczną. Już od lat 90. wykorzystuje się VR, by zwiększyć zaangażowanie i intensywność ćwiczeń w fizjoterapii i psychoterapii, a teraz także w terapii widzenia.

Tradycyjne metody terapii bazują na zasłanianiu jednego z oczu, by zmobilizować chore oko do patrzenia, a następnie na stymulowaniu współpracy obu oczu z użyciem przyrządów, które technologicznie nie są rozwijane od prawie 50 lat! Trudno uwierzyć, że w terapii tak ważnego narządu zmysłu, jakim jest wzrok, nie zachodzą zmiany od tak dawna. I tu z rozwiązaniem przychodzą nowe technologie.

Wirtualna rzeczywistość ma wręcz idealne warunki do tego, by uczynić rehabilitację wzroku jeszcze skuteczniejszą poprzez atrakcyjność, zwiększenie zaangażowania, i co wyjątkowe, możliwość stosowania jej zdalnie pod pełną kontrolą specjalisty.

 

#VTlovesVR

RemmedVR z początkiem tego roku wprowadził na rynek autorskie rozwiązanie, które dzięki zastosowaniu gogli VR, kontrolera ruchowego i ekranu kontrolnego, umożliwia wykonywanie terapii wzroku w warunkach domowych pod jednoczesną, pełną, zdalną kontrolą specjalisty i daje możliwości modyfikowania parametrów terapeutycznych bez konieczności częstych wizyt w gabinecie. Metodologia RemmedVR została opracowana przy współpracy wybitnych okulistów dziecięcych, optometrystów i ortoptystów prowadzących na co dzień terapię wzroku w swoich gabinetach.

Jak to działa? Gogle VR zapewniają warunki dwuoczne, a to oznacza, że każde z oczu widzi osobny fragment ekranu. Użytkownik widzi obrazy modyfikowane (kontrast, jasność, kolor, ilość obiektów uwagi, tło) niezależnie dla każdego z oczu, celem wywołania konkretnego efektu terapeutycznego. By wykonać poprawnie ćwiczenie silniejsze i słabsze oko musi współpracować. Co więcej, gdy gogle są na głowie, a obszary ekranu dobrze od siebie odizolowane, nie ma możliwości oszukiwania. Wszystko to ubrane w scenariusze gier dla dzieci z najmłodszych grup wiekowych.

Pełne dane z sesji terapeutycznej przekazywane są do specjalisty za pośrednictwem sieci komórkowej i wyświetlane w formie tabel i wykresów w panelu zarządczym. Terapeuta po raz pierwszy w historii ma możliwość kontrolowania procesu ćwiczeń domowych i weryfikacji, czy pacjent i jego opiekun stosują się do zaleceń. W zależności od wyników specjalista modyfikuje ustawienia terapii, aby zwiększyć lub zmniejszyć trudność wykonywanych zadań, a w przypadku niejednoznacznych wyników może prześledzić przebieg całej sesji ćwiczeniowej, mając do dyspozycji plik wideo z podglądem widoku terapii z perspektywy pacjenta.

Rodzic towarzyszy dziecku w ćwiczeniach domowych, obserwując podgląd sesji w czasie rzeczywistym na ekranie kontrolnym. Kontrola bezpieczeństwa dla pacjentów poniżej 16. roku życia to jeden z kluczowych wymogów certyfikacji medycznej, którą RemmedVR pozyskał dla swojego rozwiązania.

 

Mają dużo i chcą więcej

Oprócz wdrażania rewolucji technologicznej w terapii wzroku, zespół RemmedVR ma aspiracje do tego, by rozwinąć zupełnie nowe gogle wirtualnej rzeczywistości, których innowacyjność leży w nowatorskich modułach projekcyjno-pomiarowych. Dzięki nowemu urządzeniu będzie możliwe wykonywanie zdalnych procedur diagnostycznych, np. badań przesiewowych dzieci w przedszkolach i szkołach na skalę dzisiaj zupełnie niemożliwą. Dane gromadzone przez dedykowane sensory pozwolą jeszcze efektywniej dostosowywać proces terapii do indywidualnych potrzeb i możliwości pacjenta, jednocześnie znacząco rozszerzając zakres ćwiczeń i zwiększając poziom zaangażowania.

– Z mojej perspektywy jako optometrysty i terapeuty widzenia bardzo istotne jest, by móc w czasie rzeczywistym obserwować oczy pacjenta – mówi Dorota Maciaszek, członek zespołu badawczo-rozwojowego. – I taki postawiliśmy sobie cel. Chcemy, by w goglach znalazł się podgląd ruchów oczu oraz zaawansowana analityka rejestrowanych obrazów, która da nam informację o reakcjach oczu na wyświetlane bodźce, czego obecnie nie mamy. Dodatkowo jako mama dziecka z jednooczną wadą rozwojową mam świadomość, jak ważny jest kompleksowy plan na cały okres terapii. Bardzo chciałabym, by proces postępowania mógł być wielokrotnie sprawdzony i oceniony przez wielu specjalistów. Chciałabym, by zebrane w obiektywny sposób dane dały nam wiedzę o efektywności poszczególnych elementów terapii i poprawiły jej skuteczność poprzez standaryzację zaleceń.

Rehabilitacja wzroku to nie tylko terapia zeza i niedowidzenia. Spółka już prowadzi prace na przygotowaniem serii ćwiczeń do terapii wzroku osób z zaburzeniami neurologicznymi powstałymi na skutek udaru lub wylewu oraz do treningu widzenia funkcjonalnego osób słabowidzących by także ta grupa potrzebujących mogła być beneficjentem tego innowacyjnego na skalę globalną rozwiązania. RemmedVR rozwija także grupę ćwiczeń dla sportowców, w której zdrowy układ wzrokowy uplastycznia i rozwija swoje możliwości percepcyjne. Jest to założenie Sport Vision Therapy, gdzie rozwija się możliwości przetwarzania wzrokowego, by w konsekwencji osiągać lepsze wyniki sportowe.

RemmedVR dzięki dofinansowaniu przyznanemu przez NCBR w ramach projektu Szybka Ścieżka skieruje swoje prace badawczo-rozwojowe na stworzenie narzędzia o szerokim zastosowaniu nie tylko terapeutycznym, ale i diagnostycznym. Rewolucja w terapii wzroku dzięki wirtualnej rzeczywistości jest doskonałym przykładem adaptacji nowych technologii w służbie społeczeństwu.

KOMENTARZE
news

<Lipiec 2020>

pnwtśrczptsbnd
29
30
NutraFood Poland
2020-06-30 do 2020-07-02
Oznaczanie probówek PCR
2020-06-30 do 2020-06-30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
Newsletter