Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Instytut Matki i Dziecka dokonuje przełomu w medycynie dziecięcej dzięki innowacyjnym operacjom z wykorzystaniem technologii wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości
Instytut Matki i Dziecka dokonuje przełomu w medycynie dziecięcej dzięki innowacyjnym opera

W Instytucie Matki i Dziecka odbyły się pionierskie operacje, w których zastosowano zaawansowane technologie wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości. Dzięki wykorzystaniu przełomowej technologii trójwymiarowej wizualizacji obrazu danych diagnostycznych CarnaLife Holo, chirurdzy mieli możliwość bardziej precyzyjnego i skutecznego przeprowadzania operacji u dzieci. Dotychczas w Instytucie Matki i Dziecka odbyły się cztery operacje z wykorzystaniem ww. technologii.

 

 

Podczas innowacyjnych operacji lekarze Instytutu Matki i Dziecka korzystali z zaawansowanych gogli HoloLens 2, które umożliwiły im widzenie trójwymiarowego hologramu operowanego miejsca. To niesamowite narzędzie pozwala na dokładne przyjrzenie się anatomicznym strukturom i patologicznym tkankom, co znacząco ułatwia diagnozowanie, planowanie i przeprowadzanie operacji. Po założeniu okularów rozszerzonej rzeczywistości HoloLens lekarze mogli wchodzić w interakcję z wyświetlanym hologramem operowanego miejsca, obrócić go, skalować, przemieszczać, a także wchodzić w wewnętrzne struktury anatomiczne za pomocą gestów i komend głosowych. Dzięki temu mogli skupić się na najmniejszych detalach i uniknąć uszkodzenia innych struktur wokół operowanego miejsca. To z kolei minimalizuje ryzyko powikłań i przyspiesza proces rekonwalescencji pacjenta. Warto dodać, że metoda ta pozwala także pokazać starszym pacjentom lub ich rodzicom, jak będzie przebiegała operacja. Prof. nadzw. dr hab. n. med. Anna Raciborska, kierownik Kliniki Onkologii i Chirurgii Onkologicznej w Instytucie Matki i Dziecka, podkreśla znaczenie innowacyjnych technologii: – Przełom w medycynie dziecięcej, jaki osiągnęliśmy dzięki zabiegom wykonywanym z wykorzystaniem gogli rozszerzonej rzeczywistości, otwiera nowe perspektywy w leczeniu najmłodszych pacjentów. Możliwość dokładniejszego rozpoznania problemu, precyzyjnego planowania operacji i jej przeprowadzania daje nam ogromne narzędzia w poprawie wyników leczenia i jakości życia dzieci.

Pierwszy zabieg wykonany był w lutym br. u pacjenta z mięsakiem stopy, który miał podejrzenie zmiany przerzutowej w tkankach miękkich uda. Drugi zabieg dotyczył pacjenta w wieku trzech lat, u którego rozpoznano zmianę miękkotkankową okolicy pośladka prawego. Finalnie przeprowadzono skomplikowaną operację wycięcia zmiany nowotworowej z okolicy krzyżowo-ogonowej. W marcu br. operowana była pacjentka z przerzutami mięsaka kościopochodnego kości udowej z przerzutami do płuc. Ostatni zabieg wykonano w maju br., gdzie u pacjentki wycięto guza końca mostkowego obojczyka lewego (guz uciskał na ważne struktury anatomiczne szyi). Zastosowanie techniki AVR w przypadku czwartej pacjentki umożliwiło dokładną wizualizację guza, zwłaszcza jego położenia względem dużych naczyń szyjnych i tchawicy, co ułatwiło przygotowanie się zespołu operacyjnego do zabiegu, pozwoliło na łatwiejsze wypreparowanie i usunięcie zmiany, a także znacznie przyspieszyło operację. – Technologie wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości nie tylko przyczyniają się do poprawy diagnozowania i leczenia dzieci, ale stanowią też niezwykłe narzędzie edukacyjne dla nas. Dzięki nim możemy zdobywać wiedzę i umiejętności w interaktywny i praktyczny sposób, co pozwala na podnoszenie standardów opieki medycznej nad najmłodszymi pacjentami – dodaje dr n. med. Krzysztof Bronowicki, specjalista chirurgii dziecięcej Instytutu Matki i Dziecka.

Zabiegi były efektem zwycięstwa firmy MedApp S.A. w organizowanym przez Instytut Matki i Dziecka konkursie Mother and Child Startup Challenge, w wyniku którego oprogramowanie CarnaLife Holo wdrażane jest w pięciu polskich szpitalach dziecięcych. Operacje przeprowadzone w Instytucie Matki i Dziecka z wykorzystaniem technologii wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości stanowią znaczący krok naprzód w dziedzinie chirurgii pediatrycznej. Instytut, będący liderem w opiece nad matką i dzieckiem, kontynuuje dążenie do wprowadzania innowacyjnych rozwiązań medycznych, które przyczyniają się do poprawy zdrowia i jakości życia najmłodszych pacjentów. W najbliższych czasie szpital planuje kolejne operacje z wykorzystaniem gogli HoloLens 2.

Źródła

Fot. Biuro Prasowe Instytutu Matki i Dziecka 

KOMENTARZE
news

<Marzec 2024>

pnwtśrczptsbnd
26
27
29
1
2
3
4
8
9
10
11
12
16
17
18
20
22
23
24
25
28
29
30
31
Newsletter