Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Zmiany w wyglądzie i pielęgnacja skóry w okresie menopauzy
Zmiany w wyglądzie i pielęgnacja skóry w okresie menopauzy

Czas menopauzy powoduje wiele zmian w organizmie i skórze kobiety. Skóra nie zmienia się od razu w momencie zaprzestania miesiączkowania. Dzieje się to już kilka lat wcześniej, a zmiany hormonalne wpływają znacząco na jej stan, zwłaszcza obniżenie poziomu estrogenów. By cieszyć się piękną skórą w tym trudnym okresie, warto już wcześniej o nią odpowiednio zadbać. Nie każda kobieta też przechodzi jednakowo klimakterium, ponieważ bardzo duże znaczenie odgrywają tu czynniki genetyczne.

 

Skóra w czasie menopauzy

Sucha skóra i wypadanie włosów to jedne z nielicznych objawów, które dotykają kobiety w czasie przekwitania. Powodują one, iż panie czują się mniej atrakcyjne. Wszystko to dzieje się za sprawą burzy hormonów. Zmiany hormonalne mogą powodować w tym czasie także trądzik, podrażnienia skóry czy ciemne plamy na skórze.

W każdej warstwie skóry dochodzi do zmian w okresie menopauzy. Najbardziej zauważalne zobaczymy oczywiście w naskórku. Staje się on znacznie cieńszy niż dotychczas, a keratynocyty ulegają spowolnionej proliferacji. Wpływa to na zanik warstwy kolczystej i ziarnistej naskórka. Zmianie ulega także skład NMF (naturalny czynnik nawilżający), co powoduje zmniejszenie ilości lipidów oraz przemian biochemicznych. W konsekwencji skóra staje się bardziej sucha. Dodatkowo dochodzi do zwiększenia przeznaskórkowej utraty wody (TEWL).

Co więcej, zmienia się pH skóry, a to wiąże się ze zmniejszeniem odporności na działanie czynników zewnętrznych oraz drobnoustrojów. Powstające rany goją się znacznie wolniej niż dotychczas, a naprawa uszkodzeń skóry nie zachodzi tak szybko jak do tej pory. W niektórych miejscach można zauważyć zwiększenie grubości warstwy rogowej. Zmniejszenie poziomu estrogenu przyczynia się do zwiotczenia skóry oraz pogłębienia się zmarszczek. Najbardziej zauważalne jest to w okolicy szyi, policzków oraz żuchwy. Mniejsza elastyczność skóry i większy cellulit są spowodowane zmniejszoną ilością wytwarzanego kolagenu.

 

Pielęgnacja cery w okresie klimakterium

W czasie menopauzy należy ograniczyć eksperymentowanie z nowymi kosmetykami, zwłaszcza naturalnymi, które posiadają w swym składzie wiele substancji potencjalnie uczulających i podrażniających. Mogą one przyczyniać się do powstawania alergii kontaktowych. To właśnie zmiana pH skóry w czasie klimakterium sprawia, iż jest ona bardziej podatna na podrażnienia. 

Mówiąc o pielęgnacji, nie mam na myśli tylko twarzy. W okresie menopauzy bardzo dobrze widać zmiany w wyglądzie skóry na szyi. Zaburzone funkcjonowanie melanocytów sprawia, iż skóra staje się jaśniejsza, traci swój dotychczasowy koloryt oraz znacznie częściej powstają na niej nieestetyczne przebarwienia. Dbać o ochronę przeciwsłoneczną należy w każdym wieku, ale to w czasie menopauzy cera jest bardziej wrażliwa na działanie szkodliwego promieniowania, o czym nie wolno zapominać. Należy pamiętać o stosowaniu preparatów UV także zimą.

Warto wybierać takie kosmetyki, które zawierają składniki o małym prawdopodobieństwie podrażnienia. Powinno się stosować preparaty z fitohormonami, które pod względem strukturalnym są analogiczne jak estrogeny. Posiadając podobną budowę, są w stanie naśladować hormony produkowane przez organizm. Należy pamiętać jednak, że fitoestrogeny nie zastępują estrogenów, one po prostu wykazują bardzo podobne do nich działanie. Sucha, matowa skóra ze zmarszczkami nie zachęca do spoglądania w lustro, dlatego warto używać kosmetyki przeciwzmarszczkowe, które dodatkowo zapewniają efekt glow. Dzięki temu, oprócz pielęgnacji, zapewnimy cerze promienny wygląd. Taki zabieg sprawi, iż skóra będzie wyglądała na gładszą. Oprócz na twarzy należy używać ich także na szyi i dekolcie.

Podsumowując, odpowiedni krem dla kobiety w czasie menopauzy powinien pełnić następujące funkcje: zapewniać efekt liftingu poprzez zwiększenie napięcia i elastyczności skóry, gwarantować bardzo dobre nawilżenie skóry, redukować powstałe przebarwienia, a także wygładzać skórę i chronić ją przed starzeniem.

Źródła

Fot. https://www.freepik.com/free-vector/women-climacteric-concept_9891978.htm#page=1&query=menopause&position=13

KOMENTARZE
Newsletter