Według Fundacji Rak skóry , około 95 procent promieniowania UV , które dociera do powierzchni Ziemi jest promieniowanie UVA . Promieniowanie UVB jest bardziej intensywna niż UVA , ale na UVB jesteśmy narażeni w 30 do 50 razy mniejszym stopniu. Łóżka opalające , które emitują dawkę UVA aż 12 razy większą niż Słońce, zwiększają ryzyko czerniaka wśród nastolatków i młodzieży aż o 75%.
Choć to promieniowanie UVB jest uważane za powód powstania zaczerwienienia i oparzeń słonecznych, to promieniowanie UVA ma zdolność do penetracji głębiej skóry, wywołując stres oksydacyjny niszczący DNA komórek. Uszkodzenia komórek niosą za sobą uszkodzenia w strukturach kolagenu, elastyny i innych białek budujących strukturę naszej skóry. Takie uszkodzenia z kolei skutkuje utratą elastyczności, jędrności skóry i pojawieniem się zmarszczek.
Odkrycie, pokazujące że Tiron chroni przed uszkodzeniami wywołanymi promieniowaniem UVA jest bardzo obiecujące. Jednakże Tiron nie jest związkiem naturalnym i nie został jeszcze przebadany pod względem toksyczności. Odbyło się jedynie kilka badań wstępnych na szczurach – tłumaczy Mark Birch-Machin, profesor dermatologii molekularnej na Uniwersytecie w Newcastle.
Birch - Machin i współpracownicy z Uniwersytetu porównali efekt przeciwutleniający Tironu po narażeniu na UVA i wolne rodniki i porównali go z innymi znanymi przeciwutleniaczami: resweratrolem z czerwonego wina, kurkumy z curry, likopenu z pomidorów, oraz przeciwutleniaczy z zielonej herbaty i takich stosowanych jako dodatki do kremów kosmetycznych. Badano siłę oddziaływania każdego przeciwutleniacza na mitochondria, odgrywające najważniejszą rolę w dostarczaniu energii komórkom skóry.
Naukowcy traktowali komórki skóry każdym z przeciwutleniaczy a następnie poddawali je działaniu promieniowania UVA równemu promieniowaniu na jakie narażona jest skóra w słoneczny letni dzień. Uszkodzenia komórek skóry oceniano na podstawie analizy uszkodzeń DNA w reakcji łańcuchowej polimerazy PCR. Tiron był w stanie zapewnić 100 % ochrony przed uszkodzeniami w mitochondrialnym DNA , w tym 100 % ochrony przed promieniowaniem UVA i 100 % ochrony przed stresem oksydacyjnym .
Inne przeciwutleniacze , które zostały porównane z Tironem nie zapewniły tego samego efektu . Resweratrol był w stanie chronić skórę przed 22 % UVA i stresu oksydacyjnego a kurkuma dała 8% ochrony przed promieniowaniem UVA i 16 % profilaktyki przed stresem oksydacyjnym . Kolejnym krokiem w rozwoju realnej ochrony przeciwsłonecznej na bazie substancji Tiron będą badania toksyczności.
Najlepszym wyjściem, byłoby znalezienie naturalnego składnika, który strukturą przypomina Tiron, a jest bezpieczny do stosowania jako dodatek do żywności lub kosmetyków – mówi Dr Anne Oyewole.
KOMENTARZE