20 lat minęło
Stan skóry o właściwej budowie kolagenowej w wieku 20 lat kojarzy się ze zdrowym wyglądem, blaskiem oraz gładkością i sprężystością. Nieustany proces zmian morfologicznych i strukturalnych rozpoczyna się już z chwilą przekroczenia tego wieku. Zmiany zachodzą w każdej warstwie skóry, która stopniowo szarzeje ze względu na spowolnioną odnowę komórkową w naskórku. Powierzchnia graniczna naskórek/skóra DEJ (połączenie termalno – epidermalne, ang. dermal – epidermal junction), staje się cieńsza i luźniejsza, traci jędrność i elastyczność. Również w tym okresie możemy zaobserwować ledwie widoczne zmarszczki i obwisanie skóry.
– Ważnym elementem w pielęgnacji młodej skóry jest jej ochrona przed szkodliwym działaniem światła dziennego, które może być przyczyną powstawania ogromnej liczby aktywnych biologicznie wolnych rodników – wyjaśnia Anna Bardel z Instytutu Farmaceutycznego w Warszawie. – Promieniowanie UV może również uszkadzać włókna kolagenowe i elastylowe, co staje się późniejszą przyczyną głębokich zmarszczek oraz szorstkiej i pogrubiałej skóry.
W pielęgnacji tak młodej skóry ważna jest codzienna ochrona przeciwsłoneczna, kremami z odpowiednio dobranym do pory roku wskaźnikiem SPF (ang. Sun Protection Factor ) oraz preparatami zawierającymi składniki zmniejszające liczbę komórek typu sunburn cell. Taką ochronę zewnętrzną skóry uzyskujemy dzięki filtrom fizycznym (zwane również filtrami mechanicznymi ) i chemicznym oraz związkom wychwytującym wolne rodniki, które powstają w skórze w momencie nadmiernej ekspozycji na światło. Istotna jest również dieta bogata w naturalne witaminy, antyutleniacze oraz oleje zwiększające skuteczność naturalnych mechanizmów ochrony komórek skóry przed utlenieniem.
- Jednym z często spotykanych problemów młodej skóry jest trądzik oraz towarzyszące mu zaskórniki powstające w obrębie ujścia mieszka włosowego. Trądzik jest charakterystyczny dla cery tłustej i mieszanej – tłumaczy Anna Bardel.
Preparaty przeznaczone do pielęgnacji tego typu skóry powinny zawierać fitosfingozynę, która poprzez działanie na receptory PPRAα* oraz PPARγ ** redukuje reakcje zapalne. Dodatkowo efektywnie hamuje rozwój bakterii, drożdżaków oraz drobnoustrojów tj.: Staphylococcus aureus, Micrococcus luteus, Propionibacterium acnes, Brevibacterium epidermidis, Candida albicans i Malassezia furfu.
KOMENTARZE