Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Zdrowa skóra w każdym wieku!
Atrakcyjny wygląd i piękna cera to marzenie wielu kobiet. Choć należy dbać o całe ciało, najwięcej uwagi poświęcamy twarzy. Sposoby jej oczyszczania i pielęgnacji powinny być uzależnione od wieku i rodzaju cery. Warto też pamiętać, że składniki naszej diety mogą mieć niewyobrażalny wpływ na jej kondycję.

20 lat minęło

Stan skóry o właściwej budowie kolagenowej w wieku 20 lat kojarzy się ze zdrowym wyglądem, blaskiem oraz gładkością i sprężystością. Nieustany proces  zmian morfologicznych i strukturalnych rozpoczyna się już z chwilą przekroczenia tego wieku. Zmiany zachodzą w każdej warstwie skóry, która stopniowo szarzeje ze względu na spowolnioną odnowę komórkową w naskórku. Powierzchnia graniczna naskórek/skóra DEJ (połączenie termalno – epidermalne, ang. dermal – epidermal junction), staje się cieńsza i luźniejsza, traci jędrność i elastyczność. Również  w tym okresie możemy zaobserwować ledwie widoczne zmarszczki  i obwisanie skóry. 

 – Ważnym elementem w pielęgnacji młodej skóry jest jej ochrona przed szkodliwym działaniem światła dziennego, które może być przyczyną powstawania ogromnej liczby aktywnych biologicznie wolnych rodników – wyjaśnia Anna Bardel z Instytutu Farmaceutycznego w Warszawie. – Promieniowanie UV może również uszkadzać włókna kolagenowe i elastylowe, co staje się późniejszą przyczyną głębokich zmarszczek oraz szorstkiej i pogrubiałej skóry.

W  pielęgnacji tak młodej skóry ważna jest codzienna ochrona przeciwsłoneczna, kremami z odpowiednio dobranym do pory roku  wskaźnikiem SPF (ang. Sun Protection Factor ) oraz preparatami zawierającymi składniki zmniejszające liczbę komórek typu sunburn cell. Taką ochronę zewnętrzną skóry uzyskujemy dzięki filtrom fizycznym (zwane również filtrami mechanicznymi ) i chemicznym oraz związkom wychwytującym wolne rodniki, które powstają w skórze w momencie nadmiernej ekspozycji na światło.   Istotna jest również dieta bogata w naturalne witaminy, antyutleniacze oraz oleje  zwiększające skuteczność naturalnych mechanizmów ochrony komórek skóry przed utlenieniem.

 - Jednym z często spotykanych problemów młodej  skóry jest trądzik oraz towarzyszące mu zaskórniki powstające w obrębie ujścia mieszka włosowego.  Trądzik jest charakterystyczny dla cery tłustej i mieszanej – tłumaczy Anna Bardel.

Preparaty przeznaczone do pielęgnacji tego typu skóry powinny zawierać fitosfingozynę, która poprzez działanie na receptory PPRAα*  oraz PPARγ ** redukuje reakcje zapalne. Dodatkowo efektywnie hamuje rozwój bakterii, drożdżaków oraz drobnoustrojów tj.: Staphylococcus aureus, Micrococcus luteus, Propionibacterium acnes, Brevibacterium epidermidis, Candida albicans i Malassezia furfu.

{page_break}

Cera po „trzydziestce”

W tym wieku większość kobiet zauważa pierwsze poważniejsze oznaki starzenia. Z biegiem lat skóra staje się  cieńsza i delikatniejsza, przez co jest bardziej podatna na powstawanie  zmarszczek mimicznych. Liczne wyniki badań potwierdzają spowolnioną odnowę komórkową  oraz postępującą redukcję kolagenu.

W domowej pielęgnacji  cery po 30. roku życia najważniejsza obok ochrony przed promieniowaniem UV staje się intensywna odbudowa kolagenu oraz rewitalizacja metabolizmu energetycznego komórek – zaznacza Anna Bardel. – Kobiety najczęściej sięgają po kremy z kreatyną i kwasem hialuronowym. Popularne  są również ekstrakty z alg, skuteczne w pobudzaniu do działania komórek macierzystych naskórka, a także odbudowie elastyczności skóry.

Innym problemem z jakim może się zmagać skóra trzydziestolatek są blizny potrądzikowe. W walce z nimi często proponowane  jest bardzo głębokie złuszczanie lub zabiegi laserowe. Obie metody są dobre, ale tylko przy wspomaganiu leczenia, ponieważ blizny potrądzikowe są najczęściej bliznami zanikowymi. Oznacza to tyle, że znajdują się poniżej normalnej grubości skóry. Dlatego najlepsze efekty w leczeniu blizn potrądzikowych uzyskuje się przy zastosowaniu terapii skojarzonej z wykorzystaniem różnych metod i środków, dostosowanej do indywidualnych potrzeb pacjenta.
{page_break}

Cera po „40”

Po czterdziestym roku życia oznaki upływającego czasu są już wyraźnie widoczne. Utrwalone zmarszczki mimiczne, bruzdy nosowo-wargowe, plamy pigmentacyjne, sucha skóra to tylko jedne z nielicznych symptomów przekroczenia kolejnego progu naszego życia.  Kobiety borykają się również z dalszą utratą jędrności i elastyczności skóry spowodowaną postępującą utratą kolagenu.

- Intensywna pielęgnacja skóry staje się niezbędna.   Starzenie się skóry można kontrolować za pomocą skutecznych i właściwie dobranych składników aktywnych – twierdzi Anna Bardel. – Ważnym procesem w redukcji głębokości zmarszczek jest pobudzanie syntezy najpotrzebniejszych składników białkowych  EMC *** poprzez działanie tetrapeptydów.

Zaletą stosowania tetrapeptydów  jest wzrost syntezy kolagenu, kwasu hialuronowego oraz fibronektyny, co  wyraźnie wpływa na optyczne zmniejszenie zmarszczek każdego rodzaju oraz zmniejsza szorstkość skóry. Starzenie skóry można również kontrolować dbając o prawidłowy poziom nawilżenia i wzmocnienia bariery skóry, poprzez stosowanie kremów z mieszaniną kwasów tłuszczowych, cholesterolu oraz ceramidów tworzących tzw. lipidowy cement stanowiący doskonałą ochronę przed nadmierną utratą wilgoci oraz zabezpieczającą przez zanieczyszczeniami zewnętrznymi i promieniowaniem UV.

{page_break}

Pół wieku za nami

Skórę po pięćdziesiątym roku życia dotyka wiele problemów m.in.: spowolniona odnowa komórkowa, bardzo sucha i mało elastyczna skóra, głębokie bruzdy i zmarszczki mimiczne, bardziej widoczne pory oraz nasilona hiperpigmentacja i pierwsze plamy wątrobowe.

–  Bezpiecznym sposobem spowalniania procesu pigmentacji oraz ujednolicenia kolorytu skóry jest stosowanie preparatów zawierających pochodne ketalicydyny, które w łagodny sposób zmniejszą widoczność związanych z wiekiem plam starczych oraz rozjaśnia skórę, nadając jej blasku i młodszego wyglądu – wyjaśnia Anna Bardel.

Warto również podjąć walkę z problemem suchej skóry poprzez zwiększenie dla cery dostępności ekstraktów „odżywczych”. Efektem tego zabiegu jest pobudzenie mikrokrążenia oraz przywrócenie syntezy sebum przez skórę, zatrzymaną po okresie menopauzy. Działanie odżywcze wykazują trójterpeny oraz wiele kwasów, w tym wspomniany wyżej kwas hialuronowy, a także arjunowy oraz asjatowy. Ważna jest również poprawna komunikacja pomiędzy komórkami poszczególnych warstw skóry, porządkująca strukturę skóry i jej właściwą gęstość, a także  zapewniająca odpowiedni kontur twarzy przeciwdziałając „sile grawitacji”. Specjaliści przypisują to działanie krótkołańcuchowym ceramidom (INCI: Caprooyl Phytosphingosine).

60 +

Czasu nie da się cofnąć podobnie jak oznak starzenia. Skóra po sześćdziesiątce naznaczona jest głębokimi zmarszczkami i bruzdami  -  odzwierciedleniem doświadczenia życiowego. Oczywiście, medycyna estetyczna proponuje wiele nieinwazyjnych metod odmłodzenia skóry, jednakże możemy wyglądać dobrze bez ich pomocy. W tym  wieku najważniejszym czynnikiem jest odpowiednie nawilżenie skóry oraz sprawnie działająca bariera skórna.  Skóra jest słabiej ukrwiona przez co staje się wiotka i szara. Do jej pielęgnacji  w tym wieku zalecane są preparaty dotleniające oraz preparaty z kompleksem witamin A, E i C. Warto też sięgać po kosmetyki z olejami  silnie natłuszczającymi, dbającymi o płaszcz lipidowy. Charakterystyczne dla skóry w tym wieku są również zmiany rozrostowe, w tym włókniaki i brodawki, które są przyczyną nadmiernej ekspozycji promieniowania UV. Zmiany te potwierdzają konieczność stosowanie preparatów z odpowiednio dobranym filtrem UV w każdym wieku.

 

 

 

PPRAα* receptory aktywowane przez peroksysomy α

PPARγ ** receptory aktywowane przez peroksysomy γ

EMC*** (ang.extracellular matrix) macierz pozakomówkowa

KOMENTARZE
news

<Lipiec 2025>

pnwtśrczptsbnd
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
Newsletter