Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Zastosowanie ektoiny w chemii kosmetycznej, kosmetologii oraz farmacji
Zastosowanie ektoiny w chemii kosmetycznej, kosmetologii oraz farmacji

Ektoina to substancja, którą wytwarza wiele szczepów bakterii. Sprawdza się w farmacji i ma coraz szersze zastosowanie w kosmetologii. Wykazuje pozytywne działanie na skórę, a najważniejszą jej zaletą jest to, że do tej pory nie zanotowano jej skutków ubocznych.

 

 

 

 

 

Ektoina to substancja, która została po raz pierwszy przedstawiona w 1985 r. Jest to aminokwas produkowany przez mikroorganizmy, które nazywane są ekstermofilami. Ekstremofile lubują się w ekstremach, a konkretnie – bytują w ekstremalnych warunkach środowiskowych. To gatunki, które potrafią przetrwać ekspozycję na bardzo niesprzyjające czynniki, takie jak: wysokie zasolenie, wysokie temperatury, niewielkie zawartości wody czy brak dostępu do promieniowania UV lub nawet jego nadmiar.

Ektoina w chemii kosmetycznej

Ektoina wykazuje właściwości kosmotropowe – oznacza to zdolność wiązania cząsteczek wody w tzw. kompleksy. Natomiast w wyniku obecności w jej cząsteczce atomów azotu oraz grupy karboksylowej następuje tzw. przegrupowanie elektronów i dochodzi do tworzenia biegunów, które naładowane są dodatnio i ujemnie. Jest to równoznaczne z tym, że cząsteczki ektoiny wiążą silnymi wiązaniami wodorowymi cząsteczki polarne, a także fragmenty apolarne.

Ektoina w farmacji

Ektoina to związek, który wykorzystuje się w przemyśle farmaceutycznym do produkcji leków zwalczających reakcje alergiczne. Z powodzeniem stosowana jest w preparatach, takich jak: krople do oczu, aerozole do nosa lub roztwory do inhalacji. Jej właściwości wykorzystywane są w walce ze wszelkimi alergiami. Może być również używana w preparatach medycznych, a także przez kobiety w ciąży oraz dzieci od 1. miesiąca życia. Składnik ten sprawdza się w kremach pielęgnacyjnych, balsamach do ciała i żelach do mycia, których zadaniem jest poprawa funkcji barierowych płaszcza hydrolipidowego naskórka.

Ektoina w kosmetologii

Ektoina, jako naturalna substancja ochronna, coraz częściej jest stosowana w przemyśle kosmetycznym. Obecnie jest ona dodawana do preparatów chroniących przed słońcem, pielęgnacyjnych przeznaczonych przede wszystkim dla skóry wrażliwej oraz przeciwstarzeniowych. Najważniejszą właściwością ektoiny jest wysoka zdolność wiązania wody, dzięki czemu działa nawilżająco. Potwierdzone badaniami zostały również działania: przeciwzapalne, przeciwalergiczne oraz przeciwświądowe, stąd zastosowanie w pielęgnacji atopowego zapalenia skóry (AZS). Ektoina stosowana jest w preparatach przeciwstarzeniowych ze względu na to, że jest antyoksydantem. Chroni przed reaktywnymi formami tlenu (ROS), dodatkowo często można ją znaleźć w składach produktów ochronnych przed słońcem. Ektoina, antyoksydant, zapobiega uszkodzeniom komórek skóry na poziomie molekularnym. Stwierdzono, że ektoina hamuje uwalnianie reaktywnych form tlenu w komórkach ludzkich fibroblastów skórnych pod wpływem nadtlenku wodoru. Dodatkowo wspomaga procesy naprawcze skóry wywołane promieniowaniem UVA i UVB. Ektoina aktywuje do pracy układ odpornościowy. Znajduje ponadto zastosowanie w preparatach chroniących skórę podczas leczenia onkologicznego. Działa prewencyjnie przeciwko fotostarzeniu. Jest nietoksyczna i dobrze tolerowana, dlatego doskonale sprawdza się w pielęgnacji wrażliwej skóry i w przypadku dermatoz, takich jak AZS.

Źródła

Halina Zaporowska, Rafał Szymanowski, Katedra Biologii Komórki, Instytut Ochrony Środowiska, Wydział Biotechnologii i Nauk o Środowisku, Katolicki Uniwersytet Lubelski w Lublinie

Fot. https://pixabay.com/pl/illustrations/kobieta-pi%C4%99kno-ochrona-sk%C3%B3ry-spa-6770101/

KOMENTARZE
Newsletter