Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Zastosowanie ekstraktów z kwiatów w kosmetyce
Zastosowanie ekstraktów z kwiatów w kosmetyce

Kwiaty, oprócz tego, iż cieszą nasze oko pięknym wyglądem, to posiadają też wiele cennych składników. Ekstrakty z chabra bławatka, białej lilii, malwy oraz fiołka trójbarwnego ze względu na korzystny wpływ na naszą skórę zawartych w nich substancji są wykorzystywane w kosmetologii. Ponadto, biała lilia dzięki cudownemu zapachowi jest stosowana w aromaterapii oraz przemyśle perfumeryjnym. Być może w przyszłości zostaną odkryte unikalne substancje w kwiatach, które będą lekiem na ciężkie schorzenia skórne, z którymi boryka się wiele osób na całym świecie.

 

Chaber bławatek posiada ładny, niebieski kolor, który zawdzięcza pigmentowi o właściwościach przeciwutleniających. Kwiat ten jest bogaty we flawonoidy, antocyjany i polifenole. Ekstrakt z jego płatków wykorzystuje się często w recepturach kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji skóry i włosów. Hydrolaty z bławatka posiadają właściwości przeciwbakteryjne, w związku z czym dedykowane są do cer trądzikowych i łojotokowych. Dodatkowo zmniejsza on cienie i obrzęki pod oczami. Wykorzystanie go w toniku sprawia, iż poprawia on koloryt cery, łagodzi istniejące stany zapalne, a także podrażnienia. Ekstrakt z chabra wzmacnia naczynka włosowate oraz przeciwdziała zaczerwienieniom, dlatego znajduje on często zastosowanie w preparatach do cery naczynkowej. Idealnie sprawdza się w kosmetykach mających za zadanie ukryć oznaki zmęczenia skóry, bowiem posiada właściwości odświeżające, wygładzające oraz nawilżające. Może być stosowany do każdego rodzaju cery: wrażliwej, zmęczonej, podrażnionej i suchej.

Biała lilia znana jest z urzekającego zapachu, który jest wykorzystywany w aromaterapii dla zapewnienia błogiego relaksu. Jednak to nie jedyna jej zaleta. W recepturze kosmetycznej może pełnić wiele funkcji: substancji aktywnej, wybielającej, przeciwzapalnej i odżywczej. Ponadto, dzięki obecności polisacharydów, ekstrakt z lilii posiada właściwości nawilżające oraz zmiękczające. Może stanowić surowiec receptur stosowanych w pielęgnacji cer suchych, podrażnionych, a także wrażliwych. Preparaty z tym kwiatem sprawiają, iż nierówny koloryt skóry zostaje wyrównany, a ona jednocześnie nabiera blasku.

Malwa, zwana także prawoślazem, jest rośliną o ślicznych, różowych, kielichowatych kwiatach. Bogata jest we flawonoidy, garbniki, fenolokwasy, antocyjany, witaminy oraz tainy. Obecność wspomnianych licznych substancji sprawia, iż ekstrakt z prawoślazu wykazuje działanie ochronne, łagodzące oraz wzmacniające skórę. Malwa, tak samo jak wspomniane wcześniej ekstrakty z chabra i białej lilii, przyczynia się do poprawy kolorytu cery. Prawoślaz hamuje starzenie się skóry, a także pojawianie się zmarszczek. Napar z tych kwiatów już od czasów starożytnych stosowany był jako okład na zmęczone oczy. Ekstrakt z malwy świetnie spisuje się w kosmetykach do pielęgnacji włosów, zapewniając im nawilżenie i poprawę kondycji. Dzięki pozostawieniu na włosach ochronnej warstwy przyczynia się do ich wygładzenia.

Fiołek trójbarwny zawiera w swym składzie cenne substancje, tj.: sole mineralne, garbniki, kwas salicylowy, witaminę C, kwasy organiczne, karotenoidy, salicylan metylu. Zawartość wspomnianych substancji sprawia, iż roślina ta jest ceniona w kosmetyce. Wykazuje właściwości przeciwzapalne oraz oczyszczające, co sprawia, iż świetnie sprawdza się w pielęgnacji cery trądzikowej. Fiołka używa się również w preparatach dedykowanych do cery wrażliwej i naczynkowej, gdyż wzmacnia naczynka krwionośne. Ekstrakt z tego kwiatu wykazuje korzystne działanie w schorzeniach skórnych, takich jak egzema, liszaj oraz łojotok. Dodatkowo łagodzi zmiany skórne oraz działa ściągająco. Często stosuje się napary z fiołka do przemywania cery trądzikowej. Obecne w składzie salicylany zmniejszają podrażnienia.

Źródła

Fot. https://pl.freepik.com/darmowe-zdjecie/piekna-mloda-kobieta-trzyma-biala-lilie-na-twarzy-na-bialym-tle_10872301.htm#page=1&query=bia%C5%82a%20lilia&position=15

KOMENTARZE
news

<Wrzesień 2021>

pnwtśrczptsbnd
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
Newsletter