Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Zagęstniki do żeli do dezynfekcji skóry – przegląd
Zagęstniki do żeli do dezynfekcji skóry – przegląd

Preparaty do dezynfekcji to ostatnio popularna grupa produktów w przemyśle kosmetycznym. Muszą zawierać one minimum 60% czystego alkoholu, aby faktycznie wykazywały działanie przeciwdrobnoustrojowe. Wśród tego typu preparatów bardzo znane są żele. Jak się jednak okazuje, dobór odpowiednich substancji i technologii produkcji warunkuje odpowiednią gęstość, lepkość i klarowność żeli. Aby uzyskać pożądany efekt, należy użyć odpowiedniego zagęstnika w odpowiednich warunkach. Przegląd często stosowanych zagęstników do tego typu układów znajduje się poniżej.  

 

Acrylates Cropolymer

Jest to składnik płynny zagęszczający układy wodne. Tworzy klarowne żele powyżej pH równego 6,5. Stabilizuje zawiesiny oraz zawiesza cząstki stałe. Może też zatem ułatwiać wprowadzanie pigmentów. Jest łatwy w użyciu, skuteczny jest także w procesach na zimno. Stosowany w stężeniu od 5 do 30%. Aby stworzyć prosty żel o działaniu antybakteryjnym, wystarczy oprzeć się recepturze: woda 26,5%, Acrylates Copolymer 7,5%, gliceryna 5%, alkohol etylowy 60%. Wodę z kopolimerem akrylowym należy wcześniej wymieszać. Następnie dodać glicerynę, a później powoli dodawać alkohol etylowy. Powolne dodawanie składników zapobiega późniejszemu wytrącaniu i krystalizacji składników. Układ należy doprowadzić do odpowiedniego pH. Składnik ten zagęszcza układy z obecnością do 80% alkoholu etylowego. Dodanie glikolu propylenowego pozwala na poprawę odczuć sensorycznych w trakcie aplikacji. Jest dobrze tolerowany z elektrolitami. Wykazuje wysoką kompatybilność z tlenkiem tytanu, żelaza, miką.

 

Polyacrylate Crosspolymer

Pozwala na stworzenie klarownego żelu z zawartością 70-80% alkoholu. Oprócz właściwości zagęszczających wykazuje też właściwości kondycjonujące. Pozostawia skórę miękką i aksamitną w dotyku. Zagęstnik jest kompatybilny z rozpuszczalnikami organicznymi takimi jak etanol, aceton, izopropanol. Pozwala na tworzenie przezroczystych żeli wodno-alkoholowych z zawartością alkoholu do 70%. Może być stosowany w procesach na gorąco oraz na zimno. Można go wprowadzać bezpośrednio do fazy olejowej lub przez wstępne dyspergowanie w bezwodnych poliolach. Należy użyć odpowiedniego homogenizatora lub mieszalnika, który poradzi sobie z uzyskaną wysoką lepkością. Otrzymanie żelu z dużą zawartością etanolu pozwala na rozpuszczenie wielu składników aktywnych. W trakcie produkcji należy też uważać na to, aby nie wytworzyły się pęcherzyki powietrza. Stabilizuje też emulsje o/w.

 

Carbomer

Jest to powszechnie znany w przemyśle kosmetycznym preparat zagęszczający i żelujący. Tworzy przezroczyste żele, a najlepszy zakres lepkości osiąga przy wartościach pH 5-9. Tworzy stabilne żele, które mogą być przechowywane w różnych temperaturach. Przy niskich stężenia użycia carbomeru mogą powstawać gęste żele. Jest kompatybilny z większością surowców kosmetycznych. Nie wykazuje właściwości drażniących, alergizujących, a ze względu na jego szeroką dostępność, został dogłębnie przebadany pod kątem bezpieczeństwa toksykologicznego. Dyspersję przy jego użyciu wykonuje się poprzez wymieszanie go z wodą i pozostawienie na noc bez mieszania, przy użyciu mniej intensywnego mieszania przez 4 godziny lub też przy użyciu bardzo intensywnego mieszania przez kilka minut.

 

Hydroksypropyl Guar

Jest to forma zmodyfikowanej gumy guar. Pozwala na tworzenie niewidocznego filmu w produktach żelowych. Wytrzymuje obecność do 75% etanolu i do 65% izopropanolu. Jest stabilny w szerokim zakresie pH. Jego zaletą jest to, że szybko ulega uwodnieniu. Nie trzeba zostawiać mieszaniny alkoholu, wody i omawianego zagęstnika na noc do zagęszczenia. Wystarczy dodać zagęstnik do mieszaniny alkoholu z wodą i mieszać. Do takiego układu bez problemu można dodać substancje kondycjonujące, przez co można stworzyć żel, który będzie działał przeciwdrobnoustrojowo oraz pielęgnacyjnie. Ważne jest też to, aby w trakcie produkcji doprowadzić do pH w zakresie 5-7 przy użyciu kwasu cytrynowego.

Generalnie gama zagęstników jest dość szeroka. Ze względu na warunki produkcyjne i efekt, jaki chce się uzyskać, można wybrać odpowiedni do danej formulacji. Niestety wszystkie zagęstniki żeli na bazie alkoholu są otrzymywane syntetycznie.

KOMENTARZE
news

<Lipiec 2020>

pnwtśrczptsbnd
29
30
NutraFood Poland
2020-06-30 do 2020-07-02
Oznaczanie probówek PCR
2020-06-30 do 2020-06-30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
Newsletter