Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Zabiegi eksfoliacji kwasami AHA i PHA
05.06.2013

Rozwój technologii na przełomie ostatnich lat pozwolił na znaczne rozszerzenie puli zabiegów kosmetyki estetycznej. Jedną z najnowszych propozycji na rynku stały się zabiegi eksfoliacji kwasami migdałowym i polihydroksykwasach (glukonolaktonie i kwasie laktobionowym). Pozwalają one na nieinwazyjne opóźnianie procesu starzenia się skóry oraz wzmacniają i napinają tkanki dzięki czemu skóra staję się bardziej odporna i mniej wrażliwa na promieniowanie UV.

Koszt takiego zabiegu waha się w granicach 100-300 zł, a przeznaczony jest do pielęgnacji każdego rodzaju skóry twarzy i ciała. Z powodzeniem mogą korzystać z zabiegu osoby opalające się na słońcu i w solarium, z problemem słabego i umiarkowanego trądziku pospolitego, z tendencją do przebarwień, jak również nietolerujące innych zabiegów z użyciem kwasów. Może on być wykonywany przez cały rok, również w okresie letnim, bez ryzyka uwrażliwienia skóry na promieniowanie słoneczne i wystąpienia przebarwień u osób z wysokim fototypem. Częstotliwość kuracji to średnio 6-8 zabiegów, a minimalny odstęp między zabiegami powinien wynosić minimum 7 dni.

W skład preparatów do zabiegu wchodzą:

  • żel przygotowujący do zabiegów eksfoliacji;
  • 40% Kwas migdałowy + AHA + Kwas laktobionowy, pH 1,6;
  • neutralizator;
  • odżywczo-regenerująca maska po eksfoliacji;
  • odmładzajaco-regenerująca maska po eksfoliacji.

 

Główną substancją aktywną, na której bazuje całą terapia, jest kwas migdałowy. Specyficzna struktura cząsteczki zapewnia łagodną i bezpieczną eksfoliację, która aktywuje podziały w żywych warstwach naskórka. Zwiększa to spoistość jego głębszych warstw. Kwas migdałowy należy do grupy kwasów owocowych, pozyskiwany jest w procesie hydrolizy ekstraktu z gorzkich migdałów. Posiada własności antybakteryjne, zapewniając optymalną pielęgnację skóry tłustej i trądzikowej. Rozjaśnia przebarwienia, dając jednolity koloryt skóry. Pobudza również wzrost syntezy kolagenu i elastyny w skórze poprawiając jej elastyczność. Zabiegi złuszczania kwasem migdałowym mają bardzo szerokie zastosowanie, ponieważ mogą być wykonywane praktycznie u każdego pacjenta – zwłaszcza w przypadku cer problematycznych. Kwas ten jest dobrze tolerowany i nie powoduje rumienia, a tylko nieznaczne pieczenie w trakcie trwania zabiegu.

Zawarta w kwasie migdałowym amigdalina odmładza, uelastycznia, wygładza i ujędrnia skórę. Dodatkowo ujednolica koloryt skóry oraz rozjaśnia przebarwienia. Związek ten wykazuje również działanie bakteriostatyczne. Może być pomocny w leczeniu trądziku i stanów zapalnych skóry, ponieważ redukuje on i reguluje wydzielanie sebum. Wpływa także na upłycenie drobnych zmarszczek i wykazuje działanie keratolityczne.

Zabieg ten jest również wykonywany z zastosowaniem kwasu glikolowego. Kwas ten pozyskuje się z soku trzciny cukrowej. Pomaga on złuszczyć warstwę rogową naskórka zwiększając jędrność i elastyczność skóry poprzez znaczący wpływ na procesy syntezy kolagenu i elastyny. Poprzez zwiększenie przepuszczalności naskórka, wspomaga również proces penetracji czynników depigmentacyjnych oraz witamin, używanych dodatkowo do odżywienia skóry podczas takich zabiegów.

 

Dagmara Sosińska

KOMENTARZE
Newsletter