Skuteczne działania zapobiegawcze wymagają więc wiedzy nie tylko o poziomie występujących zanieczyszczeń mikrobiologicznych, ale również o ich charakterze. Najlepiej, aby badanie próbki kończyło się izolacją ewentualnie występujących drobnoustrojów i ich dokładną identyfikacją. Uzyskany z próbek szczep może służyć do wielu działań zapobiegających jego ponownemu pojawianiu się w procesie produkcji. Własny izolat można włączyć również do oceny skuteczności ochrony przeciwdrobnoustrojowej produktu czy oceny skuteczności procesu mycia.
Przechowywanie izolatów do ich późniejszego wykorzystania w wyżej wymienionych procesach powinno być prowadzone w warunkach zapewniających czystość, stałość cech genetycznych, fizjologicznych i morfologicznych oraz zdolność do wzrostu i namnażania. Najskuteczniejszą techniką utrwalania mikroorganizmów jest liofilizacja. Technika ta pozwala na przygotowanie bardzo trwałego preparatu mikroorganizmów o niezmienionych cechach i co ważne, łatwego do ożywienia.
Zarówno izolacja drobnoustrojów, jak i ich identyfikacja oraz liofilizacja wymaga dobrze wyposażonego laboratorium i doświadczonego personelu. Przechowywanie preparatów również stwarza wiele wyzwań, takich jak zapewnienie: stałych warunków przechowywania, czystości i tożsamości izolatów czy bezpiecznego dostępu do kolekcji. Z tego względu optymalnym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług godnego zaufania laboratorium o dużym doświadczeniu i wysokiej specjalizacji.
Nasze laboratorium poprowadzi:
• izolację drobnoustrojów z dostarczonych próbek,
• identyfikację izolatów nowoczesnymi metodami,
• liofilizację izolatów,
• przechowywanie liofilizatów w bezpiecznych warunkach, gwarantujących zachowanie tożsamości i poufności,
• na życzenie klienta włączanie szczepu do badań np. skuteczności ochrony przeciwdrobnoustrojowej produktu.
dr Piotr Nowaczyk
KOMENTARZE