Dr. Cornelia Schurch z Mibelle AG Cosmetics – szwajcarskiej firmy produkujacej kosmetyki, mówiła na temat możliwości produkcji komórek roślinnych na dużą skalę w celu wykorzystania ich w kosmetologii. „ Roślinne kultury tkankowe nie są jeszcze powszechnie stosowane w kosmetologii, ale mogą umożliwić rozwiązanie kluczowych problemów podczas produkcji kosmetyków” -powiedziała Schurch. Następnie omówiła projekt realizowany przez Mibelle AG Cosmetics we współpracy z University of Wadenswil, który został przeniesiony z laboratorium na skale produkcyjną. Schurch przedstawiła zastosowanie wysokociśnieniowej homogenizacji, która umożliwia rozkład komórek roślinnych i uwolnienie pożądanych składników, które są jednocześnie „pakowane” przez plynne nanoczasteczki.
Istotą roślinnych kultur tkankowych jest wzrost komórek w warunkach laboratoryjnych, co umożliwia uzyskanie wysokiej jakości produktów o określonym standardzie. Zaleta kultur komórkowych jest także brak ograniczeń związanych z sezonowością zbiorów. Czynnik ten nabiera znaczenia dla firm, ponieważ obecnie możemy zaobserwować ogromne zainteresowanie surowcami kosmetycznymi uzyskiwanymi z naturalnych źródeł. Ponadto, jedynie bardzo mała część całej rośliny jest niezbędna do rozwoju kultury komórkowej, co jest niewątpliwą zaletą w przypadku zagrożonych gatunków. Jest to szczególnie istotne, ponieważ coraz większa liczba firm interesuje się egzotycznymi źródłami składników aktywnych, takich jak rośliny z Amazonii i Afryki, co może zagrażać przetrwaniu tych roślin.
Kolejna zaleta kultur komórek jest fakt, iż mogą one być poddawane różnym manipulacjom jak np. naświetlanie UV lub traktowanie toksycznymi substancjami w celu zwiększenia produkcji pożądanego produktu. Co więcej, producenci mogą selekcjonować najbardziej produktywne linie komórkowe i modyfikować ich własności genetyczne w celu zwiększenia produkcji.
Tematyka roślinnych kultur tkankowych wykorzystywanych w kosmetologii została również poruszona przez hiszpańskich, rosyjskich i polskich naukowców podczas odbywającego się w dniach 7-12 września III Kongresu Biotechnologicznego w Poznaniu.
Źródło: cosmeticsdesign-europe.com
KOMENTARZE