Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Wpływ Lactobacillus reuteri na mikrobiom skóry
Wpływ Lactobacillus reuteri na mikrobiom skóry

Nasza skóra każdego dnia jest kolonizowana przez nowe bakterie. Między obecnym mikrobiomem a nowymi bakteriami dochodzi do różnorodnych interakcji, które zaburzają ich naturalny stan. Mikrobiom obecny na naszej skórze wciąż jest niewystarczająco poznany. Poznanie wpływu bakterii na skórę cieszy się dużym zainteresowaniem naukowców, a także producentów kosmetycznych, którzy chcieliby stworzyć kosmetyki z probiotykami, które będą wpływać korzystnie na naszą skórę. Poznanie mikrobiomu skóry oraz długotrwałego wpływu na skórę kosmetyków z probiotykami u osób zmagających się z różnymi dolegliwościami skórnymi byłoby wielkim sukcesem.

Niedawno w „Microorganism” opublikowano wyniki badania, w którym oceniono, jaki wpływ na mikrobiom skóry ma probiotyk Lactobacillus reuteri. W badaniu użyto Lactobacillus reuteri DSM 17938, którego każdego dnia przez trzy tygodnie nakładano na przedramię. Naukowcy zbadali jego wpływ na rodzimą społeczność bakterii skóry, analizując metodą końcowego polimorfizmu długości fragmentów restrykcyjnych (T-RFLP). Uzyskane wyniki dowodzą, że Lactobacillus reuteri DSM 17938 wpływał na mikrobiom skóry, chociaż zjawisko to było przejściowe, czyli zaobserwowano zjawisko sprężystości. Zjawisko to polegało na nietrwałej zmianie mikrobiomu skóry i po pewnym czasie – powrocie do poprzedniego stanu.

Autorzy sugerują, iż początkowa inokulacja mogła spowodować silną, bezpośrednią konkurencję między drobnoustrojami, doprowadzając do zaburzenia naturalnego mikrobiomu skóry. Inokulacja mogła też mieć skutki pośrednie, gdyż Lactobacillus reuteri DSM 17938 nie zdążył się „zadomowić”. Po pierwszych dwóch tygodniach stosowania szczepu bakteryjnego Lactobacillus reuteri DSM 17938 jego kolonizacja drastycznie spadła. Według autorów badania, ich wstępne wyniki wskazują, że sukces probiotyków i ich potencjalne korzyści zdrowotne dla skóry tkwią w interakcjach zastosowanego probiotyku z wrodzoną mikrobiotą ludzką, a niekoniecznie w ustalaniu ich kolonizacji.

KOMENTARZE
Newsletter