Pierwszy etap doświadczenia przeprowadzono stosując roztwory wodne, zawierające czynne formy utleniacza w farbie do włosów takich jak: wodorotlenek amonowy i nadtlenek wodoru. Doświadczenie przeprowadzono przy pH 10. Doświadczenie przeprowadzono z dodatkiem miedzi i wapnia.
Do drugiego etapu doświadczenia wykorzystano włosy z różnymi stężeniami miedzi, jednak zbliżonymi do tych występujących podczas farbowania włosów.
W obu etapach doświadczenia jony miedzi wykazały zdolność do tworzenia się rodników hydroksylowych oraz uczestniczyły w katalizowaniu procesów rozkładu nadtlenku wodoru.
Zdolność chelatów takich jak: EDTA i EDDS wykazały zdolność do hamowania przepływu rodników hydroksylowych utworzonych w układach mieszanin w obecności jonów miedzi. Potwierdzono to w badaniach włosa.
Wyniki te zostały potwierdzone wykorzystując specjalny model do ukazania znaczenia chelatów i ich zdolności specyficznego wiązania rodników powstających podczas farbowania włosów.
Tworzenie rodników hydroksylowych w farbowaniu włosów powoduję uszkodzenia struktury włosa, co jest mierzone poprzez utratę białka w włosie. EDDS wykazało znaczne zmniejszenie uszkodzenia naskórka oraz struktury włosa przez hamowanie tworzenia się rodników hydroksylowych w układach z rzeczywistymi stężeniami wapnia i miedzi.
Opracowała: mgr inż. Dominika Andrys
Źródło: K. R. Naqvi, J. M. Marsh, S. Godfrey, M. G. Davis, M. J. Flagler, J. Hao, V. Chechik. “International Journal of Cosmetic Science”, Volume 35, Issue 1, pages 41–49, February 2013.
KOMENTARZE