Najnowsze badania opublikowane w czasopiśmie American Ceramic Society wykazały, że kompozycja szkła borowego może być stosowana do tworzenia włókien szklanych , które będą naśladowały strukturę fibryny. Włókna te będą przyspieszać goje się ran.
Pierwsza fazą gojenia ran jest hemostaza. Skrzep, który powstaje w wyniku hemostazy, przede wszystkim składa się z siatki fibryny i osadzonych w niej płytek krwi. Znaczenie utworzenia skrzepu jest bardzo istotne. Proces ten zapobiega dalszej utracie płynów i elektrolitów z rany i ogranicza zanieczyszczenia pochodzące ze środowiska zewnętrznego. Fibryna jest materiałem w tymczasowym matrix rany do, którego migrują fibroblasty i inne komórki, gdy tylko proces gojenia zostaje zapoczątkowany.
Materiały wykorzystujące bioszkło nie są zupełną nowością w dziedzinie medycyny, ale do tej pory wykorzystywane były materiały utworzone z kompozycji na bazie krzemionki. Materiały tego typu wykorzystywane były do przyspieszenia regeneracji np. : tkanki kości.
Ostanie obserwacje Dr Steve’a Jung’a oraz Profesora Delbert’a Day’a ( naukowcy z Missouri University of Science and Technology) pochodzące z badań in vitro, wskazują , że bioaktywne kompozycje szklane zawierające bor, reagują szybciej z płynami ustrojowymi niż kompozycje krzemianowe.
Naukowcy odkryli również, że bioszkło zawierające boran litu ,wykazało aktywność skierowaną przeciwko bakteriom takim jak E. coli, salmonella oraz gronkowcom. . Ponadto, materiały te są bogate w wapń, pierwiastek ten jest kluczowy dla prawidłowo przebiegającego procesu gojenia.
Ponadto biowłókna szkła- ich skład, oraz struktura, mogą naśladować mikrostruktury fibryny, wytwarza się w ten sposób „ pułapka” dla płytek krwi . Płytki krwi zatrzymane w środowisku rany pozwalają na tworzenie „pokrycia” ran- w ten sposób włókna szklane przyspieszają proces regeneracji.
red. Marta Kłopotowska
KOMENTARZE