Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Weź sprawy w swoje ręce, daj drugie życie butelce – recykling opakowań kosmetycznych
Musimy sobie uświadomić, jak ważną sprawą w dzisiejszych czasach jest ochrona środowiska. Akcje proekologiczne czy filmy propagujące ochronę środowiska nie są żadną nowością. Od dawna wiadomo, że to, w jaki sposób dziś podejdziemy do ochrony środowiska, będzie miało wpływ na życie przyszłych pokoleń. Drobne gesty mają moc zmieniania świata. Jeśli dziś Ty zaczniesz używać recyklingowanych opakowań, zaczniesz propagować to w Internecie, być może konkurencja również zacznie tak czynić, by nie być w tyle.

 

Najczęściej używanym polimerem na świecie jest politereftalan etylenu (PET). Ma szerokie zastosowanie w produktach codziennego użytku, a najczęściej jest stosowany do produkcji plastikowych butelek. Wiadomo, że do powstania plastiku potrzebna jest ropa naftowa, zaś do jej wydobycia zużywamy wodę, a także powodujemy emisję gazów cieplarnianych. Możemy oszczędzić nasze zasoby naturalne poprzez recykling np. butelek wykonanych z PET, bo do powstania rPET nie potrzebujemy już ropy naftowej i innych surowców.

PET jest termoplastycznym tworzywem, które poddaje się recyklingowi materiałowemu, jak również surowcowemu. Podczas recyklingu materiałowego odzyskane tworzywo PET jest rozdrabniane do regranulatu, które staje się surowcem gotowym do ponownego użycia. W procesie recyklingu surowcowego materiał PET zostaje rozłożony do związków niskocząsteczkowych. Stosowany jest w przypadku materiałów zanieczyszczonych. 

W ostatnich latach nadmiar butelek spowodował negatywne oddziaływanie na środowisko, w związku z czym recykling opakowań jest konieczny, by spróbować przywrócić równowagę w ekosystemie.

Nie tylko duże koncerny zaczynają używać recyklingowanych opakowań do produkcji swych kosmetyków, ale także małe manufaktury kosmetyczne wprowadzają do swego asortymentu takie opakowania. Wiele z nich nie jest jeszcze do końca przekonana, że ich działalność będzie miała wpływ na środowisko naszego globu, jednak takie myślenie jest błędne, ponieważ w efekcie skali – tak mogą myśleć tysiące mikroprzedsiębiorstw.

Niedawno swoją działalność zaczęła firma HelloECO, która produkuje kosmetyki naturalne i która już wkrótce wypuści w obieg kosmetyki w opakowaniach recyklingowanych, tzw. rPET. Oprócz dawania drugiego życia opakowaniom ideą tej firmy jest propagowanie ochrony środowiska poprzez edukację od najmłodszych lat. Firma daje dobry przykład, że nie trzeba być wielkim przedsiębiorstwem, by dbać o środowisko i mieć na nie wpływ.

To, że kupujemy oczami nie ulega wątpliwości. Na szczęście coraz więcej osób zwraca uwagę na to, z czego wykonane jest opakowanie produktu kosmetycznego, a nie tylko na jego estetyczny wygląd. Dzięki temu coraz więcej producentów zaczyna zwracać uwagę, czy ich opakowania ulegają rozkładowi. Przeprowadzone ankiety na rynku kosmetycznym potwierdzają, iż większość kupujących chętniej wybiera produkty, wiedząc, że są wyprodukowane z surowców pozyskanych zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, który pozwala zaspokoić bieżące potrzeby bez obawy, że potrzeby przyszłych pokoleń nie zostaną zaspokojone.

Znana każdemu firma Avon Operations Polska postanowiła policzyć, ile może zaoszczędzić zasobów naturalnych, jeśli zacznie używać recyklingowanych opakowań. W ciągu całego roku udało im się zaoszczędzić 8648 ton surowców pierwotnych. Oprócz surowców ograniczyli emisję gazów cieplarnianych o 1643 tony, co w przeliczeniu na liczbę gazów cieplarnianych emitowanych przez jednego kierowcę (2645 kg) redukuje negatywny wpływ 621 samochodów.

Źródła

1. https://www.wiadomoscihandlowe.pl/artykuly/avon-bada-wplyw-recyklingu-opakowan-kosmetykow-na-,46674.

2.http://www.plastics.pl/produkty/tworzywa-techniczne/tworzywa-pet/politereftalan-etylenu-pet.

KOMENTARZE
Newsletter