Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Wąkrota azjatycka i jej przeciwzapalne właściwości

Zdarza się to nawet tym, którzy nigdy nie zapominają i nie bagatelizują codziennej pielęgnacji skóry – budzą się rano, a w lustrze widzą podrażnioną i opuchniętą twarz. Można wymienić wiele czynników, które wyzwalają w naszym organizmie różne reakcje, m.in. alergie, stres czy zła dieta. U osób posiadających trądzik różowaty bądź egzemę może dojść do zaostrzenia objawów przez wymienione wcześniej czynniki związane ze stylem życia. Zazwyczaj nie ma znaczenia, jaka jest przyczyna stanu zapalnego, ponieważ skóra reaguje na niego w ten sam sposób u wszystkich.

 

 

Ważne jest, by nie lekceważyć stanu zapalnego skóry, ponieważ kiedy nie będzie on leczony, może przerodzić się w stan przewlekły, który będzie destruktywnie oddziaływał na kondycję naszej cery. Co więcej, w takim czasie nie jest możliwa prawidłowa obrona skóry przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych. U osób z trądzikiem pojawienie się stanu zapalnego sprawia, że gruczoły łojowe zwiększają swoją aktywność, zaostrzając jednocześnie przebieg trądziku. Wiele badań naukowych potwierdza, że rośliny są cennym surowcem kosmetycznym poprzez pozytywne oddziaływanie na kondycję skóry. Bez wątpienia warta uwagi technologów kosmetycznych jest wąkrota azjatycka (Centella asiatica) ze względu na jej działanie przeciwzapalne, przeciwutleniające i przeciwbakteryjne.

 

Skład wąkroty azjatyckiej

W składzie wąkroty azjatyckiej znajdziemy terpenoidy, tj. azjatykozyd, centellozyd, madekasozyd, a także kwasy triterpenowe (kwas azjatykowy, centelowy, madekasowy i terminalowy), flawonoidy, takie jak kwercetyna, rutyna, kempferol, katechina, naringenina, apigenina, luteolina, kwasy fenolowe (kwas chlorogenowy i jego pochodne), stigmasterol, sitosterol, aminokwasy, cukry, witaminy i olejki eteryczne. Do najważniejszych substancji, które zostały wymienione, należą azjatykozyd, madekasyd, kwas azjatycki i kwas madekasowy. Substancje obecne w Centella asiatica posiadają szerokie spektrum działania leczniczego.

 

Zastosowanie w kosmetologii

W kosmetologii cenione są cztery właściwości tej rośliny: przeciwutleniające, przeciwzapalne, antycellulitowe i przeciwstarzeniowe. W dermatologii stosuje się ją do leczenia niewielkich ran i oparzeń. Przynosi zadowalające efekty w pielęgnacji skóry łuszczycowej. Produkty kosmetyczne zawierające w swym składzie wąkrotę stymulują proliferację fibroblastów, aktywują szlak sygnałowy SMAD, powodując zwiększenie produkcji kolagenu I. Dodatkowo świetne rezultaty przynoszą preparaty, które zawierają ją w swej recepturze, bowiem powodują zmniejszenie powstawania rozstępów. Saponiny, flawonoidy i kwas fenolowy, które możemy znaleźć w wąkrocie, wpływają na redukcję rumienia oraz poprawiają funkcję bariery naskórkowej poprzez zmniejszanie wartości TEWL oraz pH, przyczyniając się do przywrócenia homeostazy skóry po narażeniu na czynniki drażniące. Ekstrakt z wąkroty jest skutecznym składnikiem preparatów poprawiających nawilżenie. Szczególnie poleca się go do produktów przeznaczonych do pielęgnacji skóry suchej oraz wrażliwej.

 

Badania in vivo ekstraktu z wąkroty azjatyckiej

Przeprowadzono ocenę właściwości przeciwzapalnych preparatów kosmetycznych zawierających ekstrakt z Centella asiatica w różnych stężeniach. Wykonano doświadczenie w oparciu o model mikrozapalenia skóry ludzkiej nikotynianem metylu. Substancja ta indukuje uwalnianie prostaglandyny D2 (PGD2), powodując zlokalizowany rumień w ciągu 30 minut po miejscowym zastosowaniu na ludzką skórę oraz zwiększa transepidermalną utratę wody i pH skóry. Uzyskane wyniki wskazują, że preparaty z ekstraktem z wąkroty azjatyckiej wykazują funkcję ochronną na skórę i zmniejszają jej wrażliwość na czynniki drażniące. Dodatkowo zmniejszają rumień oraz powodują spadek TEWL w porównaniu do placebo oraz kontroli. Zadowalające wyniki uzyskano dla preparatu zawierającego 5% ekstraktu z Centella asiatica. Otrzymane dane wskazują, iż zdolność azjatykozydów do hamowania aktywności cyklooksygenazy, lipooksygenazy oraz cytokin prozapalnych, a także aktywności antyoksydacyjnej saponin przyczynia się do wspomnianych właściwości przeciwzapalnych wąkroty azjatyckiej.

Źródła

A. Ratz-Łyko i wsp. Moisturizing and Antiinflammatory Properties of Cosmetic Formulations Containing Centella asiatica Extract.. 2016 Jan-Feb; 78(1): 27-33.

Fot. <a href="https://pl.freepik.com/zdjecia/kobieta">Kobieta zdjęcie utworzone przez diana.grytsku - pl.freepik.com</a>

KOMENTARZE
news

<Kwiecień 2024>

pnwtśrczptsbnd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
Newsletter