Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Uwolnij kreatywność dzięki wielofunkcjonalności! Składnik lub receptura, która „robi wszystko” – marzenie każdego formulatora i klienta
Uwolnij kreatywność dzięki wielofunkcjonalności! Składnik lub receptura, która „robi wszyst

Kosmetyki wielofunkcyjne są bestsellerami. Spełniają wielorakie funkcje i dają poczucie opłacalności produktu – cenna korzyść w niepewnych czasach. Modnym wyrażeniem, często spotykanym w branży, jest „Hybrydowe Piękno”. W tym przypadku hybryda nie ma nic wspólnego z samochodami czy silnikami. Oznacza jedynie łączenie różnych technologii lub składników w celu uzyskania formuły o kilku zaletach.

 

 

Najlepszym przykładem mogą być kremy BB lub balsamy oczyszczające. BB (Blemish Balm) łaczy właściwości kryjące (jak podkład), pielęgnujące skórę (jak codzienny krem nawilżający) z funkcją filtra SPF. Łączy zatem trzy produkty w jednym. Innym przykładem rynkowym są balsamy oczyszczające. Dawno minęły czasy, gdy wysuszające skórę żele oczyszczające na bazie siarczanów usuwały ze skóry resztki sebum. Nowoczesne balsamy oczyszczające umożliwiają łatwy demakijaż (ponieważ makijaż składa się z lipidów), ciekawą transformację podczas aplikacji, jak również pozostawiają uczucie miękkości i odżywienia po spłukaniu.

Choć może brzmi to dobrze, trudno jest opracować produkt oferujący wiele korzyści jednocześnie – nie tylko z punktu widzenia receptury, ale także dostępności odpowiednich składników. Zwłaszcza jeśli w kosmetyku mają być zastosowane surowce naturalne i produkowane w zgodzie z zasadą zrównoważonego rozwoju. Dobry składnik wielofunkcyjny pozwala na zastosowanie we wszelkiego rodzaju konceptach – od emulsji, preparatów spłukiwalnych, po formuły bezwodne. W najlepszym wypadku pełni również różne funkcje we wszystkich tych produktach.

Przedstawiamy nowatorski wielofunkcyjny magiczny proszek

By móc zaoferować rozwiązanie dla powyższych problemów, firma IOI Oleo GmbH wprowadziła niedawno na rynek proszek na bazie naturalnej, umożliwiający tworzenie emulsji w bardzo prosty sposób – nadający się do pracy na zimno i bez zastosowania specjalistycznego sprzętu. Składnik ułatwia tworzenie błyskawicznych formulacji poprzez dodanie wody. Pomaga wprowadzić składniki lipofilowe do proszkowych układów spłukiwalnych. Działa jak rozpuszczalny w wodzie środek peelingujący, niezawierający mikroplastików i powodujący natychmiastową redukcję głębokości zmarszczek.

Stwórz emulsję bez wysiłku

Wspomniany magiczny proszek to przetwarzalny na zimno synergistyczny system oparty na trójestrze glicerolu i kwasu kaprylowego, zamkniętych w naturalnej gumie akacjowej (INCI: Tricaprylin (and) Acacia Senegal Gum). Surowiec otrzymywany jest poprzez utworzenie przemysłowej pre-emulsji zawierającej gumę akacjową, trikaprylinę i wodę. Po wysuszeniu rozpyłowym zawiesiny (Rys. 1) powstaje proszek o barwie od białej do kości słoniowej. Proszek ten składa się z kapsułek z kropelkami trikapryliny jako rdzenia i gumy akacjowej jako otoczki.

Rys. 1 Proces produkcji magicznego proszku

Trikaprylina to naturalny emolient estrowy, wytwarzany z odnawialnych źródeł niezawierających oleju palmowego. Oferuje charakterystyczny profil transformacji sensorycznej i nadaje się nawet do celów spożywczych. Guma akacjowa stanowi złożoną mieszaninę glikoprotein i polisacharydów, głównie polimerów arabinozy i galaktozy. Jest szeroko stosowana w przemyśle kosmetycznym ze względu na swoje umiejętności wiążące, emulgujące i zawieszające [1] [2]. Zastosowana w wyżej wspomnianym procesie produkcji guma zawiera wysokie stężenie glikoprotein, które dzięki swoim właściwościom powierzchniowo czynnym ułatwiają błyskawiczne utworzenie emulsji. Kluczową rolę w uzyskaniu istoty magicznego proszku odgrywa jego proces produkcji, gdyż zwykła mieszanina obu składników nie prowadzi do takich samych własności, jakie posiada wytworzony układ synergiczny.

Podczas tworzenia pre-emulsji przemysłowej formują się kropelki trikapryliny, które następnie owijane są polimerową strukturą gumy akacjowej. Krople oleju uwalniane są podczas tworzenia końcowej emulsji kosmetycznej i stabilizowane przez utworzoną z gumy akacjowej sieć polimerową. Jak pokazano na rysunku (Rys. 2), wielkość kropelek oleju w końcowej emulsji kosmetycznej jest z góry określona w procesie produkcji magicznego proszku.

Rys. 2 Proces tworzenia emulsji kosmetycznej z magicznym proszkiem

Co ciekawe, formułowanie końcowej emulsji nie wymaga żadnego sprzętu. Wystarczy wstrząsnąć mieszaniną wody z proszkiem. Oczywiście na wielkość kropelek oleju może mieć wpływ ilość energii zużytej podczas mieszania i zastosowane stężenie proszku. Jak pokazano na rysunku (Rys. 3), wyższe stężenie magicznego proszku w układzie prowadzi do mniejszych kropelek oleju i węższego rozkładu wielkości kropel. Optymalny rozkład kropel uzyskuje się przy zużyciu 50% proszku.

Rys. 3 Obrazy mikroskopowe emulsji z różną zawartością % magicznego proszku z wodą

Kolejnym zjawiskiem występującym wraz ze wzrostem dozy omawianego surowca jest wzrost lepkości emulsji. Można to wytłumaczyć zwiększeniem zawartości fazy wewnętrznej emulsji i większym stężeniem gumy akacjowej. Proste receptury bazujące jedynie na magicznym proszku i wodzie mają zawsze niską lepkość, idealną do takich aplikacji, jak: serum, lotiony czy spraye. Lepkość układu można dostosować poprzez dodanie olejów, składników żelujących lub dowolnych surowców zwiększających lepkość.

Zanikający efekt peelingu

Magiczny proszek można mieszać ze wszystkimi rodzajami składników kosmetycznych, nie tylko hydrofobowymi. Jest kompatybilny z emulgatorami, proszkami (skrobią, zagęstnikami, pigmentami, fizycznymi filtrami UV, takimi jak TiO2 lub ZnO), elektrolitami do 10%, alkoholami tłuszczowymi, woskami, standardowymi i alternatywnymi systemami konserwującymi. Ten wielofunkcyjny produkt można nawet łączyć z proszkowymi środkami powierzchniowo czynnymi, takimi jak SLS lub SCI. Tego typu układy surfaktantowe mogą działać drażniąco na skórę, ponieważ formulatorzy nie mają możliwości dodania oleju do swojej proszkowej formulacji (spowodowałoby to grudkowatą konsystencję). Magiczny proszek to synergiczny system oparty na składniku sypkim oraz lipofilowym. Zastosowany w proszkowych kosmetykach myjących zapewnia odżywczą, pielęgnującą, nietłustą powłokę, której oczekują klienci.

W innych bezwodnych preparatach, takich jak balsamy, ciekawym pomysłem może być wykorzystanie rozmiaru drobinek magicznego proszku. Po zmieszaniu z formułą na bazie oleju tworzy delikatny efekt peelingu na suchej skórze. Po dodaniu wody efekt w magiczny sposób znika, gdyż formuła zamienia się w miękki balsam, łatwy do spłukania (Tab. 1).

Tab. 1 Formulacja balsamu peelingującego – Magic Scrub Balm

Natychmiastowy efekt przeciwzmarszczkowy

Co więcej, ten synergiczny wielofunkcyjny produkt może zmniejszyć głębokość zmarszczek bezpośrednio po aplikacji. Emulsja zawierająca 20% magicznego proszku zaaplikowana w okolice kurzych łapek prowadzi do znacznej ich redukcji, sięgającej ponad 14%. Dane zebrano od 20 kobiet i są one istotne statystycznie (Wyk. 1).

Wyk. 1 Magiczny proszek prowadzi do natychmiastowej redukcji głębokości zmarszczek

Jak pokazano na drugiej grafice (Wyk. 2), guma akacjowa tworzy na skórze napinający delikatny film, „wypełniający” zmarszczki. Ten natychmiastowy efekt sprawia, że magiczny proszek jest ciekawym składnikiem wszelkiego rodzaju produktów uzupełniających do serum czy kremów. Ze względu na szeroką kompatybilność można go również mieszać z pigmentami typu soft focus lub dowolnymi sypkimi substancjami przeciwzmarszczkowymi (np. kwasem hialuronowym, ektoiną lub innymi) w celu uzyskania zarówno natychmiastowych, jak i długotrwałych efektów.

Wyk. 2 Magiczny puder zapewnia efekt delikatnego napięcia skóry, tymczasowo wypełniając zmarszczki

Lepszy efekt soft-touch

Ten wielofunkcyjny surowiec zapewnia nie tylko natychmiastowy efekt emulgujący z odczuciem napięcia skóry, ale także korzyści sensoryczne dla wielu preparatów kosmetycznych. Aby dokładniej zbadać ten temat, przeprowadzono ocenę sensoryczną dwóch różnych emulsji zawierających różne stężenia SOFTISAN® MagicPOWDER S. Testowane formulacje przedstawiono w tabeli (Tab. 2).

Tab. 2 Receptura preparatu stosowanego do oceny sensorycznej

Jak pokazano na wykresie (Wyk. 3), emulsje zawierające odpowiednio 20% i 40% magicznego proszku zapewniają wysoki efekt poślizgowy, średnią penetrację, średnie właściwości filmotwórcze, niską oleistość i niską lepkość po aplikacji. Obie badane emulsje pozostawiają przyjemne, miękkie wykończenie. Poprawa miękkości skóry została również potwierdzona przez zewnętrznego dermatologa, który ocenił odczucie u dziesięciu ochotników. Co ważne, profil sensoryczny emulsji na bazie magicznego proszku można łatwo dostosować w porównaniu z konwencjonalnymi emulsjami.

Wyk. 3 Wyniki oceny sensorycznej emulsji z magicznym proszkiem

Naturalne, wegańskie, DIY

Pomimo korzyści, jakie oferują surowce wielofunkcyjne, jeśli nie są naturalne i wegańskie, jest to dużą przeszkodą dla wielu formulatorów w dzisiejszej Europie. Zastosowanie magicznego proszku ułatwia zadanie – zarówno technologom, jak i marketingowi. Ten naturalny i wegański składnik wytwarzany jest ze źródeł odnawialnych (kokosu i akacji senegalskiej). Obydwa surowce użyte do jego produkcji mają ugruntowaną pozycję i charakteryzują się bezpiecznym profilem toksykologicznym. Ze względu na to możliwe jest stosowanie magicznego proszku również na bardziej wrażliwych częściach ciała (takich jak okolice oczu lub ust w celu natychmiastowego zmniejszenia głębokości zmarszczek). Sam opisywany proszek jest bezpieczny, ponieważ nie jest zaklasyfikowany jako szkodliwy, nie jest nano i charakteryzuje się bardzo niskim pyleniem.

Kolejnym aspektem wielofunkcyjności jest możliwość wykorzystania przez konsumentów składnika w domu na dwa sposoby. Po pierwsze, można go stosować jako dodatek do kosmetyków w formie proszkowej (np. zmieszany z pigmentami, filtrami UV lub substancjami aktywnymi, przeciwzmarszczkowymi) do serum, balsamów lub kremów, aby uzyskać przyjemne odczucie na skórze lub zmniejszyć widoczność zmarszczek. Po drugie, można zastosować go jako czysty składnik, użyty do tworzenia balsamu, po prostu przez zmieszanie go z wodą. Opcja „light” DIY może być ciekawym podejściem do nasyconego już rynku, gdyż w ostatnich latach zapotrzebowanie na kosmetyki Do It Yourself znacznie wzrosło. Według Euromonitora 41% europejskich konsumentów korzysta na co dzień z receptur DIY. Pomysł ten daje więc producentom kosmetyków możliwość kontrolowania całego procesu i większego wpływu na konsumenta.

Wnioski

Softisan Magic Powder S to surowiec idealny do procesów na zimno. Umożliwia natychmiastową transformację proszku w emulsję dającą miękkie wykończenie na skórze. Nie wymaga stosowania specjalistycznego sprzętu. Można go aplikować jako dodatek do serum w celu natychmiastowego efektu napinającego skórę czy zmniejszenia widoczności zmarszczek. Sprawdzi się również jako eksfoliant niezawierający mikroplastików w produktach bezwodnych lub baza do tworzenia błyskawicznych emulsji – magiczny proszek otwiera nowe horyzonty dla twórców kosmetyków.

Autorzy: 

Aurélien Tahon, Head of Application Development & Technical Product  Management 

Insa Waller, Application Engineer & Technical Marketing • Personal Care

Źródła

[1] Niranjan Prasad, Nadkishore Thombare, S.C. Sharma, Shravan Kumar (2022). Gum Arabic – a versatile natural gum: a review on production, processing, properties and applications. Industrial Crops and Products.

[2] Wörterbuch der Kosmetik / Fey; Otte. Begr. Von Horst Fey – 3. Neubearb. Aufl. / von Ilse Otte.

Fot. IOI Oleo GmbH

KOMENTARZE
Newsletter